22/07/2025
Do zobaczenia w Opatowie, mieście z historią.
Wycinki prasowe z okresu otwarcia Muzeum w pierwszej lokacji tj. budynek Starostwa Powiatowego w Opatowie.
Historyczne urządzenia geodezyjne i kartograficzne Muzeum Geodezji i Kartografii powstało w 2005 roku. W zbiorach znajduje się wiele cenny przedmiotów. Szer.
Opatów
| Poniedziałek | 10:00 - 14:00 |
| Wtorek | 10:00 - 14:00 |
| Środa | 10:00 - 14:00 |
| Czwartek | 10:00 - 14:00 |
| Piątek | 10:00 - 14:00 |
Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
Wyślij wiadomość do Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie:
Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” w Opatowie przy czynnym zaangażowaniu i współpracy ze Starostwem Powiatowym w Opatowie powołało do życia pierwsze w kraju Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Muzeum Geodezji i Kartografii powstało w 2005 roku. Znajduje się przy głównej trasie kierunek Kielce - Sandomierz w budynku Starostwa Powiatowego naprzeciwko Komendy Powiatowej Policji. W zbiorach muzeum znajdują się zarówno duże urządzenia geodezyjne do obróbki zdjęć jak i małe przyrządy pomiarowe, duży zasób map katastralnych i instrumentów geodezyjnych. Wszystkie eksponaty są pogrupowane i udostępnione zwiedzającym. W zbiorach znajduje się wiele cenny przedmiotów. Niektóre to prawdziwe geodezyjne rarytasy. Zastąpione przez komputery i nowocześniejsze maszyny eksponaty trafiły pod dach muzeum. Do najcenniejszych eksponatów należą ogromne urządzenia: Autograf A5 Firmy Wild, Przetwornik automatyczny produkcji radzieckiej, Autograf A8 Firmy Wild. W zborach muzeum znajdują się m.in. mapy katastralne z Republiki Południowej Afryki, wykonane na początku XX w., mapy katastralne z terenu zaboru rosyjskiego, mapy geodezyjne dworków Ziemi Opatowskiej ( 1840-1950 ), stare instrumenty geodezyjne: teodolity, niwelatory, dalmierze, autografy, stereoskopy, urządzenia służące do opracowań zdjęć lotniczych i naziemnych, kilkadziesiąt map oraz przyrządów do pomiarów i obliczeń, które służyły kiedyś geodetom i kartografom. To jedyna placówka w Polsce, która w tak szerokim zakresie gromadzi przyrządy używane przez geodetów przed erą technologii cyfrowej. Muzeum powstało w 2005 roku. Stowarzyszenie Geocentrum rozpoczęło gromadzenie wycofywanych z użytku urządzeń służących do pomiaru gruntów. Inicjatywę tą wspomogło starostwo opatowskie, udostępniając pomieszczenia na zorganizowanie wystawy i ponosząc koszty utrzymania placówki. Eksponaty stanowi głównie sprzęt używany przez geodetów w XX wieku. Muzeum przekazywały je firmy geodezyjne, wyższe uczelnie i prywatne osoby, niektóre zakupiło. Mamy jedyny w Europie zestaw urządzeń fotogrametrycznych, autografów, które służyły do przetwarzania zdjęć lotniczych. Z dumą można zaprezentować autograf Wild A5, który przed wojną Polska zamówiła w Szwajcarii. Niemcy po zajęciu naszego kraju chcieli go przejąć, ale Szwajcarzy się nie zgodzili. Do Polski dotarł w 1945 roku. Z początku XX wieku pochodzą prezentowane w muzeum teodolity, służące do pomiarów kątów, a z XIX kierownica stolikowa do sporządzania map w terenie. Ciekawa jest ekspozycja maszyn i urządzeń liczących - od liczydła do kalkulatora. W jednym z pomieszczeń urządzono gabinet geodety przysięgłego, oczywiście w stylu retro. W zbiorach muzeum jest już blisko tysiąc eksponatów. Prócz przyrządów posiada duży zbiór map katastralnych, najstarsze z okresu zaboru rosyjskiego. Gromadzi też dotyczące geodezji i kartografii książki, najstarsza "Jeometria praktyczna" wydana została w 1786 roku. Stowarzyszenie Geocentrum oraz Muzeum organizują specjalne pokazy i lekcje dla uczniów, odbywają się także w Muzeum spotkania, koncerty i wernisaże. Obok eksponatów geodezyjnych zobaczyć można współczesne malarstwo.
