Muzeum Regionalne w Słupcy

Muzeum Regionalne w Słupcy Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Muzeum Regionalne w Słupcy, Muzeum historii, Ulica Warszawska 53, Słupca.

Patron Odpustowego  Spotkania skrył się za słodką, różową watą cukrową. Spodobał się szanownej  Komisji Konkursowej i ot...
08/03/2026

Patron Odpustowego Spotkania skrył się za słodką, różową watą cukrową. Spodobał się szanownej Komisji Konkursowej i otrzymał II nagrodę, a to już zasługa artystki Dominiki Czerniak-Chojnackiej, która osobiście uczestniczyła w wernisażu wystawy 30.Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Na wystawie zaprezentowany został obdarowany specjalnym wyróżnieniem plakat do naszej wystawy Odwrócona rzeczywistość . Negatywy z Grenzhausen,👍No i widzimy jeszcze kilka innych , które także znalazły się na tej arcyważnej wystawie i prezentują się okazale . Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej❤️

Wśród nich czekają  na zawieszenia  nasze nagrodzone  muzealne autorstwa Dominiki Czerniak - Chojnackiej 👍❤️
07/03/2026

Wśród nich czekają na zawieszenia nasze nagrodzone muzealne autorstwa Dominiki Czerniak - Chojnackiej 👍❤️

Wczoraj, gdyby żył, obchodziłby swoje 99. urodziny . Igor Osiecki,   urodził  się 4 marca 1927r. w b. obozie pod Strzałk...
05/03/2026

Wczoraj, gdyby żył, obchodziłby swoje 99. urodziny . Igor Osiecki, urodził się 4 marca 1927r. w b. obozie pod Strzałkowem.
Był wyjątkowym i cudownym człowiekiem. Przyjacielem, którego nieobecność jest bardzo dotkliwą. Niedługo minie druga rocznica jego śmierci.
Życie jego rodziców Jana i Tamary Osieckich zostało wpisane w wydarzenia „wielkiej historii”, na którą nie mieli wpływu . W Arkuszu ewidencyjnym Starostwa Powiatowego (karta azylanta nr 862) napisano: Jan Osiecki, polityczny emigrant z Ukrainy, internowany w 1920 r.,major w Ukraińskiej Armii Ludowej Symona Petlury, walczący z bolszewikami ; przekroczył granicę z RP 21 listopada 1921r , skierowany do obozu w Łańcucie , a potem w czerwcu 1922r. wraz z żoną Tamara z domu Finks (karta azylanta nr 503 )
i wieloma innymi, przybył do obozu strzałkowskiego. Myśleli, że ich pobyt w obozie dla internowanych potrwa krótko; jednak okazało się , że ... Polska stałą się ich drugi domem.
Był ich jedynym synem .Drobnym, jasnowłosym chłopcem, który urodził się w domy przygranicznym ( ob. jeszcze zachowanym), dorastał wśród znajomych, przyjaciół rodziców, byłych internowanych Rosjan i Ukraińców, wśród swoich koleżanek i kolegów z „obozu”.
Wielokrotnie wracał wspomnieniami do tamtych czasów, do mimo wszystko, dobrego i szczęśliwego dzieciństwa, rozpoznawał twarze na fotografiach „obozowych”, na których, jako kilkuletni chłopiec, siedzi przy swojej mamie. Spotkania z Nim, rozmowy, także częste telefoniczne były bardzo ciekawe, pełne emocji; dzięki nim miałam możliwość wędrowania do minionego świata przedwojennej i wojennej Słupcy. A On, co często podkreślał, mógł (dzięki mnie) tam wracać , ponieważ wiedziałam o kim mówi i jakie miejsce przywołuje we wspomnieniach ;byłam trochę przygotowana do tych naszych wędrówek, a to zasługa mojej i jego przyjaciółki Grażyny Harmacińskiej –Nyczki . Gdy Ona zmarła w 2017r. mogłam tylko takie "podróże" odbywać z Igorem, za co jestem mu bardzo wdzięczna.💓 Drogi Igorze przesyłam Tobie( tak jak ostatnio ,tylko że, niebiańską pocztą kwiatową, bukiet czerwonych tulipanów i ufam, że T A M w towarzystwie swojej żony Krystyny, rodziców i przyjaciół ... jesteś szczęśliwy. Non omnis moriar.💓

Niebiańskie nastroje towarzyszyły dzisiaj uczestnikom wernisażu wystawy poplenerowej pt :” Niebo wciąż marzy o objęciach...
02/03/2026

Niebiańskie nastroje towarzyszyły dzisiaj uczestnikom wernisażu wystawy poplenerowej pt :” Niebo wciąż marzy o objęciach ziemi”, pokazującej efekt twórczych działań osób, biorących udział
w XX już Plenerze Malarskim, zorganizowanym w 2025r. przez STSK. Zapraszamy.😀

