Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie

Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Muzeum Regionalne w Krotoszynie jest samorządową instytucją kultury, działającą od 1957 roku przy ul. Koźmińskiej 36, nazywany „Krotoszanką”. trynitarzy przy ul.
(1)

Muzeum Regionalne w Krotoszynie powstało w 1957 roku z inicjatywy działaczy miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Pierwszą siedzibą muzeum (w latach 1957-1968) był drewniany dom z drugiej połowy XVIII w. Tam też, 27 marca 1957 roku, otwarto pierwszą wystawę krotoszyńskich pamiątek. W roku 1966 Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie nadał muzeum statut, na podstawie

którego krotoszyńska placówka stała się jedną z kilkudziesięciu instytucji muzealnych PTTK w kraju. W początkowym okresie swego istnienia muzeum funkcjonowało wyłącznie dzięki pracy społecznej krotoszyńskich regionalistów. Pierwszym społecznym opiekunem zbiorów był krajoznawca związany z tradycjami międzywojennego ruchu regionalnego w Krotoszynie, nauczyciel miejscowego Technikum Ceramicznego – Ludwik Kaczyński. W 1969 roku, staraniem Wandy Grabskiej – ówczesnej prezes Zarządu PTTK w Krotoszynie, zbiory przeniesiono do barokowego budynku poklasztornego oo. Mały Rynek 1, w którym muzeum funkcjonuje do dziś. W tym samym roku Zarząd Oddziału PTTK powołał na stanowisko kierownika muzeum Hieronima Ławniczaka, nauczyciela miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, animatora powojennego ruchu regionalnego w Krotoszynie. Pod jego kierownictwem w latach 1969 – 1987 muzeum, stało się znaczącą w mieście instytucją, upowszechniająca wiedzę o przeszłości i kulturze regionu. Wzrosła także liczba zabytków (z ok. 260 w 1969 do ponad 2750 w 1987 roku). Na piętrze budynku poklasztornego powstała ekspozycja stała, ilustrująca historię miasta i kulturę ludową krotoszyńskiego regionu. Hieronim Ławniczak był również inicjatorem też bogatej działalności kulturalnej i edukacyjnej (lekcje muzealne, „Czwartki Krotoszyńskie”) oraz wydawniczej („Kronika Krotoszyńska”). Powstała także biblioteka muzealna (licząca w 1987 roku ponad 1600 poz.), gromadząca literaturę specjalistyczną, publikacje, archiwalia i opracowania niepublikowane, związane tematycznie z szeroko pojmowaną historią i kulturą ziemi krotoszyńskiej. Hieronim Ławniczak zmarł w 1987 roku, a od roku 1990 muzeum nosi jego imię. Od połowy 1987 roku działalnością muzeum kierowała Helena Kasperska. W latach 1996 – 1998 w budynku muzeum przeprowadzono gruntowny remont, przywracając jego wnętrzom pierwotny, zabytkowy charakter. W listopadzie 1998 roku, dotychczasowy właściciel muzeum – Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie – przekazał zbiory Miastu i Gminie Krotoszyn. Od 1 stycznia 1999 roku muzeum funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, na podstawie nowego statutu, nadanego mu przez Radę Miejską Krotoszyna. Obecnie posiada bibliotekę regionalną (blisko 5500 pozycji) oraz zbiory z zakresu historii, etnografii i sztuki (prawie 6500 eksponatów). Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą. Od 1 lipca 2013 roku na stanowisko dyrektora muzeum powołano Piotra Mikołajczyka.

Przed nieco ponad tygodniem ponownie byliśmy częścią gry Krotoszyn Espress ;)Dziękujemy za zaproszenie do zabawy :)
13/06/2026

Przed nieco ponad tygodniem ponownie byliśmy częścią gry Krotoszyn Espress ;)

Dziękujemy za zaproszenie do zabawy :)

Pocztówka o wymiarach 88/140 mm, wydana po 1905 roku przez zakład Reinicke & Rubin z Drezna (bez obiegu pocztowego).Na w...
12/06/2026

Pocztówka o wymiarach 88/140 mm, wydana po 1905 roku przez zakład Reinicke & Rubin z Drezna (bez obiegu pocztowego).

