Stowarzyszenie Stacja Bukownica

Stowarzyszenie Stacja Bukownica Artystyczna Stacja Bukownica Nieczynna Stacja PKP w Bukownicy aktualnie tętniąca życiem artystycznym wszystkich lekko i ciężko duchów .

Zapraszamy wszystkich- którzy cokolwiek chcą ! My już wymyślimy jak to zrealizować .

Kolejne spotkanie warsztatowe za nami. Przypominamy, że premiera  spektaklu w niedzielę 24 maja godz.14:30 OCK Ostrzeszo...
30/04/2026

Kolejne spotkanie warsztatowe za nami. Przypominamy, że premiera spektaklu w niedzielę 24 maja godz.14:30 OCK Ostrzeszow. Ćwiczymy i bawimy się jak się da! Projekt wspierany przez Miasto i Gminę Grabow nad Prosna.

Trwają nasze kolejne warsztaty teatralne i tworzenie spektaklu kostiumowego "Ptaki". Fotki z piątego spotkania  - z dzie...
24/04/2026

Trwają nasze kolejne warsztaty teatralne i tworzenie spektaklu kostiumowego "Ptaki". Fotki z piątego spotkania - z dziećmi i młodzieżą, i dorosłymi. Zapraszamy tak rodzinnie na spektakl 24 maja b.r. o godz. 14:30 bo w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury królowały będą ptaki :) A jest nas dużo bo aż 40 aktorów :)

15/04/2026
15/04/2026
15/04/2026

JAK WOŁYŃ STAŁ SIĘ POLSKI

Wołyń przed 1921 rokiem był regionem wieloetnicznym, ale z wyraźną dominacją ludności ukraińskiej. Według spisu z 1921 roku Ukraińcy, określani też jako Rusini, stanowili około 68–70% mieszkańców. Polacy to ok. 15–17%, a Żydzi 10–11%, przy niewielkim udziale Niemców i innych grup. Struktura ta miała jednak charakter nierówny – Ukraińcy zamieszkiwali głównie wieś i byli ludnością chłopską, natomiast Polacy częściej należeli do warstw uprzywilejowanych, posiadających ziemię i wpływy administracyjne. Żydzi dominowali w handlu i rzemiośle w miastach. Na Wołyniu siedmiu na dziesięciu mieszkańców było Ukraińcami, ale to nie oni kontrolowali ziemię i władzę.

Ale co się stanie, gdy państwo postanowi tę strukturę jeszcze bardziej zmienić – i oddać ziemię nowej grupie osadników?

Osadnictwo wojskowe na Wołyniu rozpoczęło się bezpośrednio po wojnie polsko-bolszewickiej, na mocy ustaw z grudnia 1920 roku. Państwo polskie przejmowało ziemie – głównie dawne dobra zaborcy i opuszczone majątki – a następnie przekazywało je żołnierzom Wojska Polskiego. Byli to przede wszystkim weterani frontowi, ochotnicy oraz inwalidzi wojenni. W założeniu była to forma nagrody za służbę i obronę niepodległości, ale jednocześnie miała głęboki wymiar polityczny. Chodziło o wzmocnienie polskiej obecności na Kresach i zabezpieczenie wschodnich granic państwa. Osadnictwo organizowano centralnie, poprzez instytucje państwowe i komisje kwalifikacyjne, które wybierały kandydatów oraz przydzielały im ziemię.

Szybko okazało się, że osadnictwo wojskowe nie przebiegało spokojnie ani bezkonfliktowo. Już od początku pojawiły się napięcia, ponieważ ziemia przekazywana żołnierzom często była wcześniej użytkowana przez miejscową ludność ukraińską. Rusini liczyli, że w ramach reformy rolnej to oni ją otrzymają, dlatego decyzje władz odbierali jako niesprawiedliwe. Dodatkowo proces przejmowania gruntów bywał chaotyczny, a nawet naruszał dotychczasowe prawa do użytkowania lasów czy łąk. To prowadziło do konfliktów i wrogości wobec osadników.

