Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Witamy na oficjalnym profilu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Niedzielna, I Powiatowa Familiada w Oświęcimiu za nami. Stowarzyszenie Pozytywni zadbało o to, by było jak najbardziej p...
15/06/2026

Niedzielna, I Powiatowa Familiada w Oświęcimiu za nami. Stowarzyszenie Pozytywni zadbało o to, by było jak najbardziej pozytywnie :-) Były m.in. mecze piłkarskie, pokazy taneczne, wspaniałe pokazy gimnastyczne (!), wreszcie I Familiada – organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy pikniku się nie nudzili.
My także tam byliśmy z naszym magicznym, muzealnym namiotem promocyjnym 🤝 Dla najmłodszych mieliśmy Koło Fortuny, dla dorosłych – quiz historyczny. Chętnych do sprawdzenia swej wiedzy w obu kategoriach wiekowych nie brakowało (y) Na odważnych, którzy zawsze ❗ poprawnie odpowiadali na wylosowane pytania, czekały muzealne gadżety 🎁🎁🎁
Dziękujemy bardzo Stowarzyszenie Pozytywni za możliwość udziału w wydarzeniu (y)

🗓️ 14 czerwca, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, odbyły...
15/06/2026

🗓️ 14 czerwca, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, odbyły się uroczystości upamiętniające 86. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 roku, do obozu dotarł z więzienia w Tarnowie transport 728 Polaków – m.in. członków niepodległościowej konspiracji oraz aresztowanych w obławach i łapankach. To właśnie oni stali się pierwszymi więźniami nowo utworzonego obozu koncentracyjnego.

Oficjalne obchody, objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Karola Nawrockiego, miały miejsce na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W wydarzeniu wzięło udział 13 Ocalałych z Auschwitz. Hołd ofiarom oddali również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, przedstawiciele społeczności romskiej a także delegacje licznych instytucji oraz stowarzyszeń.

Podczas uroczystości głos zabrała Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marta Cienkowska. List okolicznościowy, skierowany do zgromadzonych przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego, odczytała jego doradczyni, Beata Kempa.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej reprezentowały podczas obchodów dyrektor placówki, Dorota Mleczko, oraz Aleksandra Bibrzycka.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małopolska

📚 Ostatnie spotkanie w ramach Akademii Młodych Entuzjastów Historii upłynęło uczestnikom i uczestniczkom na rozwiązywani...
13/06/2026

📚 Ostatnie spotkanie w ramach Akademii Młodych Entuzjastów Historii upłynęło uczestnikom i uczestniczkom na rozwiązywaniu zadań na naszej Ścieżce Superbohaterów.

👧🧒Młodzi entuzjaści tworzyli także kolaże, wykorzystując do tego gotowe grafiki.

Byliśmy pod wrażeniem, gdyż pomysłów była masa i powstały bardzo ciekawe prace.

Dziękujemy Wam za obecność i Wasze zaangażowanie na zdjęciach w tegorocznej edycji. ❤️

➡️ Zapisy na kolejną edycję ruszą już we wrześniu.


Małopolska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Powiat Oświęcimski

13/06/2026
📣 Jak skutecznie wdrażać dostępność w małej instytucji kultury?Dostępność to nie tylko przepisy i formalności. To przede...
10/06/2026

📣 Jak skutecznie wdrażać dostępność w małej instytucji kultury?

Dostępność to nie tylko przepisy i formalności. To przede wszystkim sposób myślenia, który pozwala tworzyć miejsca otwarte dla wszystkich odbiorców. Jak planować działania, angażować zespół i wprowadzać realne zmiany nawet przy ograniczonym budżecie?

Zapraszamy na szkolenie „Sztuka wdrażania. Koordynowanie dostępności w małej instytucji kultury”, podczas którego uczestnicy poznają praktyczne rozwiązania i sprawdzone metody wdrażania dostępności w codziennej pracy instytucji kultury.

👩‍🏫 Prowadzenie: Agnieszka Zielonka-Mitura

📅 18 czerwca 2026 r.
🕤 9:30–14:30
📍 Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
📝 Zapisy do 16 czerwca 2026 r.

To propozycja dla osób odpowiedzialnych za dostępność oraz tych, którzy chcą rozwijać się w tym obszarze i budować bardziej otwarte instytucje kultury.

Szczegóły w linku poniżej 👇

Zapraszamy do udziału w szkoleniu poświęconym koordynowaniu dostępności w małych instytucjach kultury. Spotkanie dostarczy metod i narzędzi wspierających koordynatorów dostępności i osoby planujące pracę na takim stanowisku.

➡️ W kolejnej odsłonie cyklu Spotkanie z historią Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza:🗓️15 czerwca (...
09/06/2026

➡️ W kolejnej odsłonie cyklu Spotkanie z historią Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza:

🗓️15 czerwca (poniedziałek) 2026 r., godz. 10.00

na wydarzenie poświęcone Mieczysławowi Kościelniakowi, artyście malarzowi, który został osadzony w KL Auschwitz.

