Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku 🏡Dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Za życia Gospodarzy bywali tu m.in. Karol Szymanowski, Artur Rubinstein, Krzysztof K. Gośćmi Muzeum byli m.in.

Muzeum biograficzne pisarza oraz obszerne archiwum (rękopiśmiennicze, korespondencyjne i fotograficzne Iwaszkiewiczów, a także St.W.Lilpopa).
🎟️ spotkania autorskie, koncerty, wystawy
📖lekcje muzealne STAWISKO: w latach 1928-1980 dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, dziś - zgodnie z testamentem Pisarza - muzeum ich imienia; miejsce o szczególnej atmosferze, nasycone sztuką, zwłaszcza literaturą i

muzyką. Wnętrze zachowało swój pierwotny, autentyczny charakter domu polskiego - ze zbiorami XIX i XX-wiecznego malarstwa, meblami, sprzętami oraz przedmiotami codziennego użytku. Baczyński, Antoni Słonimski, Czesław Miłosz, Jerzy Andrzejewski, Witold Lutosławski. Do powojennej historii Stawiska przeszły wizyty królowej belgijskiej Elżbiety i Artura Rubinsteina. Zbiory Muzeum (archiwum, księgozbiór, fotografie, muzykalia) stanowią cenny warsztat pracy dla badaczy kultury polskiej. Stawisko jest dzisiaj prężnym ośrodkiem kulturalnym, miejscem spotkań literackich, koncertów, sympozjów, wystaw plastycznych, kontynuującym tradycję salonu literacko-muzycznego sprzed lat. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Tadeusz Rolke, Włodzimierz Odojewski, Zbigniew Religa, Bogusław Schaeffer, Piotr Anderszewski, Andrzej Wajda, Leszek Możdżer, Andrzej Stasiuk, Marcin Masecki, Dorota Miśkiewicz. Spotkania spełniają̨ ważną rolę integrującą mieszkańców okolicznych miejscowości płd.-zach. Mazowsza, pobudzają także aktywność miejscowych twórców kultury.

12/06/2026

Już w niedzielę intrygujące połączenie - sztuka tkaniny artystycznej i koncert muzyki kameralnej. A wszystko spięte jednym kluczem - formalizmem, który jako wątek przewodni tegorocznej edycji cyklu „Tkanina w muzeum” wzięła na tapet kuratorka - Magdalena Englisz-Jaskłowska.

Dyskusja z formalizmem będzie się toczyć wielopłaszczyznowo: w pracach zaproszonych artystek i artystów z dziedziny tkaniny, ale także w programie koncertu w wykonaniu tria: Weronika Wiltos , Piotr Loranc, Alfred Wiltos (którego grę słyszymy w tle tego filmu).

Czekamy na państwa w niedzielę o 12.00. Wstęp wolny, zapraszamy 👌

A na osłodę - menu od Retro Baron w naszym parku ☕️🍧🍦

10/06/2026

Już w najbliższy weekend kolejne wydarzenia w Stawisku- właśnie trwa montaż wystawy z cyklu „Tkanina w muzeum”, której kuratorka, Magdalena Englisz, wraz z zaproszonymi artystami i artystkami zabierze nas w rejon wolnej sztuki - nieskrępowanej ideologicznym kluczem. Na wystawie „Zbrodnia formalizmu” będzie różnorodnie,inspirująco i barwnie. Start 14 czerwca, godz. 12.00.

Niedzielny wernisaż połączony będzie z koncertem muzyki kameralnej (W. Wiltos/ flet, A. Wiltos/ wiolonczela, P. Loranc/ fortepian ) nawiązującej do konceptu kuratorskiego „Zbrodni formalizmu”.

