22/05/2026
✅ Ostatnia, a właściwie powinna to być pierwsza😜 część norm zaopatrzenia w odzież dla szeregowców i sierżantów dwuletniej służby zasadniczej Armii Radzieckiej (dla regionów o klimacie umiarkowanym).
𝗖𝘇.𝟭/𝟯
👉 Umundurowanie.
▪️czapka wełniana do munduru paradno-wyjściowego – 1 szt./2 lata,
▪️furażerka bawełniana - 1 szt./1 rok (w WDW 1 szt./na 2 lata),
Zamiast bawełnianej wydawano także z tkaniny bawełniano-poliestrowej tzw. „szkło"
▪️beret wełniany – tylko w WDW – 1 szt./2 lata,
▪️czapka-uszanka – 1 szt./2 lata,
▪️szynel sukienny z pagonami i patkami - 1 szt./2 lata,
▪️kurtka bawełniana watowana z pagonami i patkami - 1 szt./2 lata,
▪️kurtka mundurowa wełniana do munduru paradno-wyjściowego - 1 szt./2 lata,
▪️kurtka mundurowa bawełniana z pagonami i patkami - 2 szt./1 rok,
Zamiast bawełnianej wydawano także z tkaniny bawełniano-poliestrowej tzw. „szkło”
▪️spodnie wełniane do munduru paradno-wyjściowego - 1 szt./2 lata,
▪️spodnie bawełt do butów z wysoką cholewą - 2 szt./1 rok,
Zamiast bawełnianej wydawano także z tkaniny bawełniano-poliestrowej tzw. „szkło”
▪️płaszcz-pałatka bawełniana - 1 szt./6 lata,
▪️kostium (kurtka i spodnie) roboczy bawełniany z pagonami i patkami - 1 komplet/2 lata,
👉W okresie zasadniczej służby wojskowej każdy żołnierz i sierżant otrzymywał do użytku osobistego przypisany mu mundur i obuwie zgodnie z normą zaopatrzeniową. Wydawany był z reguły dwa razy w roku, zgodnie z zimowym i letnim planem umundurowania: w październiku i kwietniu.
👉 W grupach wojsk Armii Radzieckiej w okresie zimowym wydawany był mundur zimowy codzienny.
Wtedy żołnierzowi służby zasadniczej przesługiwała tylko jeden egzemplarz kurtki bawełnianej (lub "szkło") i jedna para spodni do butów z wysoką cholewą rocznie.❗
👉 Zabrania się wymiany umundurowania i obuwia żołnierzy przenoszonych do rezerwy na sprzęt lepszej jakości, używany przez żołnierzy i sierżantów w pierwszym i drugim roku służby🤣
😜 I najważniejsze... 😁
Elementy ubioru wydawane żołnierzom do użytku w czasie zasadniczej służby wojskowej stanowią własność państwa, w związku z czym każdy żołnierz ma obowiązek podjąć wszelkie działania w celu dbania o nie , konserwacji i właściwego użytkowania.
Osoby winne strat i szkód w mieniu pociągane są do odpowiedzialności zgodnie z ustalonym trybem.
W przypadku utraty odzieży przez żołnierza służby zasadniczej, w miejsce utraconego nie będą wydawane nowe. Po wyjaśnieniu przyczyn utraty mienia, decyzją dowódcy jednostki, wydane zostaną wyłącznie przedmioty używane, ale nadające się do noszenia.