10/06/2026
PRAGA – ZWIEDZAMY STOLICĘ CZECH
Jednym z założeń projektu „Krok w przyszłość – praktyki zawodowe w Republice Czeskiej”, obok praktyk zawodowych w międzynarodowym środowisku, jest również poznawanie kultury i historii kraju, w którym uczestnicy odbywają praktyki. W sobotę młodzież wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Pragi, aby odkryć jej uroki jako stolicy Czech.
W wyjeździe uczestniczyli także specjaliści ds. programów ze Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Kielcach: Pani Małgorzata Chałacińska, Pan Paweł Adamczyk, a także przedstawiciel organizacji wspierającej: Kopernikus, Pan Łukasz Szlachta.
Program wycieczki był niezwykle bogaty i obfitował w liczne atrakcje. Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania było stare miasto w Pradze: rynek, most Karola – najsłynniejszy zabytek Pragi, symbol stolicy Czech oraz jedna z największych atrakcji turystycznych Europy.
Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła figura św. Jana Nepomucena znajdująca się na moście. Jest to jedna z najbardziej znanych rzeźb w Pradze, związana z legendą o patronie Czech. Według tradycji dotknięcie płaskorzeźby u podstawy pomnika przynosi szczęście oraz gwarantuje ponowny powrót do tego pięknego miasta.
Uczestnicy odwiedzili również ratusz starego miasta gdzie znajduje się zegar astronomiczny Orloj – średniowieczny zegar usytuowany na południowej ścianie tego budynku. Kolejnym punktem programu była wizyta na zamku praskim gdzie można było zaobserwować uroczystą zmianę warty dwóch regimentów żołnierzy, przekazujących sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Kolejnym punktem na mapie Pragi, do którego dotarli uczestnicy projektu była wieża Petřín, nazywana „praską wieżą Eiffla”. Oferuje ona niezapomniane widoki na miasto. Można podziwiać z niej stare miasto, zamek praski, vinohrady oraz odległe wzgórza. Wieża znajduje się w cichych ogrodach i zalesionych ścieżkach, co czyni ja idealnym miejscem na spacer i relaks dla mieszkańców Pragi i turystów.
Były to tylko niektóre z wielu miejsc, które uczestnicy mieli okazję zobaczyć podczas wycieczki.
Wyjazd był nie tylko doskonałą okazją do integracji, lecz także cennym doświadczeniem edukacyjnym. Pozwolił uczestnikom lepiej poznać historię, kulturę oraz najważniejsze zabytki Czech. Wszyscy wrócili z wycieczki pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień.
Autor tekstu: Opiekunowie praktyk
Autorzy zdjęć: Uczestnicy wycieczki