Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej Skarżyskie muzeum im. „Orła Białego'' specjalizuje się w historii wojskowości.
(316)

Szczególną częścią kolekcji Muzeum jest jedna z największych w Polsce wystawa plenerowa uzbrojenia ciężkiego. Na ekspozycji plenerowej zgromadzone zostało ok. 150 egzemplarzy różnego rodzaju wyposażenie z okresu po II wojnie światowej.

      Prosimy o polubienie i śledzenie nowego profilu Facebook naszego muzeum. Tylko tam świeżutkie, aktualne informacje...
04/02/2025


Prosimy o polubienie i śledzenie nowego profilu Facebook naszego muzeum. Tylko tam świeżutkie, aktualne informacje. Prosimy kliknąć tutaj Muzeum im. Orła Białego. To jedyna strona prowadzona przez Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

PS. Gwoli wyjaśnienia. Niniejsza strona została zhakowana w lipcu tamtego roku. Jesienią odzyskaliśmy nad nią kontrolę, ale działał już nowo założony profil. W związku z tym, kontynuujemy działalność na nowym profilu, a stary póki co zostaje jako archiwalny. Docelowo zostanie on zlikwidowany, dlatego wszystkich naszych Przyjaciół prosimy o polubienie nowego profilu. Za utrudnienia - nie z naszej winy - serdecznie przepraszamy.

Zespół MOB

Dzięki odniesionemu zwycięstwu pod Grunwaldem w 1410 roku przez wojska polsko-litewskie, Krzyżacy od tego czasu usposobi...
15/07/2024

Dzięki odniesionemu zwycięstwu pod Grunwaldem w 1410 roku przez wojska polsko-litewskie, Krzyżacy od tego czasu usposobieni są bardziej pokojowo: modlą się, zbierają zioła, a także ochraniają wydarzenia kulturalne, a zbroja służy im do obrony przed komarami ;)
I za to wdzięczni jesteśmy Królowi Jagielle :)

Jeszcze wspomnienie piątkowego seansu filmu "Bokser" w      w Muzeum...a także mistrzowskiego pokazu treningu bokserskie...
15/07/2024

Jeszcze wspomnienie piątkowego seansu filmu "Bokser" w w Muzeum...a także mistrzowskiego pokazu treningu bokserskiego zawodników KKB RUSHH Kielce - Kielecki Klub Bokserski prowadzonego przez Mistrza Daniela Adamca.

Pokaz był możliwy dzięki działaniu i przychylności Adrian Piwowarczyk z Hotel Stary Młyn. Wielkie dzięki 👍 Z pewnością jeszcze nie raz wspólnie zrobimy jakieś ciekawe wydarzenie.

„Olimpijski” wieczór w MuzeumWielkim zainteresowaniem cieszył się „olimpijski” wieczór kinowy w Muzeum im. Orła Białego....
13/07/2024

„Olimpijski” wieczór w Muzeum
Wielkim zainteresowaniem cieszył się „olimpijski” wieczór kinowy w Muzeum im. Orła Białego. Na muzealnym placu, od godz. 20 prezentowali się najpierw młodzi pięściarze a potem wyświetlany był polski film „Bokser” z Danielem Olbrychskim w roli głównej.
W związku z obchodzonym Rokiem Polskiego Olimpijczyka doroczny seans filmowy w Muzeum skupił się 12 lipca na tematyce sportowej. Projekcję filmu, który swą premierę miał w 1967 r., poprzedził pokaz, który zaprezentowali młodzi zawodnicy z klubu Rushh Kielce. Przewodził im trzykrotny pięściarski mistrz kraju Daniel Adamiec.
O godz. 21 rozpoczęła się projekcja. Film w reżyserii Juliana Dziedziny, w luźny sposób nawiązywał do „przypadków” grupy bokserów szkolonych przez słynnego „Papę” Feliksa Stamma. Sam jego bohater utożsamiał postać mistrza olimpijskiego z Tokio (1964) Mariana Kasprzyka.
Wśród widzów „Boksera” była zastępca prezydenta miasta Iwona Jeziorska.
Przed stoma laty, podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu polscy sportowcy zdobyli pierwsze dwa medale igrzysk dla naszego kraju. Przez wiek olimpijski „skarbczyk” biało-czerwonych zgromadził 321 takich trofeów. Oby rozpoczynająca się za dwa tygodnie, kolejna paryska olimpiada, przyniosła naszym sportowcom jak najwięcej medali a nam powodów do dumy i wzruszeń.

