Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Muzeum Miejskie w Nowej Soli Muzeum Miejskie w swoich zbiorach posiada kolekcje przyrodnicze, historyczne i etnograficzne lub art. 9 ust. 2 lit.

Klauzula informacyjna w zakresie przetwarzania danych osobowych
w związku z prowadzeniem fanpage’a Muzeum Miejskiego w Nowej Soli na portalu społecznościowym Facebook na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz

uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej: RODO).
1) Administrator danych osobowych
Administratorem Państwa danych osobowych jest Muzeum Miejskie z siedzibą w Nowej Soli pod adresem ul. Muzealna 20, 67-100 Nowa Sól, numer telefonu +48 68 387 36 40, e-mail: [email protected]
Z inspektorem ochrony danych osobowych w Muzeum Miejskim można się skontaktować pod numerem +48 68 387 36 40 w. 5, e-mail: [email protected]
2) Kategorie osób, których dane są przetwarzane oraz zakres przetwarzanych danych
a) Administrator przetwarza dane osób, które:
i) dokonały subskrypcji fanpage’a poprzez kliknięcie ikony „Lubię to” lub „Obserwuj”;
ii) opublikowały swój komentarz, pod którymkolwiek z postów zamieszczonych na fanpage’u. b) Administrator przetwarza następujące rodzaje danych osobowych:
i) identyfikator Facebooka (zawierający imię i nazwisko lub nick);
ii) zdjęcie profilowe;
iii) inne zdjęcia. Umieszczanie zdjęć pod naszymi postami jest dobrowolne;
iv) treść komentarzy. v) treść rozmowy prowadzonej przez aplikację Messenger.
3) Cele i podstawy przetwarzania
a) Administrator przetwarza Państwa dane osobowe:
i) do celu informacyjnego, marketingu i promocji, produktów i usług Muzeum Miejskiego na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO polegającego na:
(1) prowadzeniu fanpage’a pod nazwą Muzeum Miejskie w Nowej Soli na portalu społecznościowym Facebook, na warunkach oraz na zasadach określonych przez portal Facebook i informowania za jego pomocą o aktywności Administratora, promowaniu wydarzeń i marki, produktów oraz usług, budowaniu i utrzymaniu społeczności z Administratorem oraz w celu komunikacji za pośrednictwem dostępnych funkcjonalności serwisu Facebook (komentarze, wiadomości);
(2) ewentualnym ustalaniu, dochodzeniu lub obronie przed roszczeniami. ii) na podstawie odrębnie udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody i przez czas do wycofania zgody (podstawa z art. 6 ust. 1 lit a. a RODO);
iii) na podstawie wymogów ustawowych w celu wypełnienia przez Administratora obowiązków prawnych wynikających z przepisów prawa (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. c RODO).
4) Odbiorcy danych
Dostęp do Państwa danych będą mieć:
a) upoważnieni pracownicy Administratora, podwykonawcy oraz podmioty IT i wsparcia technicznego świadczące usługi na rzecz Administratora;
b) inni Użytkownicy portalu Facebook (z uwagi na fakt, iż informacje o osobach obserwujących fanpage’a, o polubieniach, a także treści komentarzy, posty i inne informacje dostarczane przez Użytkowników są jawne);
c) organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa;
d) właściciel portalu społecznościowego Facebook na zasadach dostępnych pod adresem https://www.facebook.com/about/privacy.
5) Przekazywanie danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych
Informujemy, że nie przekazujemy Państwa danych poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem ponadnarodowego charakteru przepływu danych w ramach serwisu Facebook. Serwis Facebook może przekazywać Państwa dane poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie wskazujemy, iż Facebook posiada certyfikat Porozumienia w sprawie Tarczy Prywatności UE-USA (https://www.facebook.com/about/privacyshield). W ramach umowy pomiędzy USA
a Komisją Europejską ta ostatnia stwierdziła odpowiedni poziom ochrony danych w przypadku przedsiębiorstw posiadających certyfikat Porozumienia w sprawie Tarczy Prywatności UE-USA.
6) Okres przechowywania danych
Okres przetwarzania danych jest związany z celami i podstawami ich przetwarzania, w związku z czym:
a) dane przetwarzane na podstawie zgody będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody;
b) dane przetwarzane na podstawie wymogów ustawowych będą przetwarzane przez czas,
w którym przepisy prawa nakazują przechowanie danych;
c) dane przetwarzane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Administratora będą przetwarzane do czasu skutecznego złożenia sprzeciwu lub ustania tego interesu np. dane przetwarzane w celu dochodzenia lub obrony przed roszczeniami będą przetwarzane przez czas równy okresowi przedawnienia tych roszczeń.
7) Prawa
Przysługuje Państwu prawo:
a) żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych,
b) cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem,
c) do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, w związku z Państwa szczególną sytuacją;
d) do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2; 00-193 Warszawa, e-mail: [email protected];
8) Informacje o źródle danych
Państwa dane osobowe Administrator uzyskuje z portalu Facebook, Państwa publicznego profilu oraz wpisów na fanpage’u.
9) Pozostałe informacje
a) Dane osobowe nie będą przedmiotem zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania. b) Podanie przez Państwa danych jest dobrowolne. c) Dodatkowo Muzeum Miejskie w Nowej Soli wskazuje, iż wraz z Facebook Ireland Limited pełnią funkcję współadministratorów w zakresie przetwarzania danych na potrzeby statystyk. Administratorem Państwa danych na Facebooku jest spółka Facebook Ireland Limited, z którą można skontaktować się mailem: https://www.facebook.com/help/contact/2061665240770586
lub drogą pocztową pod adresem:
Facebook Ireland Ltd.
4 Grand Canal Square
Grand Canal Harbour
Dublin 2 Ireland

