Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego Pierwotnie Muzeum powstało jako muzeum regionalne. Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor.
(228)

Misją Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, Ziemi Kołobrzeskiej oraz Województwa Zachodniopomorskiego. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu prowadzonych przez prof. Lecha Leciejewicza oraz kilkanaście zabyt

ków pochodzących z przedwojennego muzeum wydobytych z gruzów przez zasłużonego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego. Emilii Gierczak 5. Początkowo planowano nadać placówce charakter historyczno-miejski, później historyczno-morski. Ostatecznie w 1966 r. zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy. Godziny otwarcia:
1. Muzeum Miasta Kołobrzeg:
a) 1 maja – 30 czerwca
codziennie 9:00–16:00
b) 1 lipca – 31 Sierpnia
codziennie 9:00–16:0
c) 1 września – 30 kwietnia
poniedziałek–sobota 9:00–16:00
niedziela zamknięte

2. Dzieje Oręża Polskiego
a) 1 maja – 30 czerwca
codziennie 9:00–16:00
b) 1 lipca – 31 sierpnia
codziennie 9:00–18:00
c) 1 września – 30 kwietnia
wtorek–niedziela 9:00–16:00
poniedziałek zamknięte

3. Skansen Morski
a) 1 maja – 30 czerwca
codzienie 9:00–16:0
b) 1 lipca – 31 sierpnia
codziennie 9:00–18:00
c) 1 września– 31 października
wtorek–niedziela 9:00–16:00
poniedziałek zamknięte
d) 1 listopada – 30 kwietnia
ZAMKNIĘTE
Tylko grupy zorganizowane po wcześniejszej rezerwacji.

4. Muzeum Zimnej Wojny
a) Od 9 maja do 13 czerwca 2021 r. Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku zaprasza zwiedzających w każdą niedzielę, w godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
b) Od 14 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku zaprasza zwiedzających w każdą środę, sobotę i niedzielę, w godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00.

03/06/2026

👗🪡 "Kobieta odświętna. Kobieta codzienna"

✨ Na wernisaż wystawy, która odbędzie się już 📆 27 czerwca zapraszają - Marysia Szponar, Olga Dąbkiewicz oraz Piotr Leszmann.
Na wernisażu zobaczymy pokaz mody historycznej przygotowany pod kierownictwem Olga Dąbkiewicz wraz z członkami grupy Retro Vibes. 💃👒👗👛👠

📆 Wystawę będzie można zwiedzać od 27 czerwca do 30 września w Pałacu Braunschweigów w Muzeum Miasta Kołobrzeg. 🏛️

🗣️ Wystawa "Kobieta odświętna. Kobieta codzienna", powstała w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Kuratorzy wystawy:
Olga Dąbkiewicz,
Marysia Szponar,
Jacek Ogrodniczak

Kuratorzy Muzeum Oręża Polskiego:
Barbara Hordyjewska,
Ewa Stefani,
Piotr Leszmann

👋 Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Oręża Polskiego Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie Olga Dąbkiewicz Marysia Szponar Jacek Ogrodniczak Barbara Hordyjewska Ewa Stefani Piotr Leszmann Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego

📣 Muzeum Oręża Polskiego otwarte w Boże CiałoSerdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ...
02/06/2026

📣 Muzeum Oręża Polskiego otwarte w Boże Ciało

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dniu Bożego Ciała, 4 czerwca 2026 roku.

W tym dniu wszystkie nasze oddziały będą otwarte dla zwiedzających w standardowych godzinach – od 9:00 do 16:00.

Zapraszamy do odwiedzenia:
🔹Muzeum Oręża Polskiego – ul. Gierczak 5a
🔹Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego – ul. Bałtycka 46a
🔹Muzeum Miasta Kołobrzeg – ul. Armii Krajowej 13

Każdy z naszych oddziałów prezentuje inny fragment historii, ukazując historię Kołobrzegu, dzieje oręża polskiego oraz historię Marynarki Wojennej.

👋 Do zobaczenia!

Muzeum Oręża Polskiego Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego Muzeum Zimnej Wojny

🎉 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto ustanowione, by przypominać o prawach, bezpieczeństwie i po...
01/06/2026

🎉 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – święto ustanowione, by przypominać o prawach, bezpieczeństwie i potrzebach najmłodszych. Choć w różnych krajach obchodzone jest w innych terminach, w Polsce niezmiennie przypada 1 czerwca i jest celebrowane regularnie od 1952 roku.

📸 Z tej okazji sięgamy do archiwum Władysława Wiśniewskiego. Na fotografiach z lat 50. i 60. XX wieku możemy zobaczyć najmłodszych mieszkańców Kołobrzegu – podczas zabawy, spotkań i codziennych chwil, które pokazują, że dziecięcy uśmiech od zawsze był tym, co najcenniejsze.