„Może  gdzieś iść trzeba? W nierównoległym czasie notować porządki dni inne. Uszeregować zaszłość inaczej. Dziać się obo...
16/02/2026

„Może gdzieś iść trzeba?
W nierównoległym czasie notować porządki dni inne. Uszeregować zaszłość inaczej. Dziać się obok. Zobaczyć werble palców. Własnemu kołataniu odpowiadać kto tam? /Jan Sznajder, Dopowiadanie obrazu,1998r.)
W dniu 15 lutego b.r. zmarł Jan Sznajder (ur. w 1933r.) Artysta- malarz, rzeźbiarz, pisarz, poeta, pedagog, członek Polskiej Partii Wolności represjonowany w latach 50 XX w. ,zaangażowany w życie kulturalne i społeczne Konina. Pochodził z pobliskiego Lądku. Związany z Posoką k. Konina, gdzie stworzył wyjątkową ekspozycję sztuki ludowej. I właśnie fragmenty jego kolekcji znalazły się na wystawie w naszym muzeum w roku 2000. Wtedy też po raz pierwszy odwiedziliśmy Go w jego arkadii,
w Posoce, podziwiając unikatowy zbiór rzeźb i malarstwa twórców ludowych, głównie z terenów południowej Polski. Rok później zaprezentowaliśmy słupeckiej publiczności Jego malarstwo. Ujmujący, serdeczny i ciepły człowiek, który w swojej twórczości artystycznej pokazywał głębie swojej duszy .W sposób nieoczywisty postrzegał rzeczywistość ,którą zapisywał słowami, ale przede wszystkim pokazywał ją
w swoich obrazach. Zostanie w naszej pamięci. 💓

Ferie. Aura zimowa. Spadnie śnieg. Piękny czas ...odpoczynku od szkoły. 🫢W  muzeum... barwnie  i jakoś niebiańsko i nieb...
16/02/2026

Ferie. Aura zimowa. Spadnie śnieg. Piękny czas ...odpoczynku od szkoły. 🫢W muzeum... barwnie i jakoś niebiańsko i niebiesko, a to za sprawą obrazów z XX Pleneru Malarskiego (organizowanego
w minionym roku przez STSK ) . Przy okazji zimowych rekreacji zapraszamy młodszych i starszych do obejrzenia tej wystawy ,a także do zobaczeni wizualizacji grodziska na jeziorze słupeckim, obejrzenia niecodziennych sprzętów używanych dawno temu w gospodarstwach domowych. A także ostatni moment na zobaczenia negatywów sprzed 85 laty, pokazujących rynek i jego zabudowę w naszym mieście, w latach 40 XX w. Zapraszamy

Dwudziesty już raz, Słupeckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne zorganizowało poplenerową wystawę obrazów w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Wśród wystawianych p...

„Część Żydów w Izraelu i na  świecie  jest antypolska, a część ma żal. Według mnie to nie jest to samo, bo można mieć us...
14/02/2026

„Część Żydów w Izraelu i na świecie jest antypolska, a część ma żal. Według mnie to nie jest to samo, bo można mieć usprawiedliwione żale. A antypolonizm to uogólnienie. Wrzucenie Polaków do jednego worka jako takich i owakich. Antypolonizm jest jak odbicie antysemityzmu, to generalizacja, uogólnienie.
I wtedy jest dużo ignorancji, fałszu i tak dalej. A żal o to co się stało przez ostatnie 100 lat ...mamy prawo do takiego żalu ”(A. Dancyg, Historie z Bramy t.2, Lublin 2014).) Dzisiaj mija druga rocznica śmierci Alexa Dancyga (1948 -2024). Obywatela Izraela i Polski. Historyka. Edukatora. Człowieka dialogu i pojednania. Naszego przyjaciela. Porwany pamiętnego 7.X.2023r.ze swojego kibucu Nir-oz, przetrzymywany w tunelu jako zakładnik Hamasu w strefie Gazy został zamordowany przez terrorystów 14 lutego 2024r .
Jest w naszej pamięci i w sercu.💓

Dialog i pamięć o tych , mieszkańcach  Słupcy, którzy przychodzili się modlić do tej synagogi, do tragicznego 1939r.
13/02/2026

Dialog i pamięć o tych , mieszkańcach Słupcy, którzy przychodzili się modlić do tej synagogi, do tragicznego 1939r.

Przy dawnej Synagodze na ul. Bóźniczej w Słupcy odbył się dziś lokalny akcent 29. Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Wydarzenie, organizowane co roku w tym symbolicznym miejscu, przypomina o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa oraz o potrzebie dialogu i pamięci. Organizatorami spotkan...