PS A w sobotę: ostatnia w tym roku szkolnym „Sztuka czytania”- o opowiadaniu „Dziewczyna i gołębie” opowie Robert Papieski, wcześniej o 10.00 oprowadzamy śladami zakopiańskich tropów po domu Iwaszkiewiczów. Wstęp wolny 👌

09/06/2026

„Chodzi tylko o trochę wiosennego wiatru, żeby włosy rozrzucił na twoim czole,
I żebym, kiedy już te dnie się zatrą,
Zapamiętał twą dłoń wspartą na stole.”
Fragmentem wiersza J.Iwaszkiewicza z marca 1958 roku zapraszamy Państwa do krainy poezji i literatury.
Do domu Pisarza i Poety, w miejsce ukryte w zielonej otulinie parku, gdzie można nasycić się kulturą i przyrodą.
PS od piątku do niedzieli można też nakarmić bardziej przyziemny głód dzięki Retro Baron ☕️🍰i 🍦

03/06/2026

🌿 Maj w Stawisku minął nam w wyjątkowym tempie. I to dzięki Państwu.

W ciągu ostatnich tygodni wspólnie przeżywaliśmy emocje podczas spektaklu radiowego „Tatarak”, odkrywaliśmy kulisy powstawania „Panien z Wilka” podczas Nocy Muzeów, spotykaliśmy się na koncercie, wykładach i rozmowach o literaturze, a nasz park wzbogacił się o nowego lokatora – Retro Baron , który przyniósł tak cenione przez Gości kawy, lody i letni klimat. ☕🍦

A to przecież tylko część tego, co wydarzyło się w maju.

Przed nami czerwiec, który zapowiada się równie intensywnie – będą wystawy, koncert, spotkania literackie i kolejne okazje, by odwiedzić Stawisko nie tylko jako muzeum, ale także jako miejsce spotkania z kulturą i odpoczynku wśród zieleni.

📅 Praktyczna informacja:
4 czerwca (czwartek) Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Od piątku do niedzieli zapraszamy już zgodnie z regularnymi godzinami otwarcia.



Do zobaczenia w czerwcu – mamy dla Państwa jeszcze wiele powodów, by zajrzeć do Stawiska. 💚

W   zaglądamy do naszego archiwum fotograficznego. Kto rozpozna jakich bohaterów kryją te dziecięce twarze?Pozostając w ...
01/06/2026

W zaglądamy do naszego archiwum fotograficznego. Kto rozpozna jakich bohaterów kryją te dziecięce twarze?

Pozostając w temacie dzieci cytaty z najnowszego tomu korespondencji Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów obejmującego lata 1956-1960 wydanego przez Wydawnictwo Akademickie SEDNO, które pokazują jak ważne dla gospodarzy Stawiska były dzieci i wnuki oraz ich wspólne sprawy.

"Napisz mi, co robią wnuczki, Anusia, Duda i Doda. Do Stacha pisałem w sprawie szczepień Maćka. Ucałuj Teresę, do której też bardzo tęsknię; świat jest tak niedobrze urządzony. Ucałuj Reganę i Gonerylę, a Kordelia się nam nie urodziła."

Sandomierz, 25 maja 1956 , Jarosław do Anny

{Anusia - Anna Włodek, córka Marii Iwaszkiewicz; Duda - Magdalena Markowska, córka Teresy Iwaszkiewicz; Doda - Wanda Bogatyńska, córka bratanicy Iwaszkiewicza, Marii; Maciek - Maciej Włodek, syn Marii Iwaszkiewicz}

"Prosiłem Cię o fotografie wnuków z mojej niebieskiej komódki z gabinetu w Stawisku, tymczasem Marysia przysłała jakąś starą Jasia {Wołosiuka jr, syna Marii Iwaszkiewicz z drugiego małżeństwa}. Wnuki, to znaczy Maciek, Anusia i Magda! Brakuje mi tu ich bardzo. (....) Dzisiaj dzień najcudowniejszy, myślę, że Jasio przyjedzie dziś na Stawisko i jak mu tam będzie dobrze. Słodka moja dziecina."