Na widokówce ukazano gmach poczty w Zdunach przy obecnej ul. Pocztowej 1.

Dziś wyjątkowo na naszego Youtube'a wleciał film, który nie jest naszym dziełem, a pracą Franciszka Konradego - wybitneg...
11/06/2026

Dziś wyjątkowo na naszego Youtube'a wleciał film, który nie jest naszym dziełem, a pracą Franciszka Konradego - wybitnego krotoszyńskiego filmowca-amatora.

Materiał poświęcony jest zjazdowi absolwentów I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja na 150-lecie szkoły. Już za kolka dni placówka będzie hucznie świętowała swoje 190-lecie.

Dziś wyjątkowo nie publikujemy naszego materiału, ale film Francisz...

Kolejne fotografie ukazujące krotoszyńskich żużlowców „Gwardii”. Przypominamy, że w składzie zespołu jeździli między inn...
10/06/2026

Kolejne fotografie ukazujące krotoszyńskich żużlowców „Gwardii”. Przypominamy, że w składzie zespołu jeździli między innymi: Kazimierz Kurek, Zygmunt Garyantysiewicz, Zygmunt Nowacki, Marian Konicki, Jan Krzekotowski, Władysław Szymczak, Stanisław Sobański, Kazimierz Olejnik, Bogdan Maik.

Od 1954 roku zarówno w I, jak i II lidze żużlowej już powszechnie używano nowoczesnych motocykli żużlowych, na poniższych zdjęciach widoczne są maszyny marki Norton.

Publikujemy zaległy YouTube'owy materiał - biogram z ubiegłego czwartku :)Link jak zwykle w pierwszym komentarzu 👇👇👇
06/06/2026

Publikujemy zaległy YouTube'owy materiał - biogram z ubiegłego czwartku :)

Link jak zwykle w pierwszym komentarzu 👇👇👇

Pocztówka o wymiarach 90/137 mm, wydana koło 1907 roku przez Hermanna Tuch'a z Koźmina (data stempla pocztowego: 19 wrze...
05/06/2026

Pocztówka o wymiarach 90/137 mm, wydana koło 1907 roku przez Hermanna Tuch'a z Koźmina (data stempla pocztowego: 19 września 1907).

Na widokówce ukazano Królewskie Seminarium Nauczycielskie w Koźminie, zlokalizowane w miejscowym zamku. Przy okazji jeszcze raz (chyba drugi w tym roku!) przypominamy niezwykle ciekawą historię tego obiektu.

Drewniany pierwotnie kasztel w drugiej połowie XIV wieku został przekształcony w obiekt murowany przez Bartosza Wezenborga z Odolanowa. Bartosz otrzymał Koźmin od króla Kazimierza III Wielkiego, który z kolei odebrał go skazanemu za zdradę Maćkowi Borkowicowi. W latach 1419–1449 zamek rozbudował kasztelan poznański Mościc ze Stęszewa herbu Łodzia, a od 1449 roku zarówno miasto jak i zamek były własnością Hińczy z Rogowa. W roku 1471 zamek stał się własnością Bartłomieja z Iwanowic, którego ród przyjął nazwisko Koźmińskich.

Na początku XVI stulecia Koźmin wrócił w ręce Łodziów. Maciej Koźmiński sprzedał go kasztelanowi poznańskiemu Łukaszowi Górce. Jego wnuk, Andrzej II Górka – starosta generalny Wielkopolski, przekształcił zamek w efektowną, trzypiętrową rezydencję, jedynym średniowiecznym elementem pozostało skrzydło zachodnie oraz istniejąca do dziś ośmioboczna wieża. W 1592 roku, po śmierci Stanisława Górki majątek przeszedł w ręce Stanisława Czarnkowskiego.

