12/06/2026
Z serii o zasobach mrągowskiego muzeum. Przedstawiamy projekt budowy budynku starostwa powiatowego z 1912 r.
Obecna siedziba starosty, burmistrza i wójta została wzniesiona w latach 1912-1913. Projekt nowego gmachu, wykonany w Królewcu, przyjął wielkomiejski charakter. Stylistyka budynku odwołuje się do architektury nowożytnej.
Architektura
Stylistyka charakterystyczna dla okresu Cesarstwa Niemieckiego, często określana mianem stylu wilhelmińskiego, uchodzącego za przejaw potęgi odrodzonego państwa.
Pierwotnie budynek podzielony był na dwie części – południową (publiczną, obecnie Urząd Miasta i Gminy) oraz północną (prywatną, obecnie Starostwo Powiatowe), stanowiącą mieszkanie starosty.
Do dziś zachowały się niektóre oryginalne elementy wyposażenia mieszkania w obecnym Starostwie, np. kominek w holu. Sprawdź!
Z dniem 1 września 1818 r. Mrągowo stało się siedzibą powiatu. W 1810 r. teren, na którym obecnie znajduje się budynek starostwa, magistratu i gminy należał do wojska pruskiego. Był tu magazyn owsa i siana. Początkowo starostwo nie posiadało własnej siedziby, urząd znajdował się tam, gdzie mieszkał pierwszy starosta von Lyśniewski, czyli przy rynku głównym. W wyniku pożaru z 1822 r. spłonął dom starosty, dlatego prywatnie kupił on działkę wojskową z zabudowaniami na końcu ul. Królewieckiej i przebudował magazyny na dom mieszkalny. W 1875 r. ówczesny starosta odkupił ten teren i zbudował pierwszy, jeszcze niewielki urząd powiatowy.