12/06/2026
Przez ostatnie dwa dni zamek w Radzyniu Chełmińskim zamienił się w prawdziwy plan filmowy. Gościliśmy ekipę telewizyjną programu Dzień Dobry TVN. Temat reportażu mógł być tylko jeden: kultowy serial kręcony u nas w 1971 roku, czyli „Samochodzik i Templariusze”. :)
Nasz zamek ma w sobie prawdziwą magię i przyciąga niesamowite historie. W trakcie nagrań, zupełnie niespodziewanie i bez żadnego umawiania się, odwiedzili nas turyści aż z Białegostoku – ekipa z Muzeum Sprzętu Wojskowego im. Franciszka Biegańskiego. Co więcej, był wśród nich Wojtek, właściciel słynnego... Schwimmwagena (pływającej amfibii). No i nie mogło być inaczej – Wojtek również stanął przed kamerą i opowiedział o swojej niesamowitej pasji.
O zamkowych zakamarkach, ukrytych w murach śladach i zakulisowych ciekawostkach z planu dziennikarzowi Arkadiuszowi Gdule opowiadała dzierżawca zamku i przewodnik tursytyczny, Patrycja Piłat - Wyrwińska.
Z kolei o tym, jak wyglądało życie na prawdziwym planie filmowym 55 lat temu, z ogromnym wzruszeniem opowiadali Państwo Aleksandra i Henryk Kurek, którzy w 1971 roku brali udział w nagraniach jako statyści.
To były dwa dni pełne wspomnień, magii kina i genialnych spotkań. Ogromnie dziękujemy ekipie TVN, naszym wspaniałym statystom oraz niesamowitym gościom z Białegostoku za te chwile.
O dacie emisji reportażu w Dzień Dobry TVN będziemy Was informować :)