14/06/2026
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze trwa wykład dr Ewy Lisowskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Skąd się wzięli Bobrzanie. Opowieść o Słowianach nad Bobrem”.
Zgromadzonych gości powitała Aneta Sikora-Firszt - Zastępca Dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz dr Stanisław Wilk - kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Wydarzenie jest zorganizowane w ramach Europejskich Dni Archeologii.
Osadnictwo wczesnośredniowieczne w Sudetach było znacznie bardziej rozrzedzone niż na obszarach nizinnych. W VIII w. kiedy w górach pojawili się Słowianie, zaczęli tworzyć struktury, które z czasem zaczęły nabierać znaczenia militarnego, przejawiającego się w budowaniu grodów. Ze źródeł pisanych wiemy również, że struktury te nabrały z czasem ram organizacji zwanych plemiennymi. Do takich należeli Ślężanie, Dziadoszanie, Opolanie i Bobrzanie. Pewnym dyskutowanym od lat problemem jest natomiast kwestia lokalizacji plemienia Bobrzan, które przez jednych badaczy lokowane było w dorzeczu Obry, a przez innych w dorzeczu Bobru. Nowe wyniki badań stanowisk nad Bobrem rzucają inne światło na ten problem, pozwalając już pewnie sytuować to plemię w Kotlinie Jeleniogórskiego oraz na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim.
Dr Ewa Lisowska jest archeologiem – specjalistą w zakresie wczesnego średniowiecza i rozwoju osadnictwa słowiańskiego z okresu plemiennego w Sudetach. W latach 2018-2022 kierowała ona badaniami wykopaliskowymi grodziska i położonej u jego podnóża osady z okresu plemiennego, w Jeleniej Górze-Grabarach. W wykopach założonych na terenie osady, wrocławskim badaczom udało się odkryć pozostałości zabudowy, składające się z niewielkich domostw częściowo zagłębionych w ziemię. W jej zachodniej części uchwycono również duże, zagadkowe zagłębienie, z usytuowanym centralnie głazem, które wstępnie zinterpretowano jako miejsce kultowe, o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców osady. W wyniku badań archeologicznych grodziska ustalono, że prowadziła do niego tylko jedna brama, a otaczający je wał miał konstrukcję drewniano-ziemną. Analiza zabytków odkrytych na terenie zespołu osadniczego w Jeleniej Górze-Grabarach pozwoliła na ustalenie jego chronologii na połowę IX i X w.
Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie spotkaniem.