Pałac Wielopolskich w Częstocicach

Pałac Wielopolskich w Częstocicach Strona Pałacu Wielopolskich w Częstocicach – siedziby jednego z dwóch oddziałów ostrowieckiego Muzeum Odkryto tu m.in.

Pałac Wielopolskich w Częstocicach powstał pod koniec XIX w. dla Marii i Zygmunta Wielopolskich, ówczesnych właścicieli dóbr ostrowieckich. Dwukondygnacyjny budynek z okazałym portykiem kolumnowym zaprojektowany został przez architekta Leandro Marconiego w stylu eklektycznym. Od 2022 roku, po gruntownym remoncie, we wnętrzach z epoki oglądać można m.in. jedne z najbogatszych w Polsce zbiorów porce

lany ćmielowskiej. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem o ciekawym drzewostanie. Na jego obszarze znajduje się wielokulturowe stanowisko archeologiczne. pozostałości pieców hutniczych z pierwszych wieków naszej ery.

15 czerwca 1890 roku w Suwałkach przyszła na świat Alina Makarewicz – nauczycielka upowszechniająca oświatę, kulturę i k...
15/06/2026

15 czerwca 1890 roku w Suwałkach przyszła na świat Alina Makarewicz – nauczycielka upowszechniająca oświatę, kulturę i krajoznawstwo w przedwojennym Ostrowcu. W czasach, w których się urodziła, kobiety nie miały praw wyborczych, najczęściej były wychowywane na posłuszne żony i dobre matki, a tylko nieliczne mogły się uczyć. W czasie zaborów te najodważniejsze toczyły podwójną walkę – o swoją emancypację i niepodległość ojczyzny.

Początkowo kształciła się rodzinnym mieście, zaś po ukończeniu Gimnazjum Żeńskiego w Suwałkach zrobiła dwuletni kurs pedagogiczny Leonii Rudzkiej w Warszawie. Wobec niedostępności studiów uniwersyteckich dla kobiet, Rudzka uruchomiła dwuletnie kursy pedagogiczne o kierunku humanistycznym i przyrodniczym. Szkoła cieszyła się wielkim uznaniem i powodzeniem. To właśnie Leonia Rudzka, znakomita pedagog, mogła być autorytetem dla młodej Aliny. Ukończony kurs uprawniał ją do pracy w szkołach prywatnych. Kontynuowała jednak naukę, tym razem na Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie – społecznej uczelni wyższej, na której swoje kwalifikacje podnosiła inteligencja pracująca. Szkoła miała oblicze lewicowe, ale nie komunistyczne. Funkcję rektora pełnił Ludwik Krzywicki, wybitny socjolog, a wśród wykładowców był m. in. Janusz Korczak. O okresie studiów młodej Aliny nie wiadomo jednak zbyt wiele.

Zdobyte wykształcenie umożliwiło jej wykonywanie pracy nauczycielki po przybyciu do Ostrowca, w otwartej w 1909 roku przez jej siostrę Walerię prywatnej pensji żeńskiej. Szkoła mieściła się przy Alei Ostrowieckiej, czyli dzisiejszej Alei 3 Maja i kontynuowała tradycje placówki założonej trzy lata wcześniej z inicjatywy pracowników Zakładów Ostrowieckich. Była pierwszą szkołą średnią w Ostrowcu. Za sukces można uznać, iż nauczano w języku ojczystym, z wyjątkiem historii i geografii. Walka o polonizację szkół i działania przeciw uciskowi caratu zostały zapoczątkowane w Ostrowcu już kilka lat wcześniej, podczas rewolucji 1905 roku. Alina uczyła geografii i przyrody do końca roku szkolnego 1920/1921.

Śledząc jej życiorys pojawia się wiele nurtujących pytań. Co sprawiło, że z dalekich Suwałk przeniosła się do Ostrowca wraz z kilkorgiem rodzeństwa? Dlaczego wyjechała później do Wilna? Wątki te poruszymy w kolejnym wpisie.