Sandomierz, 29 maja 1956, Jarosław do Anny

"Prosisz o zdjęcia wnuków, o których zapomniałam wysyłając ci poprzednią paczkę; teraz biorę, co znalazłam pod ręką, bo w twoich i moich "papierasach" szukanie jest rzeczą okropną, a nie mam czasu, bo przecież sprzątać u nas trzeba, a ostatnie dwa dni był mętlik z powodu przyjazdu Jasia straszny. (..) Niestety, zdjęcia Jasiunia żadnego nie mam, a Marysię zapomniałam poprosić. Oni już wyjechali. Jasiunio o 6-tej poszedł spać, upojony powietrzem i jazdą. Przypominało mi to moje przyjazdy z Marysią malutką do Aidy, szczególniej ten drugi rok, kiedy miała rok i dwa miesiące i był taki gorący, prześliczny maj. Pamiętam, że wnosiłam ją śpiącą na rękach do mieszkania, rozebrałam i położyłam do łóżeczka, a ona nie zbudziła się. Ach, ten zapach Aidy, czuję to jakby było wczoraj. Piszesz o córkach bardzo gorzko, ale muszę tu bronić Teresę (że nie Goneryla), bo ona teraz jest bardzo milutka ze mną i nigdy nie zachowuje się tak, żeby zrobić mi coś przykrego."

Stawisko, 29 maja 1956, Anna do Jarosława

"Maciek, jak tylko dowiedział się ostatnim razem, że na balkonie coś robią, to rzucił swoją teczkę, nie umył rąk, nie poszedł jeść, tylko momentalnie poleciał na balkon, złapał za hebel i zabrał się do heblowania poręczy (...). Ostatecznie zdecydowałam, że póki ci ludzie są, od razu zrobić dla dzieci tę "gimnastyczkę", bo im sporo drewna zostało. Przez parę godzin zrobili im taką "szubienicę" do zawieszania huśtawki albo trapezu, deskę na kołku do bujania i takie dwa stojaki koło siebie, żeby się na rękach bujać, nie wiem, jak to się nazywa. To stoi między drzewami tuż za werandą, więc ma i tę dobrą stronę, że dzieci będą na oku! Powodzenie ma to szalone, całą dzieciarnia łącznie z Januszkiem Kobusińskim i tą malutką siostrzenicą z podwórza cały wieczór na tym szalała."

Stawisko, 2 czerwca 1956, Anna do Jarosława



Fot. ze zbiorów Muzeum Stawisko

📽️🎬31 maja filmowa niedziela w Stawisku. Zaczynamy o 12:00 wykładem ekspertek Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualn...
29/05/2026

📽️🎬31 maja filmowa niedziela w Stawisku. Zaczynamy o 12:00 wykładem ekspertek Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny O Renacie Pajchel opowiedzą Katarzyna Wajda i Dominika Suder. Jedna z bohaterek trwającej już tylko do 7 czerwca wystawy „Wajda / Iwaszkiewicz. Umarzyłem więc sobie piękny film… Panny z Wilka w obiektywie Renaty Pajchel” pracowała z największymi polskimi reżyserami: od Andrzeja Wajdy, przez Andrzeja Żuławskiego, Janusza Morgensterna czy Radosława Piwowarskiego. Zatrzymała w kadrze także „Panny z Wilka” - symboliczną część z jej ogromnego dorobku możemy właśnie zobaczyć w przestrzeni ekspozycyjnej naszego muzeum.

Zachęcamy do obejrzenia filmu "Pogoda domu niechaj będzie z Tobą" na Ninateka - będzie można poszukać podobnych ujęć w oryginalnym dziele Andrzeja Wajdy i połączyć w całość te dwie historie - „Panny z Wilka” o 14.00, na pokaz wstęp wolny. Partner pokazu

PS od dziś przez cały weekend można korzystać z pyszności od Retro Baron (otwierają o 10:00, ale pozostają otwarci dłużej niż Muzeum, tak jak bramy do naszego parku).