Przysługuje Państwu też prawo do wniesienia zażalenia do organu nadzorczego spółki Facebook Ireland Limited, irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych osobowych lub do lokalnych władz nadzorczych.

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XXIPrzybycie do Neusalz w połowie XVIII stulecia Braci Morawskich odmieniło losy miasta...
05/06/2026

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XXI

Przybycie do Neusalz w połowie XVIII stulecia Braci Morawskich odmieniło losy miasta. Protestancka gmina wyznaniowa wzniosła w południowej części ówczesnego miasta wzorcowe osiedle i do 1945 r. odgrywała znaczącą rolę w życiu społeczno-gospodarczym. Dziś prezentujemy kadry z widokami osiedla, które publikowane były głównie w powojennym wydawnictwie byłych niemieckich mieszkańców – „Neusalzer Nachrichten”.

Życzymy miłej zabawy z pokolorowaną przeszłością.

03/06/2026
Festiwal WY!TWÓRCY nadchodzi wielkimi krokami! Przedstawiamy szczegółowy program tego niezwykłego wydarzenia.🔷  20.06.20...
02/06/2026

Festiwal WY!TWÓRCY nadchodzi wielkimi krokami! Przedstawiamy szczegółowy program tego niezwykłego wydarzenia.

🔷 20.06.2026 🔷

🔸10:00 – 18:00 Festiwal Sztuki i Rękodzieła WY!TWÓRCY
📍Stoiska ze sztuką i rękodziełem: Dziedziniec Muzeum i Ogród Sztuk

🔸10:00 – 14:00 Festyn Rodzinny wieńczący Festiwal Biblioteki Miejskiej „Rzeka Słów”
📍Ogród Sztuk Biblioteki

🔸10:00 – 16:00 Możliwość darmowego zwiedzania Muzeum Miejskiego

🔸10:00 – 17:00 Możliwość odwiedzenia pracowni Grażyny Graszki
📍Wozownia/Dziedziniec Muzeum

🔸10:00 – 17:00 Warsztaty dziewiarskie ze Stowarzyszeniem „Tkanka”
📍Wozownia/Dziedziniec Muzeum

🔸10:00 – 18:00 Stoliki warsztatowe dla dzieci
📍Pawilon Przyrodniczy Muzeum

🔸10:00 – 18:00 Cięcie kamieni z Radosławem Stonekeeperem
📍Dziedziniec Muzeum

🔸10:00 - 18:00 Warsztaty kaletnicze z Pracownią Gamliego
📍Dziedziniec Muzeum

🔸10:00 – 18:00 oferta gastronomiczna Koła Gospodyń Wiejskich „Obwarzanek”
📍Dziedziniec Muzeum

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

🔸10:00 Spektakl teatralny dla dzieci „Księżniczka na ziarnku grochu”
📍Amfiteatr Ogrodu Sztuk Biblioteki

🔸12:00 Wernisaż twórczości Janiny Góral
📍Budynek Główny Muzeum

🔸14:00 Wernisaż MY!MŁODZI Formy Niepokorne młodych artystów nowosolskich
📍Galeria Pod Tekstem