Opr.: K. Nachyła

☀️ W lipcu i sierpniu zapraszamy do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach na wakacyjne zajęcia muzealne dla dzieci w wieku...
12/06/2026

☀️ W lipcu i sierpniu zapraszamy do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach na wakacyjne zajęcia muzealne dla dzieci w wieku 7-14 lat. W ramach spotkań planujemy gry, zabawy, seanse filmowe, warsztaty plastyczne, spacery edukacyjne, pikniki w parku, zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia kreatywne w przestrzeni stałej ekspozycji i trwającej wystawy czasowej „Skarb utracony. Skarb odzyskany”.

W lipcu tematem przewodnim będzie starożytna Grecja – uczestnicy poznają fascynujący świat greckich bogów i herosów, odkryją tajemnice antycznych świątyń, wysłuchają opowieści o mitologicznych bohaterach oraz wezmą udział w zabawach inspirowanych pierwszymi igrzyskami olimpijskimi. Nie zabraknie również warsztatów plastycznych nawiązujących do sztuki i kultury antycznej Hellady.

W sierpniu przeniesiemy się do świata starożytnego Rzymu. Dzieci poznają życie mieszkańców Wiecznego Miasta, tajniki rzymskiej armii, osiągnięcia inżynierów i architektów oraz historie cesarzy i gladiatorów. W programie znajdą się gry i zabawy tematyczne, warsztaty kreatywne oraz zajęcia pozwalające odkryć, jak wielki wpływ cywilizacja rzymska wywarła na współczesny świat.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia letnich dni w muzeum i odbycia niezwykłej podróży do świata starożytnych cywilizacji!

I termin „Starożytna Grecja”: 6-10 lipca 2026 r.
II termin „Starożytny Rzym”: 3-7 sierpnia 2026 r.

Informacje organizacyjne:

zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku
czas trwania zajęć – 4 h (10.00 – 14.00)
koszt: 30 zł – jednorazowy udział w zajęciach
opłata za cały tydzień – 150 zł (30 zł/dzień)
wiek uczestników: 7-14 lat
Możliwy jest udział w zajęciach w wybranych dniach lub przez cały tydzień (5 dni) w wybranym terminie (lipiec/sierpień).

Zainteresowanych zachęcamy do wcześniejszych zapisów, liczba miejsc jest ograniczona:
– pod numerem tel. 41 265 36 51, kom. 669 970 489;
– drogą mailową: [email protected], [email protected];
– osobiście w siedzibie Oddziału w dniach i godzinach otwarcia Muzeum (Pałac Wielopolskich w Częstocicach, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski).

Podczas zapisów rodzice i opiekunowie zobowiązani są do wypełnienia Karty Uczestnika.

***

Zorganizowane grupy zainteresowane udziałem w zajęciach z cyklu „Lato w Pałacu” zapraszamy w terminach poza przedstawionym harmonogramem – w ten sposób gwarantujemy indywidualnie dostosowane godziny, przygotujemy wybrany temat zajęć i zadbamy o odpowiednią organizację. Zapraszamy do kontaktu!

Skarb utracony. Skarb odzyskany | Otwarcie nowej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich 💍W niedzielę 21 czerwca zaprasz...
12/06/2026

Skarb utracony. Skarb odzyskany | Otwarcie nowej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich 💍

W niedzielę 21 czerwca zapraszamy na kolejny wernisaż wystawy wpisanej w obchody tegorocznych jubileuszy. „Skarb utracony. Skarb odzyskany” to ekspozycja, na której prezentowane będą najcenniejsze skarby – znaleziska gromadne ze zbiorów ostrowieckiego muzeum. Będą to cztery wyjątkowe depozyty monet oraz innych przedmiotów, które zostały odkryte w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego.

Są to przede wszystkim znaleziska z ostatnich lat, które zaprezentujemy po raz pierwszy szerszej publiczności – skarby srebrnych monet z XVII-XVIII wieku z Ostrowca Świętokrzyskiego – Denkowa i Góry Witosławskiej w Górach Świętokrzyskich oraz wyjątkowy depozyt monet, precjozów i innych przedmiotów z początku XIX wieku odnaleziony w miejscowości Chmielów. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmie skarb z Kunowa, składający się z kilkuset srebrnych i złotych monet polskich oraz obcych z XVII/XVIII wieku. Odkryty jeszcze w okresie międzywojennym, przetrwał II wojnę światową dzięki poświęceniu ukrywających go pracowników ostrowieckiego Muzeum.

