Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa Muzeum, które zajmuje się przeszłością Rzeszowa i jego mieszkańców Baldachówka). Co u nas można zobaczyć? Do końca 2007 r. z o.o. Rzeszów). W 2002 r.

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa mieści się na parterze XVII-wiecznej kamienicy nr 12 przy rzeszowskim Rynku (wejście od ul. Barwne życie mieszkańców miasta od czasów średniowiecza do zakończenia II wojny światowej w oparciu o stałą wystawę „Sześć wieków Rzeszowa”, mniejsze ekspozycje związane z historią miasta i regionu oraz pokazy multimedialne - szczegóły na naszej stronie internetowej. Posiadam

y również szeroką ofertę edukacyjną, przygotowaną z myślą o uczniach na każdym etapie rozwoju. Część zajęć muzealnych to warsztaty a wszystkie są prowadzone metodami aktywizującymi. Uroczystego otwarcia Muzeum dokonał prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta 22 września 2002 r., a gościem honorowym uroczystości był ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Dodać tutaj należy, że Muzeum powstało staraniem kilku osób, wśród których szczególnie wyróżnić trzeba Małgorzatę Jarosińską (wówczas kierownik Działu Historycznego). instytucja funkcjonowała w połączeniu z Podziemną Trasą Turystyczną (obecnie administratorem „Rzeszowskich Piwnic” jest MZBM Sp. nasza instytucja została uhonorowana prestiżową nagrodą w dziedzinie muzealnictwa – „Sybillą”. Profil MHMRz pełni zaś rolę narzędzia promującego naszą instytucję i jej działalność.

Zmarł Pan Jan Czop, pasjonata historii i munduru, rysownik, autor publikacji o mundurze historycznym, członek Stowarzysz...
29/05/2026

Zmarł Pan Jan Czop, pasjonata historii i munduru, rysownik, autor publikacji o mundurze historycznym, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Przyjaciel Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wyrazy współczucia dla Bliskich.

Tegoroczna Noc Muzeów już za nami. Mimo  kiepskiej pogody frekwencja dopisała. Dziękujemy wszystkim, którzy zajrzeli do ...
17/05/2026

Tegoroczna Noc Muzeów już za nami. Mimo kiepskiej pogody frekwencja dopisała. Dziękujemy wszystkim, którzy zajrzeli do naszego Muzeum. Polecamy się na przyszłość - już za rok kolejna taka Noc. Pozdrawiamy i życzymy dobrej niedzieli!🙂

Już jutro Noc Muzeów! Zapraszamy wszystkich chętnych 16 maja od godziny 19.00 do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa na dwie...
15/05/2026

Już jutro Noc Muzeów! Zapraszamy wszystkich chętnych 16 maja od godziny 19.00 do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa na dwie wystawy - stałą "Sześć wieków Rzeszowa" oraz nową ekspozycję "Rzeszów w szkle zaklęty". Będą mogli Państwo zobaczyć znajdujące się w zbiorach muzealnych oryginalne aparaty i elementy wyposażenie rzeszowskiego Zakładu Fotograficznego "E. Janusz". Jest to niedawny zakup ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego. Wśród nich znajduje się aparat używany osobiście przez Edwarda Janusza, który służył mu do robienia zdjęć w plenerze. Dodam, że na wszystkich zwiedzających ON sam będzie zerkał z portretu, niedawno odnowionego przez nasz Dział Konserwacji (tutaj szczególne podziękowania dla naszej koleżanki Małgosi).
Obraz ten, którego autorem był Aleksander Augustynowicz, trafił do naszych zbiorów jako dar potomków Leopoldyny i Edwarda Januszów, za co również jeszcze raz serdecznie dziękujemy spadkobiercom.
Polecamy i zapraszamy!

