Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie

Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie Zabiegi o otwarcie w Kościanie placówki muzealnej podjęło zawiązane w 1961 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. Prasa wówczas pisała: „Kościan w woj.

W tym celu jego członkowie gromadzili wszelkie „kościaniana” (archiwalia i obiekty materialne) dokumentujące przeszłość Ziemi Kościańskiej. W oparciu o te zbiory przygotowywano liczne wystawy okolicznościowe. Po raz pierwszy sprawę utworzenia muzeum lub izby regionalnej wysunięto na zebraniu Zarządu TMZK 2 maja 1963 r. Uczestniczący w spotkaniu przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Ta

deusz Mikołajczyk „zapewnił, że w przyszłości znajdzie fundusze na badania regionalne oraz poczyni starania w kierunku zlokalizowania muzeum regionalnego”. Podjęto wówczas uchwałę, by wystosować pismo do władz miasta o przydział piwnic Ratusza pod przyszłe muzeum. Po wielu latach starań, pod koniec 1976 r., otrzymano do dyspozycji niewielkie pomieszczenie przy Rynku 17. leszczyńskim, szczycący się tradycjami sięgającymi połowy XIII wieku, nie posiadał dotychczas muzeum. Ostatnio podjęto decyzję utworzenia muzeum regionalnego, które zlokalizowano przy rynku w zabytkowej kamieniczce z XVII wieku. Muzeum jest miastu bardzo potrzebne. Chodzi, bowiem o to, aby pieczołowicie gromadzone przez indywidualnych miłośników Ziemi Kościańskiej eksponaty znalazły właściw konserwację i mogły być prezentowane szerszemu ogółowi, głównie młodzieży szkolnej. Patronat nad zorganizowaniem pierwszej ekspozycji powierzono Towarzystwu Miłośników Ziemi Kościańskiej”. Na początku następnego roku przeprowadzono remont lokalu, którego wystrój zaprojektował Bogdan Ludowicz. Pierwszą wystawą była ekspozycja dokumentów i fotografii z lat okupacji 1939-1945. Sprzyjającą okolicznością dla przyszłego muzeum była likwidacja powiatów. Urzędujące w Ratuszu władze miasta i poszczególne referaty zajęły pomieszczenia biurowe po byłym Urzędzie Powiatowym przy Al. Kościuszki 22. W Ratuszu pozostał tylko Urząd Stanu Cywilnego (parter i I piętro), Powszechna Kasa Oszczędności (parter, II piętro i III piętro) oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna (II piętro). Pozostałe pomieszczenia na I piętrze wraz z salą reprezentacyjną były niewykorzystane, powoli niszczejąc. Wobec tego działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej z prezesem Henrykiem Florkowskim na czele wystąpili do władz miasta z petycją o zlokalizowanie w zabytkowym XIX-wiecznym Ratuszu muzeum z „prawdziwego zdarzenia”. Zanim do tego doszło minęło kilka następnych lat. Wreszcie Rada Miejska, której przewodniczył Kazimierz Mizerka, na sesji 1 kwietnia 1981 roku podjęła uchwałę nr XVII/50/81 o utworzeniu Muzeum Regionalnego, a więc dwadzieścia lat po powstaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Kolejnym krokiem było wydanie w dniu 1 października 1981r. przez ówczesnego Naczelnika Miasta Kościana Andrzeja Szellera Zarządzenia tworzącego muzeum. Muzeum nadano statut i zarejestrowano w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu jako państwową instytucję upowszechniania kultury, gromadzącą i eksponującą dobra kultury artystycznej i materialnej w zakresie archeologii, etnografii, historii oraz sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków związanych z Ziemią Kościańską. Przez kilka miesięcy trwały prace remontowo-adaptacyjne. Działalność wystawienniczą muzeum rozpoczęło w kwietniu 