🕓 21 czerwca (niedziela) 2026 r., godzina 16.00

WSTĘP WOLNY

🏛️ Pałac Wielopolskich w Częstocicach
📍 ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski

Termin ekspozycji: 21 czerwca – 18 października 2026

Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Starosta Ostrowiecki
Powiat Ostrowiecki
Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

Patronat medialny:
Spotkania z Zabytkami, Archeologia Żywa, TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Echo Dnia Ostrowiec Świętokrzyski - Ostrowiec Świętokrzyski Nasze Miasto, SWIETOKRZYSKIE, Gazeta Ostrowiecka, Rekord 100,9 FM - Radio Świętokrzyskie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 👇
11/06/2026

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 👇

🟦 W środę 17 czerwca 2026 r. o godzinie 16:30 zapraszamy do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach na spotkanie z drem Krzysztofem Myślińskim, Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

🟦 Głównym tematem spotkania będzie ochrona i opieka nad zabytkami Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego. Formuła wydarzenia jest otwarta, do udziału zachęcamy wszystkich – szczególnie mieszkańców miasta i powiatu – zainteresowanych zabytkami architektonicznymi i poprzemysłowymi, ochroną zabytków archeologicznych regionu oraz promocją i popularyzacją wiedzy na ich temat.

🟦 Częścią spotkania będzie dyskusja na temat aktualnych spraw i wyzwań związanych z ochroną i opieką nad ostrowieckimi zabytkami.

🕠 17 czerwca (środa) godzina 16:30

📍 Pałac Wielopolskich w Częstocicach
oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski

Wstęp wolny!

⏺️ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach
⏺️ Krzemionki
⏺️ Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
⏺️ Ostrowiecki Browar Kultury
⏺️ BWA Ostrowiec
⏺️ Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim
⏺️ Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
⏺️ Zamek Ćmielów - Na Zamkowej
⏺️ Miasto Ostrowiec Świętokrzyski
⏺️ Powiat Ostrowiecki
⏺️ Lokalna Organizacja Turystyczna "Moc Krzemienia i Wody"

Rok 1736 przyniósł Rzeczpospolitej szereg katastrof – przemarsze wojsk, ulewne deszcze, powodzie, a w konsekwencji głód ...
11/06/2026

Rok 1736 przyniósł Rzeczpospolitej szereg katastrof – przemarsze wojsk, ulewne deszcze, powodzie, a w konsekwencji głód i szalejące choroby, które dziesiątkowały ludzi. „Morowe powietrze”, jak nazywano tyfus, dżumę i dur brzuszny, roznosiło się łatwo i zbierało krwawe żniwo. Ślad po dramatycznych wydarzeniach tamtego okresu znajdziemy m.in. w Borii-Wyżykowszczyźnie, gdzie według tradycji znajdował cmentarz epidemiczny garncarzy, i gdzie do dziś stoi jedyny ślad po nim – kapliczka wystawiona w 1737 roku przez Łukasza Świetlińskiego (o fundacji informuje ryta inskrypcja: ANNO DOMINI 1737 DIE 1 SEPM/ŁUKASZ SWIETLENSKI WYSTAWIŁ).

Łukasz Świetliński nie był bynajmniej poślednim obywatelem – był wodnikiem, człowiekiem zajmującym się handlem wyrobami garncarskimi i spławianiem ich do większych ośrodków handlowych – Gdańska, Elbląga czy Torunia. Warto pamiętać, że Ćmielów, Denków, Bałtów i okoliczne wioski już od XVI wieku były prężnie działającym ośrodkiem garncarskim. Dostępność surowca i łatwy transport gotowych wyrobów zaważyły na dalszym rozwoju tego rzemiosła, do czego również przyczynił się Świetliński. Wniósł on bowiem wraz mistrzami cechowymi cechu garncarzy prośbę do króla Augusta III o nadanie przywileju umożliwiającego wolny handel i spław towarów. Petycja odniosła skutek i przywilej taki, dający przewagę handlową, został wydany 24 września 1750 roku.