W XVII wieku koźmiński majątek zakupił wojewoda Stanisław Przyjemski, który rozbudował zamek, nadając mu cechy barokowe. W roku 1623 Przyjemski gościł na zamku króla Zygmunta III Wazę i jego syna Władysława, a w 1627 przyjmował w Koźminie szwedzkie poselstwo. W 1703 roku, dzięki małżeństwu z Ludwiką Opalińską, właścicielem Koźmina został Jan Sapieha, a po jego śmierci w 1730 roku miasto i zamek odziedziczył najstarszy syn – Piotr. Wdowa po Piotrze, Katarzyna Agnieszka, sprzedała rezydencję swojemu krewniakowi – Kazimierzowi Nestorowi Sapiesze. W XVIII stuleciu przy południowym skrzydle zamku dobudowano wolnostojący piętrowy budynek.

W 1791 roku klucz dóbr koźmińskich zakupił feldmarszałek kawalerii pruskiej – Fryderyk Adolf Kalkreuth. Jego żona – Charlotta nakazała rozebrać średniowieczne skrzydło zachodnie, a następnie ogłosiła bankructwo. Przejmujący zamek zarząd komisaryczny wystawił gmach na licytację, podczas której w 1841 roku nabył go Karol Zygmunt Graetz.

W roku 1855, po negocjacjach, obiekt wraz z parkiem zakupiony został przez Kolegium Szkolne z Poznania za kwotę 9 tysięcy talarów. W budynku miało powstać ewangelickie seminarium nauczycielskie. Podczas remontu prowadzonego w celu przekształcenia rezydencji w obiekt edukacyjny, doszło do zawalenia północnego skrzydła zamku oraz osunięcia dachu. Spowodowało to odroczenie otwarcia szkoły o blisko dekadę.

Seminarium nauczycielskie w gmachu koźmińskiego zamku otwarto ostatecznie w 1865 roku. Podczas powstania wielkopolskiego w obiekcie zorganizowano siedzibę miejscowego sztabu oraz przystosowano na potrzeby lazaretu wojskowego. W roku 1919 w zamku uruchomiono kursy nowego, katolickiego seminarium, które funkcjonowało w nim do roku 1939 roku. Po 1945 roku w gmachu zamkowym ulokowano szkołę, a od roku 1988 w średniowiecznej wieży zamkowej swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Koźmińskiej – obecnie gruntownie wyremontowany.

Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana potocznie Bożym Ciałem. Przy tej okazji przypom...
04/06/2026

Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana potocznie Bożym Ciałem.

Przy tej okazji przypominamy fotografie z lat 60-tych XX w., ukazujące dekoracje z okazji przechodzącej ulicami miasta procesji, zdobiące kamienice przy wschodniej pierzei krotoszyńskiego Rynku (wylot ul. Kaliskiej).

Drużyna hokeja na lodzie KKS Astra Krotoszyn w "łazienkach" (na basenie przy obecnej ul. Ogrodowskiego). Zdjęcie wykonan...
03/06/2026

Drużyna hokeja na lodzie KKS Astra Krotoszyn w "łazienkach" (na basenie przy obecnej ul. Ogrodowskiego).

Zdjęcie wykonano na przełomie 1959 i 1960 roku, na fotografii uwieczniono (od lewej):
Jana Szlachtę (trenera), Włodzimierza Michalaka, Mariana Malińskiego, Idziego Błażejewskiego, Bogdana Kołackiego, Andrzeja Pawlaczyka, Józefa Pawlaczyka, Czesława Ostoja, Aleksandra Kmiecika, Leszka Cegłę, Alojzego Malińskiego, Henryka Ostoja, Jaka Koloanika (kierownika drużyny)

Adres

Mały Rynek 1
Krotoszyn
63-700

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 10:00 - 16:00

Telefon

62 722-61-47

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie:

Udostępnij

Kategoria