Dzieje tego współżycia Polaków i Ukraińców opisuje urodzona na Kresach w 1925 roku Janina Stobniak-Smogorzewska. Polecam artykuł "Osadnictwo na Wołyniu 1921-1940" w piśmie Niepodległość i Pamięć 15/1
Autorka podkreśla jednak, że z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać. W codziennym życiu coraz częściej dochodziło do współpracy – Ukraińcy znajdowali pracę w gospodarstwach osadników, a ci z kolei pomagali sąsiadom, np. użyczając sprzętu. W wielu miejscach napięcia słabły, choć nie znikały całkowicie i w niektórych powiatach utrzymywały się przez całe dwudziestolecie.

Jednocześnie zmieniała się struktura narodowościowa regionu. Napływ polskich osadników – zarówno wojskowych, jak i cywilnych – stopniowo zwiększał udział ludności polskiej na Wołyniu, szczególnie w wybranych powiatach i nowych koloniach osadniczych. Nie była to jednak zmiana dominująca – Ukraińcy nadal stanowili zdecydowaną większość mieszkańców, zwłaszcza na wsi. Mimo to pojawienie się zwartej grupy polskich osadników, często lepiej zorganizowanych i gospodarczo silniejszych, zmieniało lokalną równowagę sił. Wołyń stawał się więc obszarem jeszcze bardziej zróżnicowanym, gdzie obok siebie funkcjonowały społeczności o różnych interesach, aspiracjach i wizjach przyszłości – co w obliczu narastających napięć politycznych miało ogromne znaczenie tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Po 17 września 1939 roku Wołyń znalazł się najpierw pod okupacją sowiecką, a od 1941 roku niemiecką. Okres ten doprowadził do całkowitego załamania dotychczasowego porządku społecznego. Sowieci od razu zniszczyli polskie elity poprzez deportacje i aresztowania, a Niemcy – wykorzystując chaos – doprowadzili do zagłady ludności żydowskiej. W efekcie z wieloetnicznego Wołynia zaczęły znikać całe grupy społeczne, a napięcia polsko-ukraińskie coraz bardziej się radykalizowały.
W latach 1943–1944 doszło do kulminacji przemocy – Zbrodni wołyńskiej. Była to skoordynowana akcja nacjonalistów ukraińskich, przede wszystkim z OUN i UPA wymierzona w ludność polską.

Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej liczba ofiar nie jest możliwa do dokładnego określenia, ale na samym Wołyniu zamordowano około 40–60 tysięcy Polaków. Według części szacunków nawet więcej. Łącznie na Kresach Wschodnich liczba ofiar sięga około 100–120 tysięcy.

Kulminacją była tzw. „krwawa niedziela” 11 lipca 1943 roku, kiedy zaatakowano jednocześnie dziesiątki polskich miejscowości i parafii. W wyniku tych wydarzeń Wołyń przestał być regionem wieloetnicznym. Polska ludność została w ogromnej części wymordowana lub zmuszona do ucieczki, a dawna struktura społeczna – budowana przez dziesięciolecia – została całkowicie zniszczona.

Dzisiaj 14 kwietnia w Święto Chrztu Polski 🇵🇱🌹❤️ Stowarzyszenie Stacja Bukownica podsumowało rok pracy 2025 - Sprawozdaw...
14/04/2026