1982 r. ekspozycją prac kościańskiego artysty plastyka Stefana Becha. W ciągu ponad 25 lat działalności muzeum zorganizowało ponad 150 wystaw, z których zdecydowana większość była związana tematycznie z Ziemią Kościańską. W latach 1982-95 muzeum zajmowało większą część pomieszczeń I piętra Ratusza o łącznej powierzchni 223,03 m2, z tego do celów wystawienniczych służyło jedno pomieszczenie - dawna sala posiedzeń rady miejskiej o powierzchni 121,97 m2 i holl – 29,27 m2, łącznie 151,24 m2. Pozostałe cztery pomieszczenia zostały przeznaczone na: magazyn zbiorów - 22,81 m2 i biura - 48,98 m2. Pod koniec 1983 muzeum otrzymało pomieszczenie strychowe o pow. 15,93 m2, w 1984 - wykonany został projekt jego adaptacji na magazyn, a w 1989 - remont. W lutym 1985 r. rozpoczęto remont pomieszczeń muzealnych. Prace obejmowały zerwanie starej wykładziny podłogowej oraz płyt wiórowych w celu odsłonięcia pierwotnej podłogi na sali wystawowej. W całym muzeum założone zostały niezbędne zabezpieczające instalacje sygnalizacyjne: przeciw-pożarowa i przeciw włamaniowa. Naprawiona i odnowiona została zabytkowa stolarka okienna we wszystkich pomieszczeniach. Na przełomie lat 1985/86 wymalowano salę wystawową, a wiosną 1986 r. odnowiona została stara zabytkowa drewniana podłoga. W 1987 r. w związku z powtarzającymi się awariami instalacji wodnokanalizacyjnej dokonano jej wymiany w następstwie, czego przeprowadzono prace murarsko - tynkarsko - malarskie w hollu i w pomieszczeniach sanitarnych. W hollu położono też nową podłogę - wykładzinę PCV na płytach wiórowych. Szansa na powiększenie bazy lokalowej muzeum pojawiła się w 1995 r., kiedy to z ratusza wyprowadził się do nowej siedziby miejscowy oddział banku PKO. Z początkiem 1995 r. przystąpiono do remontu pomieszczeń, najpierw na poddaszu, gdzie urządzony został magazyn zbiorów muzealnych o pow. 28,06 m2, a następnie biur i magazynu (archiwum) na II p. o powierzchni 77,43 m2. Powstała również możliwość zmiany lokalizacji biur Urzędu Stanu Cywilnego z I p. na parter ratusza, dzięki czemu muzeum mogło zająć całe I piętro i w całości przeznaczyć je na ekspozycje stałe i czasowe. I tak na dużej sali zorganizowano stałą wystawę „Z dziejów miasta Kościana i Ziemi Kościańskiej”, natomiast w mniejszych salach wystawy tematyczne: „Tradycje Kurkowych Bractw Strzeleckich na Ziemi Kościańskiej” (jedno pomieszczenie o pow. 22,81 m2), „Czyn zbrojny Kościaniaków 1918-1921 i 1939-45” (dwa pomieszczenia o pow. 39,83 m2). Dwa nowo pozyskane pomieszczenia (dawne biura USC o powierzchni 43,29 m2 przeznaczono na organizację wystaw czasowych. Uroczyste otwarcie nowych wystaw miało miejsce 9 listopada 1995 r. Kolejne powiększenie bazy muzeum miało miejsce w latach 2004-2005. Po wyprowadzeniu się z ratusza kolejnego lokatora - Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, muzeum otrzymało pokoje na II p. Po przeprowadzonym remoncie uzyskano pomieszczenie wystawowe o pow. 46,81 m2, które od koloru ścian nazwane zostało „Salą Zieloną”. W piwnicy urządzony został magazyn zbiorów archeologicznych o pow. 33,15 m2. W 2006 r. wyremontowane zostały kolejne, ostatnie już pomieszczenia opuszczone przez Poradnię, w jednym z nich urządzony został kolejny magazyn (18,26 m2), a w drugim utworzono „Galerię 25” (52,70 m2). Aktualny stan bazy muzeum przedstawia się następująco:
- powierzchnia wystawiennicza - 356,68 m2
- powierzchnia biurowa - 57,12 m2
- powierzchnia magazynowa - 124,86 m2
Łącznie muzeum zajmuje 538,66 m2 powierzchni