🔸16:00 Spektakl Teatru Terminus A Quo „GO!”
📍Ogród Sztuk Biblioteki

🔸17:30 Spotkanie autorskie z Jakubem Poradą
📍Ogród Sztuk Biblioteki

🔸19:30 Koncert Fermata Band
📍Amfiteatr Ogrodu Sztuk

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 czerwca o godz. 13.00 ❗️ do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Odbędzie się wówczas:🔵 P...
01/06/2026

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 czerwca o godz. 13.00 ❗️ do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Odbędzie się wówczas:

🔵 PRELEKCJA przedstawiająca życie Antonio Gaudiego - słynnego architekta oraz
🟣 OPROWADZANIE kuratorskie po wystawie przybliżającej twórczość katalończyka.

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XXPonieważ w  2 czerwca przypada kolejna już 81 rocznica objęcia przez polską administr...
01/06/2026

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XX

Ponieważ w 2 czerwca przypada kolejna już 81 rocznica objęcia przez polską administrację władzy w mieście na chwilę oderwiemy się od prezentacji barwnych kadrów z przedwojennego Neusalz. Dziś zaprezentujemy pierwsze polskie kartki pocztowe, których wydawcą był fotograf Aleksander Łaruszkin. Utrwalił on miasto na przełomie lat 40 i 50.XX w.

Życzymy miłej zabawy z pokolorowaną przeszłością

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XIXWilla na Kaczej GórceW 1935 r. Albrecht von Treskow – udziałowiec fabryki nici Grusc...
29/05/2026

Dawna Nowa Sól w barwach AI, cz. XIX

Willa na Kaczej Górce

W 1935 r. Albrecht von Treskow – udziałowiec fabryki nici Gruschwitz zakupił od wspólnoty Braci morawskich tereny, które w tym czasie nosiły nazwę „Ptasia Góra” (Vogelsberg). W latach 1935-1936 na wzniesieniu wzniesiono willę według projektu architekta Friedrica Schopohla. Rodzina von Treskow zamieszkiwała obiekt do sierpnia 1944 r. Po tej dacie willę zajęła narodowosocjalistyczna organizacja NSV i urządziła w niej dom dla niemowląt. Po 1945 r. polskie władze wykorzystywały willę na różne potrzeby, aż w latach 70. XX w. przeznaczono budowlę na cele mieszkaniowe. Pojawiła się także nowa nazwa miejsca – „Kacza Górka” – prawdopodobnie od herbu rodziny von Treskow, który przedstawiał trzy kacze głowy i był umieszczony nad wejściem do willi. W latach 70. XX w. syn budowniczego willi Wiprecht von Treskow (ur. w 1935 r. w Neusalz), który pełnił funkcje dyplomatyczne w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec, odwiedził Nową Sól. Podczas kolejnej podróży już na początku XXI stulecia przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli fotokopie dokumentacji budowy willi. Dzisiaj fragment tych materiałów prezentujemy w naszym cyklu.

Życzymy miłej zabawy z pokolorowaną przeszłością.

Polecamy nasz drugi profil o dziejach Ziemi Nowosolskiej
28/05/2026

Polecamy nasz drugi profil o dziejach Ziemi Nowosolskiej

Druga wystawa, którą otworzyliśmy podczas tegorocznej Nocy w Muzeum to „Gaudi”.W roku 2026 przypada setna rocznica śmier...
26/05/2026

Druga wystawa, którą otworzyliśmy podczas tegorocznej Nocy w Muzeum to „Gaudi”.

W roku 2026 przypada setna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych architektów w historii, którym bez wątpienia był Antoni Gaudí (1852–1926). W tym też roku ukończona została centralna wieża kościoła Sagrada Familia - dzieła życia Katalończyka. Świątynia w efekcie tych prac stała się najwyższym kościołem na świecie. Z tych okazji Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza na wystawę czasową, która stanowi przekrojowe podsumowanie dorobku tego katalońskiego twórcy.

Pragniemy przybliżyć tylko jego najważniejsze dzieła oraz charakterystyczne elementy warsztatu twórcy. Staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na postać samego architekta, ukazać jego temperament oraz burzliwy przebieg procesu powstawania słynnych dzieł. Na wystawie zaprezentowane zostaną również oryginalne pocztówki przedstawiające zaprojektowane przez niego budynki, a najstarsza z nich została wysłana w 1902 r.

Zapraszamy do odkrywania fenomenu Gaudiego, którego architektura stanowiła niezwykłe połączenie odwiecznych sprzeczności - ducha i materii, finezji i uporu, sztuki i rzemiosła, swobody i precyzji, inżynierii oraz natury.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miejskim do 10 października 2026 r.