16 maja br. w Rzeszowie kolejna Noc Muzeów. Zapraszamy do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa od godz. 19.00 do 24.00, wstęp...
06/05/2026

16 maja br. w Rzeszowie kolejna Noc Muzeów.
Zapraszamy do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa od godz. 19.00 do 24.00, wstęp tylko 2 zł.
Zaprezentujemy nową wystawę czasową „Rzeszów w szkle zaklęty", którą chcemy zaznaczyć przypadającą w tym roku 140. rocznicę otwarcia Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza (1 lipca 1886 r.). Na tej ekspozycji zwiedzający będą mogli zobaczyć, oryginalne aparaty fotograficzne z przełomu XIX i XX w. używane przez Rodzinę Januszów, elementy wyposażenia zakładu fotograficznego oraz szklane negatywy. Na wystawie pojawią się również widoki Rzeszowa sprzed ponad wieku.
Eksponaty zostały zakupione ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Na ekspozycji wszyscy zainteresowani będą mogli również podziwiać portret Edwarda Janusza pędzla Aleksandra Augustynowicza, świeżo po konserwacji. Jest to darowizna przekazana do naszego Muzeum z rąk potomków Leopoldyny i Edwarda Januszów.
Oczywiście dostępna będzie także wystawa stała „Sześć wieków Rzeszowa”, którą o godz. 20.00 oraz 22.00 chętni będą mogli zwiedzić oprowadzani przez muzealnika.
Zapraszamy serdecznie!

Obchodzimy 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W polskich dziejach nasi rodacy również świętowali kolejne jubile...
02/05/2026

Obchodzimy 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W polskich dziejach nasi rodacy również świętowali kolejne jubileusze. Szczególne miało to znaczenie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Bardzo uroczyste obchody odbyły się w 100-tną rocznicę ustanowienia Konstytucji. W Rzeszowie na czele komitetu obchodów stał dr. W. Zbyszewski. Już 2 maja 1891 r., w sobotni poranek, zostało udekorowane miasto, domy prywatne, budynki administracji, a szczególnie Kościół Farny, gdzie miały odbywać się główne punkty uroczystości. Kościół jak i wieża farna zostały przybrane zielenią, kwiatami, polskimi barwami narodowymi. Zawieszony został także na murach świątyni herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Orzeł Biały i Pogoń. Postawiono również dwa wysokie słupy udekorowane zielenią, z których zwisały flagi w barwach narodowych. W niedzielę 3 maja, mieszkańców Rzeszowa obudziły salwy moździerzowe (w ciągu dnia oddano ich podobno 103), a o 9.30 odbyło się uroczysta msza św. w rzeszowskiej Farze. Znów pod kościołem były tłumy, odświętne stroje włościan mieszały się z kontuszami szlacheckimi, w które niektórzy byli ubrani. Piękne kazanie historyczno-patriotyczne wygłosił ks. prof. Szurlej. Można było posłuchać śpiewów chóru amatorskiego. Warto dodać, że Święto 3 Maja obchodzili także uroczyście mieszkańcy miasta pochodzenia mojżeszowego - ich domy były przystrojone w barwy polskie, a w synagodze odprawione zostało specjalne nabożeństwo.
Wcześniej, mając na uwadze obchody "święta trzeciomajowego", 28 kwietnia 1891 r., podczas posiedzenia, rzeszowskie władze miejskie, zmieniły nazwę ulicy "Pańskiej" na ulicę "Trzeciego Maja".
Co do ulicy i nazwy...
Ulica ta jest jedną z najstarszych w Rzeszowie. To przy niej wyrastał w XVII w . kompleks klasztorny Ojców Pijarów wraz z ich szkołą. Dlatego początkowo określana jako "Ku Piarum Scholarum", następnie przyjęła nazwę „Pijarska”. Po czasach prosperity a potem latach kryzysu państwa polskiego w 1772 roku Rzeszów znalazł się pod zaborem austriackim. Austriacy przejęli klasztor, a w jednym ze skrzydeł budynku umieścili swoich urzędników. Wtedy na przełomie XVIII/XIX wieku nazwa ulicy została zmieniona na „Popijarską”. Natomiast w drugiej połowie XIX wieku Austriacy nazwali ją Herrengasse czyli ulicą Pańską, która potocznie została przez mieszkańców miasta „przezwana” Paniagą. I tak nieoficjalnie jest do dziś.
Poniżej prezentujemy na fotografiach i pocztówkach ze zbiorów Muzeum, starsze i nowsze widoki ul. 3 Maja.

