14/06/2026
🇵🇱 14 czerwca 1940 roku do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych.
W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady wspominamy wszystkich, którzy zostali zamordowani, więzieni i prześladowani przez niemiecki nazistowski system terroru.
Pamiętamy o ich cierpieniu, odwadze i godności, których nie zdołała odebrać nawet obozowa rzeczywistość.
Spotkaliśmy się przy murach Zakładu Karnego w Rawiczu - miejscu szczególnie naznaczonym historią. W czasie niemieckiej okupacji więzienie w Rawiczu było miejscem osadzenia i prześladowania wielu Polaków, a jego losy wpisują się w tragiczną historię represji stosowanych przez okupanta wobec mieszkańców naszej ziemi i całego kraju.
Dzisiejsze spotkanie było świadectwem pamięci i szacunku. To także zobowiązanie, aby prawda o tych wydarzeniach nigdy nie została zapomniana.
Dziękujemy za obecność wszystkim delegacjom.
Gmina Rawicz
Powiat Rawicki
Zakład Karny w Rawiczu