24/04/2026
Cześć 👋
W 6. poście z serii „Moje skarby”
przedstawiam Wam radio
Unitra Beskid
Unitra Diora DMP-411 Beskid (bo tak brzmi jego pełna nazwa) to stacjonarny, monofoniczny odbiornik radiowy, produkowany w latach 70. i w pierwszej połowie lat 80.
Jego charakterystyczne cechy to potencjometry suwakowe, oddzielny wyłącznik sieciowy umieszczony po lewej stronie, przełącznik zakresów z układem klawiszy U–D–S–K (dodatkowo jednoczesne wciśnięcie U i D uruchamia gramofon), a także tylna ścianka z płyty pilśniowej z gniazdami antenowymi oraz gniazdem DIN do podłączenia gramofonu lub magnetofonu.
Ciekawostką jest odwrócona skala — po lewej stronie znajdują się wyższe częstotliwości, a po prawej niższe.
Ten egzemplarz to pierwsze radio w mojej kolekcji, więc mam do niego duży sentyment.