Wernisaż wystawy poplenerowej ,,OKNO NA ŚWIAT" już za nami!W piątek, 12 czerwca o godzinie 18:00 odbył się wernisaż wyst...
14/06/2026

Wernisaż wystawy poplenerowej ,,OKNO NA ŚWIAT" już za nami!

W piątek, 12 czerwca o godzinie 18:00 odbył się wernisaż wystawy poplenerowej V Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego ,,OKNO NA ŚWIAT", którego współorganizatorem było Muzeum Regionalne im. dra Henryka Florkowskiego w Kościanie.

Choć kapryśna pogoda pokrzyżowała pierwotne plany organizatorów i wydarzenie nie mogło odbyć się na kościańskim Rynku, uroczystość została przeniesiona do budynku Ratusza. W sali Centrum Promocji Regionu zgromadzili się artyści oraz liczni goście i miłośnicy sztuki.

Przybyłych uczestników powitał dyrektor muzeum - Dariusz Kram, który wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Kościana - Tamarą Turek, wręczyli wszystkim artystom kwiaty, dziękując im za zaangażowanie i twórczą pracę.

Kilka słów do zgromadzonych skierował również Zastępca Wójta Gminy - Mirosław Duda. Podkreślił wysoki poziom prezentowanych prac, które zrobiły na nim duże wrażenie, oraz życzył artystom dalszego rozwoju ich pasji i kolejnych sukcesów twórczych.

Główna Komisarz Pleneru, Iveta Filipczykova, dobrze znana mieszkańcom Kościana artystka, po prezentacji obecnych na wydarzeniu artystów, wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy będące podziękowaniem za udział w wydarzeniu.

Prace artystów - rzeźbiarzy będą kończone w ciągu kolejnego miesiąca, ale już teraz Komisarz Pleneru - Marian Maliński zapewnił nas o tym, iż powstałe prace będą wspaniałe i wielkie gabarytowo.

Tegoroczny plener zgromadził 17 artystów z 8 państw: Polski, Czech, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Gruzji. W dniach 8-14 czerwca tworzyli oni dzieła inspirowane pięknem Kościana i ziemi kościańskiej, prezentując różnorodne spojrzenia na nasz region.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!
Prace można oglądać do końca lipca na I piętrze Ratusza, w sali Centrum Promocji Regionu.

12/06/2026

Wideorelacja z wernisażu wystawy poplenerowej V międzynarodowego pleneru malarskiego ,,OKNO NA ŚWIAT".
Wystawa czynna do końca lipca w sali Centrum Promocji Regionu w Ratuszu (I piętro).

12/06/2026

UWAGA!!!
Ze względów pogodowych i możliwych opadów wernisaż wystawy poplenerowej ,,OKNO NA ŚWIAT" został przeniesiony do budynku ratusza na I piętrze!

12/06/2026

W dniach 18-21 czerwca, na kościańskim rynku, dostępna będzie ciężarówka z multimedialnym pokazem -Wirtualny Teatr Historii. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia darmowych seansów, które wyświetlane będą co 30 min w godzinach od 10 do 18 (w niedzielę od 10-16).

Przypominamy o wystawie poplenerowej V Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego "Okno na Świat", która odbędzie ...
11/06/2026

Przypominamy o wystawie poplenerowej V Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego "Okno na Świat", która odbędzie się już jutro, 12 czerwca o godz. 18.00 na Rynku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji i wspólnego spędzenia czasu w wyjątkowej atmosferze. Do zobaczenia!

