25/05/2026
Majowe badania w Białce na stanowisku nr 15 📜⛏️
Z dumą informujemy, że dobiegł końca drugi sezon badań ratowniczych na stanowisku nr 15 w Białce (pow. krasnostawski). Tegoroczne prace są bezpośrednim efektem umowy o współpracy, jaką Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zawarło z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie. Dzięki wspólnej inicjatywie łączymy nasze potencjały.
Badania odbyły się w ramach praktyk studenckich Instytut Archeologii UMCS w Lublinie. Praca w Białce wymagała od Studentów nie tylko precyzji, ale i sporego wysiłku fizycznego. Przyszli archeolodzy poradzili sobie z tym wyzwaniem na medal. Mamy nadzieję, że się sporo nauczyli pod okiem doświadczonych kierowników badań – prof. dr hab. Haliny Taras (UMCS) oraz dr. Konrada Grocheckiego (Konrad Grochecki - Muzeum Regionalne).
Co przyniósł tegoroczny sezon? 🔍🏺
Stanowisko w Białce, położone na lessowym wzniesieniu w dolinie Żółkiewki, od lat ulega niszczeniu przez niekontrolowaną wywózkę piasku. Po ratunkowych działaniach z 2024 roku, w tym roku na powierzchni pół ara odsłoniliśmy kolejne trzy obiekty. Jeden z nich ma chronologię nowożytną, natomiast dwa pozostałe pochodzą z okresu plemiennego wczesnego średniowiecza.
Najbardziej ciekawym i okazałym obiektem okazała się zachowana w strefie przydennej wczesnośredniowieczna ziemianka o szerokości około 4 metrów. Wewnątrz niej, w warstwie spalenizny, znaleziono dużą ilość polepy konstrukcyjnej oraz liczne fragmenty naczyń glinianych. Obiekt został przebadany w części południowej. Wydaje się jednak, że najciekawsze jeszcze przed nami, ponieważ druga część obiektu znajduje się poza tegorocznym obszarem wykopu. Chcemy tam niedługo powrócić ponieważ w nieprzebadanej części można spodziewać się, że odkryjemy urządzenie grzewcze (piec, palenisko), które może przynieść ciekawe znaleziska.
Odkrywamy zorganizowaną przeszłość regionu 🧩🧭
Pozyskany materiał ceramiczny ma dla nas ogromną wartość naukową. Stylistycznie i technologicznie idealnie koreluje on z zabytkami odkrytymi w latach 80. XX wieku na cmentarzyskach kurhanowych w oddalonym o zaledwie kilka kilometrów Nadleśnictwie Namule. Oznacza to, że dzięki badaniom w Białce mamy kolejny dowód na istnienie w okresie plemiennym dużej, zorganizowanej i trwałej struktury osadniczej w tej części doliny Żółkiewki.
Serdecznie dziękujemy studentom za ich zaangażowanie, pasję i świetną atmosferę na wykopie.
Prace w Białce będą kontynuowane – przed nami jeszcze wiele kart przeszłości do odkrycia!
Niezmiernie miło nam również poinformować, że nasze działania zyskały wsparcie Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, które wspomogło badania finansowo kwotą 1000 zł, za co dziękujemy!
🌍✨
Kierownictwo badań i kontakt:
• prof. dr hab. Halina Taras (Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, [email protected])
• dr Konrad Grochecki (Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, [email protected])