Zapraszamy w imieniu Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego na kolejny, już czwarty Rzeszowski Turniej Rycerski "Blaski Śred...
28/04/2026

Zapraszamy w imieniu Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego na kolejny, już czwarty Rzeszowski Turniej Rycerski "Blaski Średniowiecza". Atrakcji będzie co niemiara, a wśród nich to na co wszyscy czekają, czyli pojedynki rycerskie. Nie zabraknie także konkursów dla gawiedzi... 🙂
Fosa rzeszowskiego zamku, od 2 do 3 maja, zaś szczegółowy program na www.zakon.rzeszow.pl
Polecamy!👍

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. odbyła się w Berlinie konferencja pra...
12/04/2026

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. odbyła się w Berlinie konferencja prasowa, której tematem głównym była sowiecka zbrodnia na polskich oficerach. Również 13 kwietnia „Radio Berlin” podało informację o odnalezieniu ciał pomordowanych polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
Po przegranej kampanii w 1939 r., gdy kolejny raz Polska została podzielona przez dwóch totalitarnych sąsiadów - hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki. Z terenów okupowanych przez Sowietów, wzięci do niewoli oficerowie Wojska Polskiego, wywiezieni zostali do obozów: w Kozielsku -do dawnej posiadłości Ogińskich ( poeci, lekarze, malarze, oficerowie rezerwy itp.), do Ostaszkowa, w którym byli oficerowie m.in. korpusu ochrony pogranicza, policjanci, żandarmi oraz do Starobielska (wyżsi dowódcy, generałowie i wyżsi urzędnicy państwowi). Warunki w obozach były bardzo ciężkie - kiepska aprowizacja, ciężkie warunki klimatyczne (zimno i nieogrzewane pomieszczenia) oraz wszechobecna ciasnota (budynki nie były przygotowane na taką liczbę przetrzymywanych). Dochodził do tego częsty brak wody i co za tym idzie kiepskie warunki higieniczne. W obozie w Kozielsku, niedaleko Katynia racje żywnościowe ograniczono do dwóch razy na dzień, natomiast miejsca do spania -prycze przyczepione do siebie jedna nad drugą, tworzyły 4-6 metrowe piętra, wąskie, niekiedy liczące 38 cm szerokości a długości 2 metry, w innych o szerokości do 70 cm. Te informacje znaleziono w pamiętnikach i notatkach żołnierzy polskich m.in. Maksymiliana Trzepałki, Bronisława Weisa. Władze obozowe pozwalały jednak na korespondencję z bliskimi, nawet na przesyłanie jeńcom paczek oraz środków pieniężnych. Oczywiście cały czas oficerowie byli poddawani obróbce propagandowej, zabroniona została wszelka działalność patriotyczna i religijna (przed Bożym Narodzeniem 1939 r. wywieziono w nieznanym kierunku kapłanów wszystkich wyznań). Nieliczne były przypadki, kiedy oficerowie poddawali się ideologicznym namowom funkcjonariuszom NKWD.
Biuro Polityczne KC WKP(b) zaczęło się zastanawiać, co zrobić z taką ilością ludzi, których Stalin wypuścić na wolność nie chciał. Początkowo był rozważany pomysł by polskich oficerów zesłać na ciężkie roboty na wschód. Jednak przeważył pogląd, by żołnierzy rozstrzelać. Los zamkniętych w obozach został przesądzony decyzją Politbiura z 5 marca 1940 r. a przypieczętowany tajnym rozkazem szefa NKWD Ławrientija Berii z 22 marca 1940 r. Strzałem w tył głowy zamordowano prawie 22 tys. ludzi w tym oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego oraz Policji Państwowej a także urzędników instytucji rządowych i samorządowych. Miejscami straceń były kolejno dla Kozielska – Katyń, dla Ostaszkowa –Miednoje, zaś dla Starobielska – Charków.
Data odkrycia grobów pomordowanych w Katyniu jest trudna do ustalenia w wyniku różnic w źródłach. Mówią one o październiku 1941 r. i przymusowych polskich robotnikach z organizacji Todt, którzy natrafili na groby, inne wskazują na marzec 1942 r. Niemcy o istnieniu grobów oficjalnie poinformowali świat w kwietniu 1943 r. – 13 kwietnia ogłosiło to Radio Berlin, chociaż wiedzieli o tym wcześniej. Pomordowanych polskich oficerów użyli oni do celów propagandowych. Rząd gen. Władysława Sikorskiego zwrócił się do międzynarodowego Czerwonego Krzyża o przeprowadzenie badań w Katyniu. Nie uzyskał zgody, dlatego też Niemcy sami zorganizowali międzynarodową komisję specjalistów. Po zbadaniu szczątków ofiar, 30 kwietnia 1943 r. stwierdziła, że mordu dokonano wiosną 1940 r. Opinia światowa nie chciała w to uwierzyć, tym bardziej, że po przesunięciu się frontu dostęp do tego miejsca uzyskały władze sowieckie. Na odpowiednio przygotowany przez NKWD teren wkroczyła komisja kierowana przez Nikołaja Burdenki, która stwierdziła, że mordu dokonali Niemcy. Na procesie norymberskim oskarżeni o to zostali Niemcy, jednak Międzynarodowy Trybunał Wojskowy uznał materiał dowodowy za niewystarczający. Po latach kłamstwa katyńskiego, zostały poruszone niektóre prawdziwe elementy Katynia jeszcze w 1980 r. Przełom nastąpił na fali przemian w ZSRR i 13 kwietnia 1990 r. tamtejsze władze oficjalnie ogłosiły kto rzeczywiście strzelał do polskich oficerów. Wkrótce rozpoczęły się prace badawcze także w innych miejscach zbrodni m.in. w Miednoje.
Wśród pomordowanych, nie tylko w Lesie Katyńskim, ale także w Charkowie czy Twerze byli również związani z Rzeszowem oficerowie m.in. Roman Androletti (Katyń), Mieczysław Jan Samołyk (Charków) czy Władysław Ciepielowski (Charków).
Cześć Ich Pamięci!