📝 Zapisy na wykłady do 10 czerwca 2026 r. Tel.: 33 447 40 84, e-mail: [email protected]


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małopolska

W kolejnej odsłonie cyklu Spotkanie z historią Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 15 czerwca 2026 r. na wydarzenie poświęcone Mieczysławowi Kościelniakowi, artyście malarzowi, który został osadzony w KL Auschwitz. Mieczysław Kościelniak żył w latach 1912-1993. ...

🌞 Wakacje w muzeum? 👀 Jak najbardziej! ❤️Zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat na bezpłatne warsztaty wakacyjne w Muzeum Pa...
09/06/2026

🌞 Wakacje w muzeum? 👀 Jak najbardziej! ❤️

Zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat na bezpłatne warsztaty wakacyjne w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. To doskonała okazja do kreatywnego spędzenia czasu, poznania tajników pracy archeologa i udziału w wielu ciekawych zajęciach.

🗓️ I tura: 7-10 lipca 2026 r.
🗓️ II tura: 11-14 sierpnia 2026 r.

⏰ Godziny zajęć: 10:00-12:00
✅ Udział bezpłatny
👧🧒 Wiek uczestników: 7-11 lat

📌 Zapisy do 26 czerwca 2026 r.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

📞 33 447 40 84
📧 [email protected]

Zapraszamy ❤️

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małopolska

Szukacie pomysłu na kreatywne i wartościowe wakacje dla swoich dzieci? Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza najmłodszych w wieku od 7 do 11 lat do udziału w wyjątkowych warsztatach wakacyjnych. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli aktywnie spędzić czas, rozwijać sw...

📣 Do 15 czerwca 2026 r. na parterze budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej można zwiedzać wystawę czasow...
08/06/2026

📣 Do 15 czerwca 2026 r. na parterze budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej można zwiedzać wystawę czasową poświęconą braciom Kupcom. W jej skład wchodzą obiekty z kolekcji związanej z braćmi, a niedawno pozyskanej przez MPMZO.

➡️ Na ekspozycji można zobaczyć takie przedmioty, jak: zdjęcia rodzinne Kupców, świadectwo zwolnienia Władysława Kupca z więzienia w Krakowie przy ul. Montelupich, karta tzw. Displaced Person (DP) wystawiona na nazwisko Jana Kupca, figurka sowy ze skrytką na gryps autorstwa Bolesława Kupca, kopia figurki Matki Bożej zza drutów autorstwa Antoniego Kupca, rzeźbiony ołtarzyk autorstwa Władysława Kupca, budzik Antoniego Kupca z domu rodzinnego, zdjęcie znanego boksera „Teddy’ego” Tadeusza Pietrzykowskiego z autografem i in.

➡️ Przypomnijmy, że za konspiracyjną działalność bracia z Poronina: Jan, Józef, Władysław, Karol, Bolesław i Antoni zostali w 1940 roku aresztowani przez funkcjonariuszy zakopiańskiego Gestapo. Byli niezwykle brutalnie przesłuchiwani. Następnie trafili do KL Auschwitz. Wojnę i niemiecką okupację przeżyło tylko trzech z nich.

✅ Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Fot. Piotr Tarczyński


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małopolska

Kolejny finał wiosennej edycji rajdu rowerowego 🚴‍♀️🚴‍♂️ "Poznajemy Gminę!" odbył się w niedzielę w Brzezince przy siedz...
07/06/2026

Kolejny finał wiosennej edycji rajdu rowerowego 🚴‍♀️🚴‍♂️ "Poznajemy Gminę!" odbył się w niedzielę w Brzezince przy siedzibie OKSiR. Wydarzenie przyciągnęło setki osób. Byliśmy tam z naszym muzealnym namiotem ⛺, który odwiedziło mnóstwo uczestników rajdu, chcących spróbować swoich sił w quizie historycznym z muzealnymi gadżetami i książkami 📖. Wśród przygotowanych pytań znalazły się nowe m.in. z jeziorem Długim, Dworami II, grodziskiem oraz pałacami i dworami na ziemi oświęcimskiej w rolach głównych. Przy namiocie swoje umiejętności manualno-wiedzowe mogli także zaprezentować najmłodsi uczestnicy rajdu. Dziękujemy organizatorom Gmina Oświęcim Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim za, jak zawsze, fantastyczną współpracę

📣 Szanowni Państwo ⛔️ Informujemy, że w dniu jutrzejszym - 4 czerwca 2026 (Boże Ciało) nasze muzeum będzie nieczynne.
03/06/2026

📣 Szanowni Państwo
⛔️ Informujemy, że w dniu jutrzejszym - 4 czerwca 2026 (Boże Ciało) nasze muzeum będzie nieczynne.

Adres

Ulica Maksymiliana Kolbego 2A
Oswiecim
32-600

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00

Telefon

+48334474084

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej:

Udostępnij