W minioną sobotę w Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie odbył się wernisaż wystawy malarstwa trze...
09/06/2026

W minioną sobotę w Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie odbył się wernisaż wystawy malarstwa trzech utalentowanych artystek - Aliny Ciesielskiej, Bożeny Hordeckiej oraz Grażyny Ławińskiej, który zgromadził licznych miłośników sztuki, mieszkańców oraz gości zainteresowanych twórczością lokalnych malarek.🎨

Prezentowane prace ukazały różnorodność artystycznych poszukiwań autorek, ich indywidualną wrażliwość oraz bogactwo środków wyrazu. Zwiedzający mieli okazję podziwiać obrazy inspirowane naturą, codziennością, wyobraźnią i światem emocji, a także poznać historie oraz inspiracje towarzyszące ich powstawaniu.🫟

Spotkanie przebiegło w serdecznej i twórczej atmosferze. Rozmowy z artystkami pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć prezentowane dzieła i spojrzeć na nie z perspektywy ich autorek. Wernisaż stał się nie tylko okazją do obcowania ze sztuką, ale również przestrzenią do wymiany doświadczeń, refleksji i inspiracji.

Wydarzeniu towarzyszył mini recital Reni Majorek, która specjalnie dla malarek wykonała kilka utworów.🎤

Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i wspólne przeżywanie tego wyjątkowego wydarzenia. Wystawa pozostanie pięknym świadectwem pasji, talentu i artystycznej wrażliwości trzech malarek, których twórczość spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem odwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 sierpnia.

07/06/2026

W niedzielne popołudnie, w ramach Dni Kościana, pod muzealnym namiotem odbyły się warsztaty tworzenia własnych maskotek – Herbków.

Każdy Herbek był wyjątkowy i niepowtarzalny. Jedne powstawały całkowicie samodzielnie, inne przy niewielkim wsparciu rodziców, dziadków czy opiekunów. Nie zabrakło kreatywności i dobrej zabawy.

Efekt przeszedł nasze oczekiwania – aż 200 Herbków w zaledwie 2 godziny znalazło dziś nowe domy!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne odwiedziny.

Cieszymy się, że mogliśmy razem spędzić czas tworząc regionalne zabawki.

Do zobaczenia podczas kolejnych wydarzeń organizowanych przez Muzeum! 😊

Maxim, Wibiki Art oraz Muzeum Regionalne w Kościanie zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej V Międzynarodowego Plen...
01/06/2026

Maxim, Wibiki Art oraz Muzeum Regionalne w Kościanie zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej V Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego "Okno na Świat", który odbędzie się 12 czerwca, o godz. 18.00 na Rynku w Kościanie.🎨

Swoje prace zaprezentuje 17 artystów: malarzy oraz rzeźbiarzy różnych narodowości, których będzie można spotkać na wernisażu.

V Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski będzie odbywał się w dniach 8-14 czerwca i będzie poświęcony pamięci Bożeny Szpaczyńskiej.

Po wernisażu wystawa prac przeniesie się do Ratusza i będzie można ją zobaczyć do końca lipca w sali Centrum Promocji Regionu.

W sobotę 30.05.2025 r. odbyły się warsztaty budowania z klocków Lego pod okiem youtubera z kanału Maciek i Klocki. Uczes...
01/06/2026

W sobotę 30.05.2025 r. odbyły się warsztaty budowania z klocków Lego pod okiem youtubera z kanału Maciek i Klocki. Uczestnicy trzech grup podjęli się wyzwania zbudowania kościańskiego rynku. Powstawał ratusz oraz kamienice. O godzinie 14:30 Maciek rozpoczął pogadankę o klockach. Odpowiadał też na pytania zadawane mu przez słuchaczy.
Mobilny sklepik Lego również przyciągnął spore zainteresowanie kupujących.
Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę!

Adres

Rynek 1
Koscian
64-000

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 15:00
Środa 09:00 - 15:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 15:00
Niedziela 10:00 - 15:00

Telefon

+48608147409

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie:

Udostępnij

Kategoria