26/04/2026
Ryczyn - grodzisko w Ryczynie wczoraj jubileusz po raz 30...
Idąc leśną drogą w rezerwacie przyrody jakim jest Ryczyn, wsłuchujemy się w szum drzew i śpiew ptaków,jakby chciały opowiedzieć nam pewną historię. Samo grodzisko jest dobrze ukryte,tak jakby nadal strzegło swych tajemnic ..i szczerze mówiąc tak jest.
Z głównej "drogi" skręcamy w głąb rezerwatu,gdzie wita nas dywan kwiatów...ale to tylko taka zmyłka...ba za chwilę drogi do grodziska tarasują powalone drzewa które leżą na...ponad 1000 - letnich wałach grodziska. Gdy pokonamy te przeszkody schodzimy do Grodu gdzie pośrodku stoją dwa potężne Buki w asyście Dębów...dookoła widać obwałowania , za grodem znajduje się zachowany kawałek oryginalnej fosy...na pierwszy rzut oka ciekawe miejsce ale to co Ono skrywa pod ziemią...zadziwia nawet archeologów,którzy badają tan teren od....od wielu wieków...najbardziej interesujące odkrycia dokonano w latach 2004-2017, badania prowadzili studenci Uniwersytetu Opolskiego pod nadzorem Pani dr. Magdaleny Przysiężnej - Pizarskiej, która można powiedzieć zna to miejsce jak "własną kieszeń",no i pomalutku Grodzisko w Ryczynie odkrywa przed Panią doktor swoje tajemnice...które mogą zmienić historię tego regionu oraz początków Państwa Polskiego....Będąc w tym miejscu czuje się dosłownie historię i magię tego miejsca,niesamowite miejsce...tyle mojego słowa wstępu a teraz troszkę o Ryczynie już z dostępnych źródeł..." Ryczyn – dawny gród na Dolnym Śląsku, nad Odrą, znajduje się w odległości ok. 30 km na południowy wschód od Wrocławia, w podoławskich lasach. Ryczyn jest wymieniany w bulli papieskiej w 1093 roku oraz w Kronice Czechów Kosmasa z Pragi. Siedziba kasztelanii do 1297 roku. Nazwa grodziska ma pochodzenie słowiańskie i oznacza: „w pobliżu rzeki”, „w sąsiedztwie rzeki”. Gród Ryczyn powstał pośrodku lasu. Otaczał go pierścieniowaty wał wysoki na 4–5 m, a szeroki na 8 m. Obwód grodziska wynosił ok. 600 m. Budowa grodu na bagnach musiała trwać dziesiątki lat i wymagała przygotowań mających zabezpieczyć gród przed podtopieniami. W tym celu układano drewniane bale, które następnie zasypywano ziemią tak by przekroczyć poziom zalewowy. Od strony Odry utworzono fosę o szerokości 5–10 metrów i wejście do grodziska. Według podań gród miał powstać jeszcze przed 1000 rokiem n.e. w celu ochrony miejscowej ludności wraz z całym żywym inwentarzem przed czeskimi i niemieckimi najazdami. Obronny charakter budowli poświadcza jej kształt oraz znajdowane na jej terenie liczne szczątki.Gród ryczyński mógł być jednym z 15 grodów Ślężan, o których w połowie IX wieku wspomniał Geograf Bawarski.W 1390 roku miały tu miejsce pierwsze w Polsce badania archeologiczne – na zlecenie księcia brzeskiego Ludwika I poszukiwano grobów biskupów wrocławskich. Nie zachowały się jednak wzmianki o wynikach tych poszukiwań. W roku 1779 badania zarządził hrabia Carmer, jednak nie odkrył śladów zabudowań. Dopiero w roku 1891 przy wytyczaniu nowej ścieżki leśnej natrafiono na resztki wałów oraz prawdopodobnie fundamentów kościoła. Znaleziono też znaczną ilość ludzkich kości, prawdopodobnie w miejscu cmentarza. W latach 1958, 1959 i 1962 wykopaliska prowadził Janusz Kramarek z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Badania te umożliwiły poznanie konstrukcji wału otaczającego grodzisko oraz uściśliły położenie osad przygrodowych i zewnętrznego cmentarzyska"....Miejsce to ma jeszcze wiele do powiedzenia ,jeśli chodzi o historię...i nie tylko.