Dotkliwa musiała być dla Świetlińskiego utrata wielu znajomych i kontrahentów, którzy podczas zarazy spoczęli na cmentarzu w Borii. Kapliczce, którą im ufundował, postanowił nadać formę latarni umarłych wskazującej drogę zbłąkanym duszom. Wybudowano ją z ciosanego kamienia – na masywnej sześciennej podstawie ustawiono postument flankowany przez cztery obeliski. Na nim stoją cztery filary podtrzymujące czterospadowy daszek z sygnaturką. Obecnie we wnętrzu stoi malowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego, lecz wydaje się ona znacznie późniejsza niż kapliczka. W sygnaturce współcześnie umieszczono figurkę Maryi.

Ciche miejsce dawnego cmentarza ożywało 4 września, w dzień Świętej Rozalii, kiedy to gromadzono się wznosząc modlitwy do patronki chroniącej od zarazy. Dziś zwyczaj ten odszedł w zapomnienie, podobnie jak odeszli w niepamięć garncarze, o których przypomina jedynie wspomniana kapliczka, wystawiona przez ich druha.

Opr.: M. Głąb

Jutro w Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach odbędzie się konferencja naukowa „Rzeźba – przestrzeń – pamięć. Konteksty ...
10/06/2026

Jutro w Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach odbędzie się konferencja naukowa „Rzeźba – przestrzeń – pamięć. Konteksty artystyczne i kulturowe małej architektury oraz rzeźby plenerowej z obszaru Kielc i województwa świętokrzyskiego”. Wydarzenie organizowane jest z okazji 80. rocznicy urodzin Pana Mariana Rumina — badacza, inspiratora i popularyzatora świętokrzyskiego życia artystycznego oraz sztuki współczesnej.

W programie znajdują się wystąpienia przedstawicieli instytucji kultury, muzeów, archiwów, służb konserwatorskich oraz środowiska historyków sztuki. Jednym z prelegentów jest Wojtek Mazan z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, który opowie o ostrowieckiej sztuce w przestrzeni publicznej.

Zapraszamy w imieniu kolegi i Organizatorów!

godz. 9.30–16.30
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
ul. Kapitulna 2
Wstęp wolny

Organizatorzy:
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Muzeum Historii Kielc
Miejski Konserwator Zabytków w Kielcach
Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Kielce

💡 Czy wiecie, że Ruda Kościelna nazywana była dawniej Rudą Ćmielowską?Miejscowość należała początkowo do parafii w Ćmiel...
10/06/2026

💡 Czy wiecie, że Ruda Kościelna nazywana była dawniej Rudą Ćmielowską?

Miejscowość należała początkowo do parafii w Ćmielowie, lecz ze względu na trudny dojazd w 1776 r. utworzono tu samodzielną parafię, ufundowaną przez Franciszka Ksawerego Kochanowskiego i Jacka Małachowskiego. Drewniany kościół parafialny pw. Zaślubin Najświętszej Maryi Panny zbudowano w latach 1769-1776.

Z okazji jubileuszu 250-lecia powstania Parafia pw. Zaślubin NMP w Rudzie Kościelnej 13 czerwca o godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta msza święta, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, występ Zespołu Śpiewaczego Dworzanie oraz prezentacja zdjęć dokumentujących ostatnie kilkadziesiąt lat życia wspólnoty parafialnej.

Częścią wydarzenia będzie również wykład o dziejach rudzkiej parafii przygotowany przez Łukasza Wójcika, historyka Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Czym jest „skarb”? 💰W archeologii terminem tym określamy znalezisko gromadne, składające się z co najmniej dwóch przedmi...
08/06/2026

Czym jest „skarb”? 💰

W archeologii terminem tym określamy znalezisko gromadne, składające się z co najmniej dwóch przedmiotów celowo ukrytych z zamiarem ich późniejszego odzyskania. Za słowem „skarb” kryje się założenie, że ukryte przedmioty miały dużą wartość dla właścicieli, choć to „bogactwo” nie zawsze da się ocenić dzisiejszą miarą. Ludzie od tysięcy lat gromadzili przedmioty mające dla nich określoną wartość materialną, a „skarbem” mogły być zarówno krzemienne siekierki zakopane w ziemi przez neolitycznego rolnika, jak i pieniężna fortuna zgromadzona i ukryta przez bogatego kupca. Powody, dla których ukrywano cenne przedmioty bywały różne, podobnie jak różne były przyczyny tego, że właściciele nie wracali po swoją własność. A właśnie dlatego, że ktoś swój „skarb” kiedyś utracił, dziś możemy go odzyskać jako swoistą „kapsułę czasu” – jedyny w swoim rodzaju nośnik informacji o danej epoce i tworzących ją ludziach.