Jeszcze tylko do 15 kwietnia będzie można oglądać w naszym Muzeum wystawę zaaranżowaną z dawnych pocztówek ze zbiorów pr...
09/04/2026

Jeszcze tylko do 15 kwietnia będzie można oglądać w naszym Muzeum wystawę zaaranżowaną z dawnych pocztówek ze zbiorów prywatnych pt. "Wielka Wojna na dawnych kartach pocztowych z kolekcji Szymona Rybczyka". Miały one często charakter propagandowy. Jednak dodawały otuchy żołnierzom, przypominały w okopach o domu, o bliskich. Te zaś przysyłane z frontu, stanowiły niejednokrotnie jedyną informację od męża, ukochanego czy syna, którzy walczyli na wojnie. Wówczas były cenną pamiątką, a teraz są wartościowym eksponatem. W tym wypadku ze zbiorów Szymona Rybczyka, których całość jest iście imponująca, zarówno pod względem tematyki jak i ilości, a część pocztówek jest bardzo rzadko spotykana na rynku antykwarycznym. Polecamy i zapraszamy!

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy pokoju w sercu, wiary, która daje siłę oraz nadziei płynącej z pustego...
04/04/2026

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy pokoju w sercu, wiary, która daje siłę oraz nadziei płynącej z pustego grobu.
Wesołego Alleluja!

Zapraszamy klasy szkolne na zajęcia poświęcone historii wielkanocnej kartki świątecznej. Kartki odgrywały na przełomie X...
10/03/2026

Zapraszamy klasy szkolne na zajęcia poświęcone historii wielkanocnej kartki świątecznej. Kartki odgrywały na przełomie XIX i XX wieku bardzo ważną rolę, dawniej zastępowały bardzo lubiane przez nas dzisiaj krótkie wiadomości wysyłane SMS-em czy mailem.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się kiedy powstały pierwsze kartki świąteczne, jak wyglądały oraz kto wymyślił nazwę pocztówka. Porozmawiamy także o tradycjach i symbolach związanych z Wielkanocą. W części warsztatowej wykonamy kartki świąteczne wzorowane na tych dawnych z początku XIX i XX wieku. Mamy nadzieję, że odbiorcom tych pięknych dzieł sprawią one wiele radości.
Zajęcia prosimy rezerwować w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa z tygodniowym wyprzedzeniem – ul. Rynek 12 (wejście od ul. Baldachówka), tel. 17-875-41-99.
Cena biletu dla uczniów szkoły podstawowej wynosi 20 zł, zaś dla przedszkoli 15 zł. Uczestnicy nie ponoszą dodatkowych kosztów.

Adres

Rynek 12
Rzeszów
35-064

Telefon

+48178754199

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Historii Miasta Rzeszowa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa:

Udostępnij

Kategoria