Hotel Stary Młyn KKB RUSHH Kielce - Kielecki Klub Bokserski Hotel Paradiso

Tegoroczne     w Muzeum za nami. Wyjątkowy pokaz treningu bokserskiego dali wychowankowie KKB RUSHH Kielce - Kielecki Kl...
12/07/2024

Tegoroczne w Muzeum za nami.

Wyjątkowy pokaz treningu bokserskiego dali wychowankowie KKB RUSHH Kielce - Kielecki Klub Bokserski 🥊🥊 pod okiem Mistrza Polski Daniela Adamca🏆 Pokaż wzbudził wielkie emocje i ...interakcje. Była możliwość treningu🥊🥊 z Mistrzem.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Adrian Piwowarczyk z Hotel Stary Młyn za pomoc i zaangażowanie w organizację pokazu. Z pewnością jeszcze nie raz wspólnie zrobimy coś fajnego ✌️✌️

Dwie liczne grupy młodzieży z Hotel Paradiso dobrze bawiło się w trakcie naszego wydarzenia.

Byli z nami m. in. Wiceprezydent Miasta Iwona Jeziorska oraz Prezes Fundacja Wczoraj dla Jutra Marcin Janakowski . Dzięki ✌️

Podziękowania dla wszystkich, którzy wybrali oryginalny i niepowtarzalny wakacyjny, piątkowy wieczór obfitujący w emocje sportowe, klasykę polskiego kina i żywe spotkanie z Mistrzem boksu.
A wszystko w otoczeniu zabytków militarnych skarżyskiego Muzeum, które za tydzień obchodzi swoje 55 urodziny.

Dzięki 😄

W piątek 12 lipca     z filmem   na naszym placu.A przed filmem specjalny pokaz treningowy pod okiem wielokrotnego Mistr...
11/07/2024

W piątek 12 lipca z filmem na naszym placu.
A przed filmem specjalny pokaz treningowy pod okiem wielokrotnego Mistrza Polski Daniela Adamca przeprowadzą zawodnicy KKB RUSHH Kielce - Kielecki Klub Bokserski . Wstęp na całość Bezpłatny. Szykujemy Popcorn, a także będzie można zakupić coś z grilla albo pyszne lody.
Partnerem wydarzenia jest Hotel Stary Młyn ---------- START godzina 20.00 ------------

ZAPRASZAMY

Hotel Paradiso
RADIO PLUS
Radio Plus Radom
Radio Kielce
Radio eM Kielce
Radio ESKA
ProSkarżysko
Skarland Pumptrack & Skatepark
Dzieje się w Skarżysku
skarzysko24.pl
Dawne Skarżysko
Echo Dnia Skarżysko-Kamienna / Skarżysko-Kamienna Nasze Miasto
Tygodnik Skarżyski
TSK24.pl
Spotted: Skarżysko-Kamienna
Bogucki Arkadiusz
Konrad Wikarjusz
Marek Materek
TVP3 Kielce
SWIETOKRZYSKIE
Stajnia pod Sosną
Nasz Rejów
Fundacja Wczoraj dla Jutra
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kam.
Miasto Skarżysko-Kamienna
Spotted: Suchedniów
Wyborcza.pl Kielce
Tadeusz Sikora

W najbliższy   12 lipca zapraszamy na bezpłatny seans w Letnim Kinie Plenerowym MOB    . A przed seansem po godz. 20 na ...
09/07/2024

W najbliższy 12 lipca zapraszamy na bezpłatny seans w Letnim Kinie Plenerowym MOB . A przed seansem po godz. 20 na naszym placu wyjątkowy trening bokserski poprowadzi wielokrotny Mistrz Polski Daniel "Jonasz" Adamiec z KKB RUSHH Kielce - Kielecki Klub Bokserski
Partnerem wydarzenia jest Hotel Stary Młyn
Zapraszamy serdecznie.
Ps. Dla każdego widza porcja kukurydzy gratis 😁

W muzealnym „kinie”: olimpijski boks na żywo i na ekranieNa „bokserską” noc zaprasza 12 lipca (piątek) Muzeum im. Orła B...
06/07/2024