Pierwsza wystawa pt. „Barok świecki w powiecie nowosolskim”, którą otworzyliśmy w Muzeum Miejskim podczas Nocy w Muzeum ...
26/05/2026

Pierwsza wystawa pt. „Barok świecki w powiecie nowosolskim”, którą otworzyliśmy w Muzeum Miejskim podczas Nocy w Muzeum jest trzecią ekspozycją, po poświęconych średniowieczu i renesansowi, prezentującą ślady epok historycznych w naszym regionie. Tym razem zabieramy Państwa w podróż po jednej z ciekawszych epok w dziejach. Ze względu na obszerność tematyki związanej z obecnością baroku w regionie wystawa będzie składać z dwóch odsłon. Pierwsza to właśnie barok świecki. Drugą, poświęconą barkowi sakralnemu, zaplanowaliśmy na jesień bieżącego roku.

Przyjmujemy umownie, że niemalże całe XVI stulecie region pozostawał pod wpływem idei renesansowych w sztuce i architekturze oraz reformacji w sferze religijno-społecznej. Okres reformacji burzliwy w Europie, na terenie historycznego Śląska charakteryzował się względnym spokojem. Kres tej epoce przyniosły wydarzenia w Czechach w 1618 r. i wybuch wojny 30-letniej (1618-1648). Wojna zburzyła porządek społeczno-polityczny regionu i przyniosła głębokie zmiany w każdej sferze życia. Z tego powodu nowa epoka w kulturze europejskiej, czyli barok, której początek w Europie datuje się na schyłek XVI stulecia, w regionie pojawiła się z opóźnieniem. Wojna, która była starciem wielkich mocarstw o wpływy w Europie, jak żaden inny wcześniejszy konflikt, miała także podtekst religijny. Była kontynuacją XVI-wiecznej rywalizacji pomiędzy katolikami i protestantami. W regionie przyniosła ogromne zniszczenia miast i wsi, ich wyludnienie oraz upadek gospodarczy. Po wojnie politycznie swoją władzę na Śląsku umocniła katolicka dynastia Habsburgów, która zachowała swoją pozycję zmuszając protestantów do defensywy. Habsburgowie realizując wraz z Kościołem katolickim politykę kontrreformacyjną doprowadzili do poważnych zmian społecznych. Swoją znaczącą w XVI stuleciu pozycję utraciła protestancka szlachta. Narzędziem we wprowadzaniu nowego kontrreformacyjnego porządku w regionie stał się zakon jezuitów. Jeszcze w czasie wojny jezuici zostali ulokowani i uposażeni majątkowo w Głogowie i na dobrach Schönaichów. Jednak ich największym sukcesem było objęcie w posiadanie rozległego majątku z Otyniem i Nowym Miasteczkiem w 1649 r. Obecni na tym terenie do schyłku XVIII stulecia jezuici odegrali przemożną rolę w życiu społecznym, gospodarczym i religijnym. Stali się także głównym nośnikiem przemian jakie niósł ze sobą barok w sztuce i architekturze.

Oprócz kościołów i ich wyposażenia, czyli najłatwiej uchwytnego w krajobrazie kulturowym elementu, materialnym śladem baroku pozostają dawne cmentarze protestanckie i zachowane na nich pomniki sepulkralne. Pomimo prześladowań protestanci zachowali prawo do ich użytkowania w Kożuchowie i w Bytomiu Odrzańskim. Na przestrzeni dwóch stuleci nekropolie zostały wypełnione dziesiątkami inskrypcyjnych płyt nagrobnych, których treść dostarcza wiele informacji na temat życia dawnych mieszkańców regionu.

Słabiej uchwytne pozostają elementy barokowych przekształceń w zabudowie miejskiej. Miasta w wyniku wojny zostały poważnie zniszczone, trawiły je pożary także po wojnie i w XVIII stuleciu. Dlatego zachowane do dzisiaj przykłady zabudowy z tej epoki noszą znamiona licznych przebudów i modernizacji prowadzonych od XVIII do XX wieku. Wartościowe zespoły takiej zabudowy zachowały się w pierzejach rynków w Bytomiu Odrzańskim i Kożuchowie. W innych miastach barokowa architektura reprezentowana jest tylko przez pojedyncze kamienice.
Proces modernizacji objął także siedziby szlacheckie, których renesansowe korpusy poddano barokizacji. W XVII stuleciu nowych siedzib praktycznie nie budowano, wyjątkiem pozostają pałace w Lasocinie i Konotopie. Rozkwit baroku w sztuce budowlanej przyniósł początek XVIII stulecia.

