09/06/2026
Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach to głównie spotkanie dotychczasowych Laureatów Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego, do którego dołączają corocznie nowi koneserzy i miłośnicy kolekcjonerstwa. To również miejsce, gdzie członkowie klubów kolekcjonerskich, muzeów, pasjonatów tej dziedziny mogą być razem. Podczas sobotniego spotkania, na którym tegoroczni Laureaci w osobach: Robert Gorzkowski, Janusz Skrzypczak, Jerzy Jakubów, Arkadiusz Baraniok (nie mógł przybyć) zostali wyróżnieni Honorową Nagrodą, również nasze muzeum otrzymało ciekawe i cenne pamiątki.
Pan Robert Gorzkowski przekazał świecznik mosiężny na kamiennej czworobocznej podstawie, który był własnością Władysława Reymonta. Pochodzi z domu rodzinnego pisarza, co zostało potwierdzone oświadczeniem wnuczki najmłodszej siostry Reymonta Heleny Załęskiej – Ewy Załęskiej-Szczepka.
Właściciel „Galerii 1001 Drobiazgów” z Leszna, Pan Janusz Skrzypczak przekazał ok.400 stronicowe wydawnictwo „Leszczyńskie zegary” – 100 zegarów na 100-lecie powrotu Leszna do Macierzy z kolekcji Janusza Skrzypczaka.
Od trzeciego Laureata otrzymaliśmy laskę turysty z nabitymi na trzon znaczkami okolicznościowymi z różnych metali, Karkonosze początek XX w. Laski pasterskie i nie tylko stanowią główny trzon kolekcji Jerzego Jakubowa. Dodatkowo Laureat podarował dzieło swojego autorstwa „Dziadek II", 1986 r., przedstawiające Józefa Piłsudskiego (drzeworyt wzdłużny, sygnowany ołówkiem) oraz rysunek żołnierza (Władysława Sikorskiego), ołówek/papier, 1981 r.
Doktor nauk medycznych Andrzej Papiewski przekazał ekslibris autorstwa Tadeusza Przypkowskiego wykonany w 1961 r. dla Jerzego Dunin-Borkowskiego. Nosi on dedykację naszego Patrona do Sz. P. Mariana Maciejewskiego, 1963 r. Również dar w postaci światłodruku przedstawiający błogosławioną Salomeę według Stanisława Wyspiańskiego, otrzymaliśmy od Państwa Merstallinger. Za powyższe podarunki serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy. Spotkania kolekcjonerskie, z towarzyszącymi wystawami, nagradzaniem Laureatów Honorową Nagrodą, często tematycznymi wykładami/prelekcjami, które są organizowane w naszej instytucji od 2002 r., stały się okazją do integracji tego szczególnego środowiska. Święto stało się tradycją spotkań, wymiany „kolekcjonerskich myśli”, zbieraniu wspomnień, odkrywaniu nowych perspektyw.