Projekt **Wajda / Iwaszkiewicz. Umarzyłem więc sobie piękny film…** realizujemy wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Digitalizacja fotosów i werków autorstwa Renaty Pajchel została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Projekt FERC.02.03-IP.01-0013/25: „Zanurzenie w kulturze. Cyfrowy dostęp do zasobów audiowizualnych i multimedialnych FINA i CSW ZU”.

Przed rozpoczęciem planu zdjęciowego Panien z Wilka Andrzej Wajda sfilmował Jarosława Iwaszkiewicza w dworku w Byszewach

Ta majowa niedziela długo zostanie z nami. W harmonijnej triadzie zagrało wszystko - poruszająca praca Artystów (aktorów...
27/05/2026

Ta majowa niedziela długo zostanie z nami. W harmonijnej triadzie zagrało wszystko - poruszająca praca Artystów (aktorów: Gorodecka , Zbigniew Konopka, Ignacy Martusewicz i muzyków: Albert Stensen, Łukasz Czekała), którzy tak zagrali "Tatarak" Jarosława Iwaszkiewicza, że zabrali nas w tamto gorące lato nad leniwą rzeką; Państwa frekwencja i nastroje, w końcu pogoda.

Przemiłym akcentem była premiera kaw i słodkości od Retro Baron, która zatrzymała naszych Gości na dłużej w gościnnych progach stawiskiego parku.

Z cyklem wracamy po wakacjach, ale przypominamy, że na naszym YouTube są dostępne wszystkie zrealizowane do tej pory spektakle w reż. M. Małeckiej-Wippich.

PS. Natomiast żeby wypić kawę na leżaku z widokiem na Stawisko nie trzeba czekać tak długo. Już w ten weekend Retro Baron zaprasza na nasz trawnik.

Fotoreportaż z 24 maja: M. Mitek-Zamęcka

26/05/2026

Dziś przed „kamerą” kolejna z „twarzy” naszego Muzeum, którą możecie Państwo znać - tak jak Agata Koscielna-Ratowska czy Roberta Papieskiego.
Beata Izdebska-Zybała od lat obecna jest w Stawisku, prowadzi lekcje muzealne i wykłady, opiekuje się stawiskim księgozbiorem i konkursem recytatorskim. W naszym sklepiku muzealnym dostępna jest jej książka (Roberta Papieskiego też!).

W krótkim nagraniu z okazji obserwujących opowiada o powodach, dla których warto lubić Stawisko.

PS nasze paczki dla uczestników konkursu z książkami Wydawnictwo Marginesy i Wydawnictwo Akademickie SEDNO dopiero się kompletują, prosimy o jeszcze odrobinę cierpliwości

Generalnie uważamy, że Stawisko jest miejscem przewspaniałym i niewiele jest rzeczy, które chcielibyśmy tu mieć, żeby na...
22/05/2026

Generalnie uważamy, że Stawisko jest miejscem przewspaniałym i niewiele jest rzeczy, które chcielibyśmy tu mieć, żeby nasi zwiedzający czuli się jeszcze bardziej zaopiekowani…

Ale! gdy mowa o całej liście kaw do wyboru, domowej szarlotce i najlepszych, rzemieślniczych lodach z okolicy ( ) to nie zawahamy się przyznać, że to był brakujący puzzel w naszej ofercie spędzania wolnego czasu pod chmurką 🌟

Mamy nadzieję, że oferta przyniesie Wam wiele przyjemności. Weekend otwarcia - otwierają w sobotę o 10.00. Zapraszamy 👌będzie można ich zastać w każdy weekend od 10.00-19:00. I piątki od 12.00 do 19.00 .

PS czy to oznacza, że czekając na spektakl „Tatarak” z Wiktorią Gorodecką w niedzielne popołudnie będzie można nabrać sił na leżaku z kawą i lodami? Dokładnie tak 🙌

Adres

Ulica Gołębia 1
Podkowa Lesna
05-807

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 09:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Telefon

+48227589363

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku:

Udostępnij

Kategoria