24/05/2026
22 maja nastąpiło otwarcie nowej wystawy czasowej. Poświęcona jest ona 50-leciu uruchomienia Odlewni Żeliwa Koluszki.
Wystawę otworzył dyrektor muzeum Marcin Francikowski, który przywitał licznie przybyłych gości, wśród których było wielu byłych odlewników. Piotr Nowacki opowiedział o inicjatywie Jednym torem, której wystawa jest jednym z wydarzeń.
O potrzebie wystawy, o zdobywaniu informacji i fotografii opowiedział Adrian K*t, który wraz z Mateusz Jaśkiewicz są kuratorami wystawy. Ozdobą wystawy jest odtwarzany telewizyjny reportaż z 1983 r. dotyczący problemów finansowych odlewni.
Ciekawostką dotyczącą odlewni jest inicjatywa byłych odlewników, którzy zamierzają odnowić tubing (obudowa metra produkowana w Koluszkach) stojący przed odlewnią i Urzędem Miejskim, a także postawić tablicę pamiątkową.
Gmina Koluszki