📷 Fot. Władysław Wiśniewski, Archiwum MOPK

Muzeum Oręża Polskiego Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego

🇵🇱 Dzień Pioniera w Kołobrzegu przypada corocznie na 31 maja.Święto to zostało ustanowione w 2012 roku przez Radę Miasta...
31/05/2026

🇵🇱 Dzień Pioniera w Kołobrzegu przypada corocznie na 31 maja.

Święto to zostało ustanowione w 2012 roku przez Radę Miasta z inicjatywy Klubu Pioniera, aby upamiętnić pierwszych polskich osadników i powojennych mieszkańców, którzy od 1945 roku przybywali do doszczętnie zniszczonego miasta. Pionierzy, mimo licznych trudności, podjęli się zadania odbudowy Kołobrzegu, podnosząc je ze zgliszcz i tworząc od podstaw polską administrację. Dzień Pioniera został ustanowiony, aby oddać im hołd za ich ogromną niezłomność, determinację i poświęcenie.

Jednym z pierwszych mieszkańców był fotograf Władysław Wiśniewski. Przybył do miasta w sierpniu 1945 r., w pięć miesięcy po zakończeniu walk. Zastał tu morze ruin, wśród których udało mu się jednak znaleźć odpowiedni do zamieszkania budynek. To dzięki niemu powstała swoista kronika Kołobrzegu „zapisana” na fotograficznej kliszy, w której uwiecznił pierwszych mieszkańców miasta. Fotografował ich w czasie pracy przy odgruzowywaniu miasta, podczas odbywających się uroczystości miejskich, manifestacji pierwszomajowych, festynów, zawodów sportowych.

UCHWAŁA NR XVIII/253/12 RADY MIASTA KOŁOBRZEG z dnia 3 kwietnia 2012 r. w sprawie ustanowienia Dnia Pioniera w Gminie Miasto Kołobrzeg:
§ 1. Dla upamiętnienia przekazania władzy w mieście przez radzieckiego komendanta wojennego Fiodora Bobirenkę polskiemu prezydentowi inż. Stefanowi Lipickiemu ustanawia się dzień 31 maja każdego roku Dniem Pioniera w Gminie Miasto Kołobrzeg.

📸Fot. Władysław Wiśniewski, Archiwum MOPK

Muzeum Oręża Polskiego

W Kołobrzegu trwa XVIII Koleżeńskie Spotkanie Pokoleń Służby Czołgowo-Samochodowej, organizowane przez Kapitułę Służby C...
30/05/2026

W Kołobrzegu trwa XVIII Koleżeńskie Spotkanie Pokoleń Służby Czołgowo-Samochodowej, organizowane przez Kapitułę Służby Czołgowo-Samochodowej. W skład Kapituły wchodzą: gen. dyw. (r) Krzysztof Juniec, gen. bryg. (r) Jan Dziedzic, płk (r) Janusz Wawrzynów oraz płk (r) Ryszard Malinowski.

Jednym z punktów programu, zrealizowanym 30 maja, była wizyta w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się zarówno z historią polskiego oręża, jak i dziejami miasta.

Po wystawie „Dzieje Oręża Polskiego" oprowadzał Radosław Horanin, natomiast Robert Dziemba przedstawił uczestnikom wystawę stałą Muzeum Miasta Kołobrzeg, ukazując najważniejsze etapy rozwoju miasta na przestrzeni wieków. Gospodarzem wizyty był dyrektor Muzeum Aleksander Ostasz.

Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy spotkali się przed kołobrzeskim ratuszem z przedstawicielami władz, w tym z Panią Iloną Grędas-Wójtowicz, Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Społecznych oraz ze Starostą Kołobrzeskim, Panem Mirosławem Tessikowskim.

Muzeum Oręża Polskiego Mirosław Tessikowski - Starosta Kołobrzeski Anna Mieczkowska - Prezydent Miasta Kołobrzeg Ilona Grędas-Wójtowicz - Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych, Aleksander Ostasz Robert Dziemba

🛥️ Zobacz, co czeka na Ciebie w Kołobrzeskim Skansenie Morskim.To tylko fragment tego, co można odkryć podczas zwiedzani...
29/05/2026

🛥️ Zobacz, co czeka na Ciebie w Kołobrzeskim Skansenie Morskim.

To tylko fragment tego, co można odkryć podczas zwiedzania. Wejdź na pokład i zwiedź wnętrza okrętów, poznając ich historię oraz codzienność załóg, które przez lata pełniły na nich służbę. Oprócz okrętów na zwiedzających czekają także elementy uzbrojenia Marynarki Wojennej RP, torpedy, kotwice i zabytki techniki morskiej.

Zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca na mapie Kołobrzegu. ⚓

Muzeum Oręża Polskiego

29/05/2026

⚓ Kołobrzeski Skansen Morski

🛥️ Zwiedź prawdziwe okręty Marynarki Wojennej RP i poznaj historię morza z bliska. 🌊

Na zwiedzających czekają:
🔹 ORP „Fala”
🔹 ORP „Władysławowo”
🔹 Jacht pełnomorski „Orkan II”
🔹 Elementy legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”
🔹 Uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP
🔹 Torpedy i Kolekcja kotwic
🔹 Zabytki techniki morskiej

🚢 W Kołobrzeskim Skansenie Morskim możesz wejść na pokład i zwiedzić wnętrza okrętów, poznając ich wyposażenie oraz realia służby na morzu. 🛟

📍 Bałtycka 46a, Port Rybacki (Reduta Solna)
🕘 Czynne codziennie 9:00-16:00
⏰ Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem

Rezerwacje grup:
📞 518 296 026
📧 [email protected]

Muzeum Oręża Polskiego

27/05/2026

🎬 „Zimna Wojna oczami młodych” - zobaczcie, jak wyglądało nasze pierwsze spotkanie w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku! ☢️

Muzeum Oręża Polskiego Muzeum Zimnej Wojny Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza Zespół Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu

☢️ "Zimna Wojna oczami młodych"📅 26 maja w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projek...
27/05/2026

☢️ "Zimna Wojna oczami młodych"

📅 26 maja w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Zimna Wojna oczami młodych”.

🎓 Razem z uczniami z Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespół Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu spędziliśmy wspólnie czas wypełniony historią, ciekawymi dyskusjami i dobrą atmosferą. Dzięki prezentacji Pawła Urbaniaka młodzież mogła poznać historię tego wyjątkowego miejsca i spojrzeć na temat zimnej wojny z zupełnie innej perspektywy. ☢️

📝 Nie zabrakło też zdrowej rywalizacji. Uczniowie zmierzyli się w konkursie historycznym, a poziom był naprawdę bardzo wyrównany. Ostatecznie niewielkie prowadzenie uzyskała drużyna dziewcząt z Zespołu Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza. 💪

🔥 Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

🙏 Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom za obecność, zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. To był naprawdę dobry początek projektu „Zimna Wojna oczami młodych”!

👋 Pracownicy działu zbiorów i edukacji zapraszają młodzież do udziału w naszym projekcie oraz kolejnych spotkaniach w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. ☢️

Muzeum Oręża Polskiego Muzeum Zimnej Wojny Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego Zespół Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza Zespół Szkół Ekonomiczno - Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu

📚 Tak wyglądała matura kilkadziesiąt lat temu⌛️ Już niedługo tegoroczni maturzyści zakończą swój egzamin dojrzałości. Ma...
22/05/2026

📚 Tak wyglądała matura kilkadziesiąt lat temu

⌛️ Już niedługo tegoroczni maturzyści zakończą swój egzamin dojrzałości. Matura w czasach PRL-u miała jednak zupełnie inną formułę.

🗣️ Tak wspominają maturę absolwenci z lat 60-tych:
„W końcu nadeszła matura. W pierwszym dniu pisaliśmy wypracowania z języka polskiego. Było do wyboru pięć tematów. Każdy z nich dotyczył utworów z jednej lub dwóch epok. Trzy błędy ortograficzne lub interpunkcyjne kończyły marzenia o maturze.
Drugi dzień matur – matematyka. Dostaliśmy zestaw pięciu zadań – żeby zaliczyć należało dobrze rozwiązać trzy. Uczniowie nie mieli wówczas dostępu do kalkulatorów ani rozbudowanych tablic wzorów.
Po zdaniu części pisemnej każdy musiał przystąpić do serii egzaminów ustnych przed szkolną komisją. Uczeń losował zestaw pytań z przygotowanej puli, miał kilkanaście minut na przygotowanie odpowiedzi na kartce, po czym odpowiadał przed komisją.
Stosowano tradycyjną skalę ocen od 2 do 5. Ocena 2 oznaczała ocenę niedostateczną”.

🎓 Dzisiejszym maturzystom życzymy spokoju, powodzenia i jak najmniej stresu na ostatniej prostej! 🍀

🤓 A Wy jak wspominacie swoje matury? Co najbardziej zapamiętaliście z tamtych dni? Podzielcie się wspomnieniami w komentarzach 👇

📸 Matura w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kołobrzegu, przy ul. Piastowskiej, 1966 rok. Fot.: Władysław Wiśniewski, Archiwum MOPK

Muzeum Oręża Polskiego Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego

Adres

Armii Krajowej 13
Kołobrzeg
78-100

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 16:00
Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 09:00 - 16:00
Sobota 09:00 - 16:00
Niedziela 09:00 - 16:00

Telefon

+48 94 3525253

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Oręża Polskiego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Oręża Polskiego:

Udostępnij

Kategoria