„Lud Boga sięga dalej, niż sięga ludzki wzrok, bo w Bogu jest  niesłuchana pasja gromadzenia ludzi, zbierania ich” -powi...
12/02/2026

„Lud Boga sięga dalej, niż sięga ludzki wzrok, bo w Bogu jest niesłuchana pasja gromadzenia ludzi, zbierania ich” -powiedział arcybiskup Grzegorz Ryś w Płocku, 15 stycznia 2026r., podczas inauguracji tegorocznego 29. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w kościele katolickim. Dziękujemy pięknie wszystkim za obecność, na dzisiejszym, naszym spotkaniu, z tej okazji. Szczególnie młodzieży
z LO w Słupcy, ZSE w Słupcy i ZSZ w Słupcy. Ukłony dla Dyrekcji tych szkół i nauczycieli za życzliwą i efektywną współpracę.
Dzięki temu, w ciągu15 lat naszych spotkań, reprezentatywne i liczne grono młodych ludzi, miało możliwość uczestniczyć w tym miejscu, tak ważnym dla społeczności słupeckich Żydów, wspólnie się pomodlić, a także poznawać historię, religię i obyczaje naszych sąsiadów, którzy do pamiętnego z 17 na 18 lipca 1940r. współtworzyli rzeczywistość Słupcy, która była także ich domem .Dziękujemy burmistrzowi miasta Jackowi Szczapowi, wicestaroście Piotrowi Kowalskiemu i prowadzącemu modlitwę ks. Jackowi Dzielowie ( proboszczowi parafii w Giewartowie) ... także za zapalenie siedmioramiennej menory; Urszuli Radosiewicz
( dyrektor LO) i Honoracie Łysiak ( dyrektor MDK) w Słupcy, radnej Ewie Czaplińskiej, prezes STSK Teresie Więckowskiej i skromnemu, ale zacnemu gronu słupeckiej społeczności ; 👍 za przyjecie zaproszenia i interesujący wykład o ocalonych cudem judaikach ze słupeckiej Synagogi, odnalezionych przypadkowo, w latach 60 XXw. podczas prowadzonych tam prac remontowanych, kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu - pani Aleksandrze Podżorskiej; mieliśmy możliwość obejrzenia słupeckich ozdób Tory (na prezentacji)
i zrozumienia roli jaką pełniły i czym były dla religijnych Żydów ze Słupcy. 💓Za współorganizację wydarzenia, już piętnastoletnią, podziękowania na ręce pani Doroty Romańskiej -dyrektor ZSE w Słupcy; a także dla katechety Sebastiana Rogalskiego i oczywiście dla pani Ani Rajzner i jej młodzieży za tłustoczwartkowe, ale popularne także w kuchni żydowskiej, pyszne pączki . Magdzie Kosmalskiej (Urząd Miasta) i Krzysztofowi Raczyńskiemu (Starostwo Powiatowe) za dokumentację fotograficzną. A także panu Chatkowskiemu - właścicielowi kompleksu i Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy oraz pani Ani Karpińskiej ( MiPBP w Słupcy) za nagłośnienie . Z nadzieją, że zanoszone przez nas modlitwy o POKÓJ dotrą do Boga Chrześcijan i Żydów i odmienią ludzkie serca . 🤍🩵Szalom 💓

Nasz Bóg, Bóg chrześcijan i Żydów jest Bogiem przekraczającym wszelkie granice. Dlatego w  czwartek 12 lutego, o godz. 1...
10/02/2026

Nasz Bóg, Bóg chrześcijan i Żydów jest Bogiem przekraczającym wszelkie granice. Dlatego w czwartek 12 lutego, o godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie modlitewne przed budynkiem d. synagogi. Po raz 15 już, wraz z młodzieżą słupeckich szkół i (tym razem) z ks. Jackiem Dzielem -proboszczem z parafii
w Giewartowie oraz (mamy nadzieję z mieszkańcami Słupcy ),
w miejscu tak świętym dla słupeckich Żydów, którzy przychodzili tutaj się modlić do wybuchu II wojny światowe, będziemy prosić
o pokój i o to, abyśmy umieli budować mosty rozumienia, przebaczenia i wzajemnej życzliwości. Potem przejdziemy do ZSE
w Słupcy na spotkanie z Aleksandrą Pożorską (Muzeum Narodowe w Poznaniu), która opowie o ozdobach Tory pochodzących
ze słupeckiej synagogi. Na koniec- słodki poczęstunek z kuchni żydowskiej -przygotowany przez panią Anię Rajzner i młodzież
z Ekonomika (współorganizatora wydarzenia). Okazuje się nasz tłustoczwartkowy przysmak to także jedno z ulubionych słodkości kuchni żydowskiej, wypiekane z okazji święta Chanuki. Szalom

Adres

Ulica Warszawska 53
Słupca
62-400

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 09:00 - 16:00
Niedziela 14:00 - 18:00

Telefon

(63) 275 26 40

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Regionalne w Słupcy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Regionalne w Słupcy:

Udostępnij

Kategoria