12/06/2026
13 – 14 CZERWCA * WEEKEND W MUZEUM
STEFAN ROWIŃSKI TWÓRCĄ PIERWESZEGO MUZEUM W OSTROWIE
W 1907 roku w ramach działalności Towarzystwa Czytelni Ludowych Stefan Rowiński utworzył muzeum regionalne, które mieściło się w Domu Katolickim. W 1916 roku budynek przeznaczony został na szpital wojskowy dlatego muzeum przeniesione zostało na ul. Kościelną 11. Po wojnie, do czasu wypowiedzenia siedziby w 1932 roku, muzeum na kilka lat znów wróciło do Domu Katolickiego. W 1936 roku jako przewodniczący TCL Rowiński zaproponował swojemu zięciowi Marianowi Sobczakowi inwentaryzację i przygotowanie pierwszej wystawy eksponatów dotyczących miasta i regionu. W tym czasie, na jego wniosek, Rada Miejska przeznaczyła dla Ostrowskiego Muzeum Regionalnego górną salę Teatru Miejskiego – „Strzelnicy” przy ul. Wolności 2. Pierwsza ekspozycja zbiorów muzealnych została udostępniona zwiedzającym w październiku 1936 roku.
Dokładnie w tym samym miejscu mieści się obecna siedziba Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które ze względu na remont ratusza zostało przeniesione na ul. Wolności 2. W sali na piętrze, tam gdzie 90 lat temu zorganizowana została pierwsza wystawa Ostrowskiego Muzeum Regionalnego można zobaczyć nową ekspozycję czasową nawiązującą do tej z 1936 roku, prezentującą najstarsze dokumenty, rękopisy, minerały, zbiory etnograficzne, archeologiczne, masońskie i inne. Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
ul. Wolności 2a
Wystawa czasowa: „Dawna Strzelnica, dawne Muzeum. Impresje …”
Wystaw stała: „Szembek i inni. Galeria naszych mistrzów”
Muzeum czynne w sobotę i niedzielę od godz. 10.15 do 14.45,
a od wtorku do piątku od 8.30 do 15.30.
Do końca czerwca wstęp wolny.