Jednym z najbardziej niezwykłych skarbów odkrytych w naszym regionie, jest ten odnaleziony przypadkowo przed kilku laty w Chmielowie. Depozyt monet, licznych precjozów oraz innych przedmiotów ukryty został w ziemi w początkach XIX wieku, w burzliwych latach epoki napoleońskiej. Znalezisko jest unikatowym świadectwem krótkiego, a przy tym mało znanego okresu, kiedy to nasze ziemie w wyniku III rozbioru na kilkanaście lat (1795-1809) znalazły się w granicach monarchii Habsburgów, jako tzw. Galicja Zachodnia.

Trzonem skarbu są gliniane naczynia zawierające ponad 1600 miedzianych monet, przede wszystkim austriackich krajcarów z lat 1780-1800, oraz blisko 100 monet srebrnych, z których najmłodsza pochodzi z roku 1804. Tym, co odróżnia skarb odkryty w Chmielowie od innych jest jego skład. Poza monetami, w zespole występują w dużej ilości również inne przedmioty, w tym „luksusowe”. Za takie można uznać biżuterię, ozdoby oraz elementy popularnych w tym okresie zegarów i zegarków. Skład depozytu uzupełniają liczne inne drobne przedmioty, również złom i półprodukty z metali kolorowych – głównie ze stopów miedzi, jak i ołowiu czy srebra.

Kto, kiedy i w jakich okolicznościach ukrył w Chmielowie tę fortunę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na zbliżającej się wystawie „Skarb utracony. Skarb odzyskany”, na której zaprezentujemy też po raz pierwszy inne, niesamowite skarby z naszych zbiorów.

Opr.: K. Kaptur

🟩 Przed opracowaniem projektu rewaloryzacji pałacowego parku wykonano inwentaryzację przyrodniczą, rozpoznano siedliska,...
07/06/2026

🟩 Przed opracowaniem projektu rewaloryzacji pałacowego parku wykonano inwentaryzację przyrodniczą, rozpoznano siedliska, gatunki roślin i zwierząt, przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne.

🟩 Trzonem kompozycji parkowej są istniejące drzewa, a dla wzbogacenia niższego piętra układu zieleni wykonano nasadzenia krzewów i bylin. W zestawach sadzonych roślin zastosowano historyczne gatunki i odmiany drzew oraz krzewów, zgodnie ze źródłami z epoki.

🟩 Odtworzono historyczne założenie parkowe, jak również uwzględniono zmiany i procesy przyrodnicze jakie zaszły w parku w ostatnich kilkudziesięciu latach. Dzięki temu połączono dawny, krajobrazowy charakter z jego dzisiejszym, leśnym i biocenotycznym obliczem.

⏰ To ostatni dzień długiego, czerwcowego weekendu, więc przypominamy – Pałac Wielopolskich i park będą dostępne do zwied...
07/06/2026

⏰ To ostatni dzień długiego, czerwcowego weekendu, więc przypominamy – Pałac Wielopolskich i park będą dostępne do zwiedzania do godziny 16:00.

Flower challenge | Co teraz kwitnie w pałacowym parku? 🌼

W zaniżonym północno wschodnim terenie parku, przy ogrodzeniu posadzono rośliny wilgociolubne, wytrzymałe na czasowo stagnujące wody opadowe lub roztopowe, co uwzględnia retencję wód i podnosi bioróżnorodność miejsca.

Ta bylinowa łąka została obsadzona delikatnymi roślinami w odcieniu żółci i błękitu. W ostatnim tygodniu rozkwitły na niej jaskier ostry (Ranunculus acris) oraz kosaciec syberyjski (Iris sibirica 'Blue King') 👑

Opr.: M. Gawąd-Korona

Adres

Świętokrzyska 37
Ostrowiec Swietokrzyski
27-400

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 15:00
Środa 09:00 - 15:00
Czwartek 09:00 - 15:00
Piątek 09:00 - 15:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Telefon

+48669970489

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Pałac Wielopolskich w Częstocicach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Pałac Wielopolskich w Częstocicach:

Udostępnij

Kategoria