11/06/2026
W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy III wraz z wychowawcą z Publiczna Szkoła Podstawowa im.Kazimierza Wielkiego w Przedborzu na warsztatach tworzenia wianków. Tradycja święcenia wianków w oktawie Bożego Ciała jest pięknym zwyczajem, który łączy w sobie elementy religijne i ludowe.
Wianki oktawowe dzieci wykonywały z ziół takich jak: mięta , rumianek, dziurawiec, a także z różnych kwiatów polnych oraz kwiatów jaśminu, czarnego bzu i dzikiej róży, które po poświęceniu zyskują szczególną symbolikę i moc. Wieszano je tradycyjnie nad drzwiami wejściowymi, w oknach lub w izbach, chroniąc domostwo przed burzą, pożarem oraz zapewnić pomyślność.