ZMIANA LOKALIZACJI: Muzeum Geodezji i Kartografii mieściło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opatowie, przy ul. Sienkiewicza 17. Szer. geograficzna 50.8002 Dł. geograficzna 21.4303 Kontakt: tel. 015 86-8 4-743, 797-994-743 e-mail: [email protected] Postanowienia ogólne ze Statutu Stowarzyszenia „GEOCENTRUM” Rozdział I § 2 1. Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „ GEOCENTRUM” zwane dalej Stowarzyszeniem działa na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz niniejszego statutu 2. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Rejestru Stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego 3. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. 4. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Opatów. 5. Stowarzyszenie może tworzyć oddziały terenowe, komisje problemowe i kluby zainteresowań. 6. Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.. 7. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach. 8. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. 9. Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników. 10. Stowarzyszenie w celu realizacji swoich zadań statutowych może podpisywać porozumienia i umowy z innymi stowarzyszeniami i jednostkami . § 3 Stowarzyszenie jest samodzielną i samorządną organizacją, działającą na podstawie obowiązujących przepisów prawnych i posiadającą osobowość prawną. § 4 Nazwa, pieczęć i symbol Stowarzyszenia korzystają z ochrony prawnej. § 5 Stowarzyszenie może używać pieczęci i wyróżniającego znaku graficznego lub odznaki zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rozdział II Cele i środki działania Stowarzyszenia § 6 Główne cele Stowarzyszenia to: 1. Założenie i prowadzenie MUZEUM GEODEZJI I KARTOGRAFII W OPATOWIE w celu zabezpieczenia, opieki i zagospodarowania dorobku narodowego w dziedzinie geodezji i kartografii . 2 .Integracja środowiska geodezyjnego i kartograficznego oraz kształtowanie poczucia tożsamości zawodowej geodety i kartografa 3 Upowszechnianie wiedzy o przygotowywanych i realizowanych projektach zgodnych z celami Stowarzyszenia 4. Promowanie zawodu geodety i kartografa 5. Organizowanie konferencji, szkoleń, konkursów promujących wiedzę geodezyjną i kartograficzną 6. Organizowanie, wspieranie i propagowanie działalności na rzecz społeczności Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Opatowskiego w dziedzinie nauki, oświaty i wychowania, ochrony zabytków, oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej. § 7 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: 1. Organizowanie spotkań członków Stowarzyszenia z organami służby geodezyjnej administracji rządowej i samorządowej, uczelniami wyższymi , szkołami średnimi, firmami geodezyjnymi i geodetami uprawnionymi. 2. Organizację konferencji, szkoleń, seminariów ,konkursów , specjalistycznych warsztatów oraz wykładów związanych z działalnością Stowarzyszenia 3. Organizowanie wystaw i prezentacji sprzętu geodezyjnego w Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie 4. Członkostwo w pokrewnych organizacjach krajowych i międzynarodowych. 5. Wydawanie biuletynu informacyjnego i innych publikacji prezentujących działalność Stowarzyszenia 6. Prowadzenie działalności kulturalnej i rekreacyjnej integrującej członków Stowarzyszenia na płaszczyźnie kontaktów towarzyskich. 7. Tworzenie i obsługę portali internetowych 8. Współpracę z mediami ogólnokrajowymi, regionalnymi i lokalnymi