08/05/2026
Miło nam poinformować, że laureatką tegorocznej, 51. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” została nasza muzealna koleżanka, znana etnografka Magdalena Kroh. Nagroda przyznawana jest twórcom, badaczom i organizacjom, które chronią, rozwijają i promują dziedzictwo polskiej kultury tradycyjnej.
Magdo, gratulujemy!
W tegorocznej edycji komisja konkursowa wyłoniła trzynaścioro laureatów, reprezentujących różne regiony Polski. Magdalena Kroh została nagrodzona w kategorii IV - dla badaczy, naukowców, regionalistów, działaczy społeczno-kulturalnych i popularyzatorów. Dla porządku dodajmy, że w tej samej kategorii laureatem Nagrody został warszawski etnomuzykolog Zbigniew Przerembski.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 3 lipca 2026 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Maria Magdalena Kroh urodziła się 31 marca 1944 roku w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie z zakresu etnografii oraz podyplomowe studia muzeologiczne. W 1967 roku zaczęła pracować w Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju. W latach 1969-70 pracowała w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem a w latach 1971-72 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W latach 70. XX w. na stałe związała się z Nowym Sączem. Przez 33 lata pracowała jako etnograf w sądeckim skansenie. Początkowo była zaangażowana w tworzenie i rozbudowę Sądeckiego Parku Etnograficznego. Uczestniczyła w procesie przenoszenia cennych obiektów wiejskiej architektury i opracowywała scenariusze wnętrz.
Magdalena Kroh przez wiele lat prowadziła badania terenowe dot. kultury ludowej wsi. Opublikowała wiele prac poświęconych Sądecczyźnie, przewodników, artykułów - pisała m.in. dla "Polskiej Sztuki Ludowej" i wielu czasopism regionalnych. Wielokrotnie wznawiano Jej przewodnik po Sądeckim Parku Etnograficznym. W Co to za gwiozdecka nad Osowiom świyci opisała zwyczaje kolędnicze w Podegrodziu , a w Kumosia kumosi gorzołecke nosi - podegrodzkie zwyczaje narodzinowe i pogrzebowe. Jest także autorką książki Wesele Podegrodzkie. Pod jej redakcją powstała praca zatytułowana Kultura ludowa Górali Sądeckich od Kamienicy, Łącka i Jazowska.
Magdalena Kroh jest autorką scenariuszy oraz realizatorką wielu wystaw etnograficznych oraz poświęconych życiu regionu. Opracowała między innymi znakomicie przyjętą wystawę "25 lat Solidarności Sądeckiej".
Na emeryturę przeszła w 2005 roku, ale wciąż jest aktywna i zaangażowana w sprawy sądeckiego muzeum. Chętnie służy swoją szeroką wiedzą etnograficzną młodszym kolegom i koleżankom z Sądeckiego Parku Etnograficznego. Współpracuje z Małopolskim Centrum.