W XVIII stuleciu region dotknięty został wydarzeniami wojennymi związanymi z opanowaniem Śląska przez państwo pruskie. W 1740 r. wojska króla Prus Fryderyka II wtargnęły na jego terytorium i po pokonaniu wojsk austriackich anektowały obszar do swojego państwa. Zarówno pierwsza (1740-1742) jak i druga wojna śląska (1744-1745) oraz wojna 7-letnia (1756-1763) przyniosły umocnienie władztwa pruskiego nad regionem. Nowa rzeczywistość przyniosła znaczące zmiany w sferze polityki religijnej. Zakończony został okres prześladowania protestantów, którzy otrzymali swobodę wyznania. W krótkim czasie zmiana ta przełożyła się na liczne fundacje nowych kościołów, które powstały w Nowej Soli, Nowym Miasteczku, Bytomiu Odrzańskim, Kolsku, Konotopie i Lubięcinie. Nową jakość w architekturze regionu wniosła protestancka gmina braci morawskich, którzy otrzymali zezwolenie na osadnictwo i budowę swojego osiedla w Nowej Soli. Miejscowość ta została także podniesiona do rangi miasta.

W końcu XVIII stulecia przemożny wpływ na życie społeczno-gospodarcze oraz rolę kreatora w sztuce i architekturze utraciły zakony. Sekularyzacji poddane zostały dobra klasztorne w Otyniu, a na początku nowego stulecia także w Kożuchowie. Nowe prądy umysłowe Oświecenia oraz styl klasycystyczny w sztuce wypierały w końcu stulecia barok i jego rozwinięcie, czyli rokoko. W końcu stulecia nowe kreacje architektoniczne otrzymały niektóre z wiejskich siedzib szlacheckich. Wzniesiono także wiele budynków gospodarczych, zarówno folwarcznych na wsiach jak i w miastach (np. spichlerz w Otyniu i magazyny w Nowej Soli).

Pomimo tego, że epoka ta wniosła do krajobrazu regionu wiele nowych elementów, zachowały się tylko nieliczne. Niestety zniszczeniu uległa największa barokowa budowla, czyli klasztor w Otyniu. W ruinie pozostają barokowe skrzydła zamku Karolat w Siedlisku. Nie przetrwała także część budowli rezydencjonalnych. Rozebrano pałac w Konotopie. Rezydencje w Studzieńcu i Borowie Wielkim pozostają w ruinie. Liczne przebudowy zatarły cechy stylowe innych budowli. Wszystkie pozostają jednak materialnym świadectwem bogatej w wydarzenia epoki.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miejskim do początku września 2026 r.

Architektoniczna Noc w Muzeum przeszła do historii! ✨Pragniemy podziękować WSZYSTKIM, którzy współtworzyli z nami to muz...
25/05/2026

Architektoniczna Noc w Muzeum przeszła do historii! ✨

Pragniemy podziękować WSZYSTKIM, którzy współtworzyli z nami to muzealne święto. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom – za obecność, rozmowy, zainteresowanie. Mamy poczucie, że ten piątkowy, majowy wieczór był przede wszystkim wielkim towarzyskim i rodzinnym spotkaniem, więc przepełnia nas radość, że Muzeum Miejskie jest dla Was miejscem spotkań – nie tylko z historią czy sztuką, ale też ze sobą nawzajem. 🤗

Dziękujemy naszym Partnerom w działaniu:
🎻 Stretto - kwartet smyczkowy
🎲 Klub Gier Planszowych "Graczyn"
🍩 KGW "Obwarzanek" Podbrzezie Dolne
🪨 Radosław Stonekeeper + Rafał Rejmann
⚒️ Pracownia Gamliego

Zapraszamy na otwarte podczas Nocy w Muzeum wystawy: "Świecki barok w powiecie nowosolskim" oraz "Gaudi". Można je zwiedzać przez całe lato. Do zobaczenia w Muzeum!👻

Adres

Ulica Muzealna 20
Nowa Sól
67-100

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 15:30
Wtorek 09:00 - 15:30
Środa 09:00 - 15:30
Czwartek 09:00 - 15:30
Piątek 09:00 - 15:30
Niedziela 11:00 - 15:30

Telefon

68 387 36 40

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Miejskie w Nowej Soli umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria