12/06/2026
Ustanowienie „Odznaki Pamiątkowej I Korpusu Polskiego w Rosji” – 12 czerwca 1918
12 czerwca 1918 roku rozkazem pożegnalnym ustanowiona została „Odznaka Pamiątkowa I Korpusu Polskiego w Rosji”.
Bazą odznaki był stalowy, oksydowany krzyżyk o wymiarach 39 × 22 mm. W dolnej części dłuższego ramienia przymocowany został miniaturowy, srebrny orzełek wojskowy, osadzony na tarczy Amazonek. Na tarczy widniał napis o treści: „1 K” (1 Korpus), natomiast pod tarczą znajdowały się dwie skrzyżowane szable.
Odznakę tę otrzymywali Dowborczycy oraz osoby, które z nimi współpracowały, jak na przykład jeden z dwóch adiutantów generała Józefa Dowbora Muśnickiego w czasie powstania – Zygmunt Pluciński.
We wspomnieniach generała możemy znaleźć informacje dotyczące genezy kształtu tej odznaki. Pisze on następująco: „W dzieciństwie mojem wywarła na mnie wielkie wrażenie mogiła powstańcza znajdująca się przy szosie pomiędzy Sandomierzem a Słupczą; był to kopiec obramowany kamieniami. Zauważyłem go przypadkowo, jadąc z matką i spytałem, co by to mogło być? Była to wspólna mogiła poległych z oddziału Czachowskiego [pułkownik Dionizy Czachowski (1810-1863), naczelnik wojenny województwa sandomierskiego w czasie powstania stycznego], których Rosjanie zmasakrowali. Nieco dalej, na górce, widniał wysoki, wysmukły krzyż z krótkiemi ramionami. Zapewne jakiś powstaniec, będąc wyczerpanym, odbił się od partii lub może, ratując się, zginął doścignięty przez wroga; na jego grobie ktoś postawił krzyż z nieociosanego drzewa. Ten oto właśnie krzyż nasunął mi myśl w 1918r. stworzenia na jego wzór odznaki I Polskiego Korpusu, przez co związałem czyny pierwszego wojska polskiego z czynami powstańców 63 roku, wśród których był też wuj mój, Tomasz Wierzbicki.” (J. Dowbor Muśnicki, „Moje wspomnienia”, Zakład Drukarski F. Wyszyński i S-ka, Warszawa, 1935, s.17.)