W muzealnym „kinie”: olimpijski boks na żywo i na ekranie

Na „bokserską” noc zaprasza 12 lipca (piątek) Muzeum im. Orła Białego. Awizowany już film „Bokser” poprzedzi pokaz pięściarzy z klubu Rushh Kielce, których poprowadzi trzykrotny mistrz Polski Daniel Adamiec.
Z przyjemnością więc przesunęliśmy planowany początek piątkowego eventu na godz. 20, kiedy to rozpocznie się pokaz młodych bokserów. Godzinę później zaprezentujemy polski film z 1967 r., w reżyserii Juliana Dziedziny i z Danielem Olbrychskim w roli głównej. „Bokser” wyświetlany podczas tegorocznego seansu letniego „kina nocnego” w Muzeum im. Orła Białego, nawiązuje do tryumfu olimpijskiego podopiecznych słynnego „Papy” Feliksa Stamma.
Dobór filmu nie jest rzecz jasna przypadkowy, bo 2024 r. ogłoszony został przez rodzimy Sejm Rokiem Polskich Olimpijczyków. Przed stoma laty drużyna polskich kolarzy torowych oraz jeździec Adam Królikiewicz na koniu Picador, zdobyli podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu dwa pierwsze medale olimpijskie dla Polski. Odpowiednio srebrny i brązowy. Od tego czasu nasi sportowcy, podczas igrzysk letnich i zimowych zdobyli ich łącznie 321.
Premiera filmu „Bokser” miała miejsce 3 marca 1967 r. Obok Daniela Olbrychskiego, ujrzymy w nim prawdziwą plejadę gwiazd ówczesnego polskiego kina, w tym: Jana Englerta, Macieja Damięckiego, Zdzisława Maklakiewicza, Mieczysława Pawlikowskiego, Gustawa Lutkiewicza, czy „czarodzieja ringu” Leszka Drogosza.
Film w luźny sposób nawiązuje do kariery złotego medalisty z Tokio (1964) Mariana Kasprzyka, który nie tylko dwukrotnie stawał na olimpijskim podium, ale za swe młodzieńcze wybryki spędził nieco czasu w więzieniu. Taki też jest główny bohater filmu Juliana Dziedziny, który jak Kasprzyk w Tokio łamie palec podczas finałowej walki, ale ją wygrywa. Tryumf Polaka poprzedzają dwa inne zwycięskie finały biało-czerwonych. Zgodnie z historyczną prawdą, w ciągu 45 minut, w tokijskiej hali trzykrotnie rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego”.
„Bokser” trwa 93 minuty. Wstęp na całość eventu gratis.

81 lat po tragicznej katastrofieChwilą zadumy i wiązankami kwiatów uczcili przedstawiciele władz miasta Skarżyska-Kamien...
04/07/2024

81 lat po tragicznej katastrofie
Chwilą zadumy i wiązankami kwiatów uczcili przedstawiciele władz miasta Skarżyska-Kamiennej i Powiatu Skarżyskiego oraz miejscowi muzealnicy pamięć generała Władysława Sikorskiego, w 81. rocznicę tragicznej katastrofy gibraltarskiej. Do rocznicowego spotkania doszło 4 lipca pod pomnikiem stojącym przed miejscowym magistratem.
4 lipca 1943 r. samolot z wracającym z inspekcji wojsk polskich na Bliskim Wschodzie premierem Rządu RP na uchodźstwie i naczelnym wodzem gen. Władysławem Sikorskim runął do wód Zatoki Katalońskiej, kilkanaście sekund po starcie z lotniska w Gibraltarze. Tragedia wstrząsnęła społeczeństwem okupowanej Polski. Była też tragicznym ciosem dla żołnierzy polskich sił zbrojnych na Zachodzie.
Skarżysko-Kamienna w szczególny sposób czci postać gen. Sikorskiego, bo to właśnie on, jako premier podpisał 28 grudnia 1922 r. rozporządzenie nadające jego protoplaście prawa miejskie.
Wśród pamiętających o lotniczej tragedii nie zabrakło tym razem: Prezydenta Miasta Arkadiusza Boguckiego i jego Zastępczyni Iwony Jeziorskiej oraz wicestarosty Katarzyny Bilskiej i sekretarz Powiatu Skarżyskiego Małgorzaty Nosowicz. Muzeum im. Orła Białego reprezentował jego dyrektor Grzegorz Bień.

Adres

Ul Słoneczna 90
Skarzysko-Kamienna
26-110

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 16:00
Wtorek 08:00 - 16:00
Środa 08:00 - 16:00
Czwartek 08:00 - 16:00
Sobota 08:00 - 16:00
Niedziela 08:00 - 16:00

Telefon

+ 48 41 2520231

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej:

Udostępnij

Kategoria