SKNH UŚ zajmuje się wszystkim co jest archaios - dawne, starodawne, starożytne; i kulturami śródziemnomorskimi, i archeologicznymi; antykiem - pojętym szeroko. Sekcja Archeologiczna założona została w listopadzie 1998 roku z inicjatywy studentów Instytutu Historii i od tamtego czasu działa pod opieką naukową dr Edelgardy Foltyn, pracownika ówczesnego Zakładu Archeologii, obecnie Zakładu Historii S
tarożytnej. Głównym celem działalności Sekcji było uczestniczenie w szeroko rozumianych pracach badawczych o charakterze archeologicznym (zarówno w pracach gabinetowych, jak i terenowych), a także popularyzacja wiedzy o dziejach i kulturze człowieka oraz pogłębianie zainteresowań archeologicznych. Pierwszym z zadań, przed jakimi stanęła Sekcja było uczestnictwo w pracach przy porządkowaniu i inwentaryzacji materiałów archeologicznych ze stanowiska Łany Małe 16. Na przykładzie Kietrza i okolic" (trwał w latach 1998-2002). Opiekę merytoryczną nad całością sprawowała Pani dr Edelgarda Foltyn. W ramach przygotowań do tych prac członkowie Sekcji po dokonaniu kwerendy bibliotecznej i archiwalnej, zapoznali się z dotychczasowym stanem badań archeologicznych w rejonie kietrzańskim. W okresie wakacyjnym, jako kontynuacja prac studialnych organizowano obozy archeologiczne w Pilszczu, gm. Tam studenci uczestniczyli w badaniach wykopaliskowych na jednym z najstarszych w Europie Środkowej stanowisku archeologicznym - stanowisku nr C w Rozumicach. W ramach tej działalności brano udział w eksplorowaniu stanowiska, wstępnej klasyfikacji uzyskanego materiału archeologicznego, czyszczenia zabytków i ich inwentaryzacji. Członkowie Sekcji swoje zainteresowania pogłębiali poprzez częste wyjazdy do Muzeów (1998/99 do Krakowa na wystawę „Tutenchamon ukraińskich stepów”, „Wawel zaginiony”, do Bytomia „Archeologia gazociągu”, a także wycieczkę do Cieszyna – zwiedzanie Wzgórza Zamkowego, Muzeum Regionalnego i Zbiorów Archiwum; 2000/2001 odwiedzili wystawy znajdujące się w Muzeach w Opawie, Raciborzu i Poznaniu ). Udało im się również odwiedzić dwa miejsca, które dla archeologa mają znaczenie strategiczne, mianowicie: Górę Ślężę, a także Biskupin (członkowie uczestniczyli w organizowanym tam rokrocznie festynie). Od 1999 roku członkowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach archeologicznych organizowanych w Rudach Raciborskich. Oprócz działalności warsztatowej i wyjazdowej Sekcja zorganizowała dwa seminaria naukowe, których celem była popularyzacja wiedzy archeologicznej dla szerokiego grona studentów. Pierwsze zorganizowano 20 kwietnia 2001 roku nt.: „Rola źródeł archeologicznych w naukach historycznych”. Część referatów została opublikowana w „Pismach Humanistycznych”. Drugie nt.: "Świat i Śląsk w archeologii, historii i sztuce” zorganizowano 24 maja 2002 roku. Ponadto członkowie Sekcji wzięli udział w IX Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów, który odbył się w Poznaniu w dniach 27 – 31 III - Swoje referaty wygłosili: Jakub Morawiec, Bitwa w Øresundzie w świetle relacji współczesnych; Izabela Malmor, Średniowieczne gry i zabawy na Śląsku w świetle źródeł archeologicznych; Sebastian Strycharski, Początki osadnictwa na terenie Oświęcimia w świetle najnowszych badań.