Dzisiaj 14 kwietnia w Święto Chrztu Polski 🇵🇱🌹❤️ Stowarzyszenie Stacja Bukownica podsumowało rok pracy 2025 - Sprawozdawczym Walnym Zebraniem Czlonkow. Ciągle pod wrażeniem i w emocjach Benefisu Bolesława Grobelnego. Gratulujemy Bolku! Podczas spotkania oczywiście podjęto właściwe uchwały, ale królowała wspaniała atmosfera i radość ze zrealizowanych dzieł a były to: Spektakl "W cieniu wojen..." Grany trzy razy, gdzie grało 60 aktorów - z Sycowa, Ostrzeszowa i Bukownicy. Poznaliśmy pięknych ludzi którzy wrócili z Kazachstanu i zyja nieopodal Państwo Goralewicze i Państwo Kolebaczowie i pan Stryjkowski, a są bohaterami pięknej książki pod red. Aleksandry Holubeckiej-Zielnicy "W cieniu wojen. Z pamiętników uchodźców i zesłańców na Sybir Sybir". Poznaliśmy syna Janiny Witkowskiej Leona, który mieszka w Sochaczewie i bardzo przeżył nasz spektakl... Dziękujemy tutaj Towarzystwu Świętego Marka i Centrum Kultury w Sycowie oraz Grupie Teatralnej Warsztatowej z Sycowa, Ostrzeszowskiemu Centrum Kultury i Grupie Teatralnej Straszaki z Ock i Teatrowi Stacja Bukownica czyli Wszystkim Aktorom z trzech zespołów za piękną współpracę. Dziękujemy wszystkim widzom za Wasze bycie i wrażliwość. Gminie Grabów nad Prosna za dotacje. "Odkrywaliśmy Światy"w czasie 25 wakacyjnych warsztatów twórczych i praktycznych ( przez miesiąc ), gdzie w warsztatach wzięło udział ponad 200 dzieci i młodzieży, dziękujemy za dotacje Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Dziękujemy Aleksandrze Muszyńskiej, Marii Ambrozy, Mirosławie Piaseckiej - Tworek, Katarzynie Ceynowej-Marzeckiej, Bożenie Jabłońskiej, Patrycji Gaszyńskiej, Marii Pigulskiej, Grzegorzowi Jezewskiemu, Przemysławowi Ślusarkowi i Edwardowi Kedzi za ich przeprowadzenie w ciekawym wymiarze. Dziękujemy wolontariuszom projektu. Był koncert piosenek folkowych na Dożynkach Gminnych w Grabowie nad Prosna gdzie za miłą współpracę dziękujemy Centrum Kultury w Grabowie nad Prosna. Warsztaty Ludowe Powiatowe bo mogliśmy korzystać z dotacji z Powiatu Ostrzeszowskiego - na placu przy szkole rolniczej w Ostrzeszowie, gdzie propagowalismy rękodzieło, tańce i śpiewy ludowych utworów, zabawy ludowe oraz przeprowadziliśmy konkurs. Pielgrzymko-Wycieczka w Bieszczady - Muzeum Bl. Ulmów, Kalwaria Pacławska, Solina i gondole, Sanktuarium Andrzeja Boboli, Sanok, Komańcza i wiele innych miejsc i przecudne widoki. Atmosfera fantastyczna bo fantastyczni uczestnicy! Dziękujemy! Koncerty Chóru w czasie przedświątecznym na Jarmarkach. Dziękujemy za współpracę Centrum Kultury w Grabowie, Ostrzeszowskiemu Centrum Kultury i Szkole Podstawowej w Rogaszycach. No i radość z Nagrody w Konkursie Działań Proekologicznych i Prokulturowych w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego za Spektakl "W cieniu wojen..." -15000 zł. Przed nami kolejny rok pracy twórczej. Przezes Stowarzyszenia dziękując za pracę, kreatywność oraz czas Wszystkim członkom Stowarzyszenia życzyła aby nadal tworzyli w wartościach ponadczasowych gdzie króluje prawda, dobro i piękno.

W sobotnie popołudnie 11 kwietnia b.r. mieliśmy zaszyt współtworzyć Benefis Bolesława Grobelnego w Ostrzeszowskim Centru...
14/04/2026

W sobotnie popołudnie 11 kwietnia b.r. mieliśmy zaszyt współtworzyć Benefis Bolesława Grobelnego w Ostrzeszowskim Centrum Kultury. Według pomysłu Bolesława uroczystość była przepięknym spotkaniem nie tylko z artystą, regionalista i dobrym człowiekiem ale również spotkaniem z historia Ostrzeszowa i innych wspomnianych przez Beneficjenta miejsc. Było spotkaniem osób wrażliwych i uważnych na drugiego człowieka i świat. Było wreszcie spotkaniem z kulturą i jej lokalnymi przedstawicielami: Zespołem Ludowym Kosynierzy, Aleksandrą Kiełb-Szawułą, braćmi Niesobskimi, Gabrielą Przygodą, oraz Dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Parzynowie, recytatorkami wierszy Bolesława z ZSZ nr 1 w Ostrzeszowie i Teatrem Stacja Bukownica. Było spotkaniem przyjacioł Bolesława. Odebraliśmy wiele pięknych słów i zapewnień, że spotkanie było w swoim rodzaju niezwykłe i bardzo wzruszające. Cieszymy się, że mogliśmy jako Stowarzyszenie, którego Bolesław jest członkiem wydać piękną poezję Bolesława "Niebieski rowerek" opatrzoną słowem Piotra Falczyńskiego, poety, laureata ponad 150 konkursów poetyckich, odznaczonego medalem "Gloria Artis". Cieszymy się, że OCK wydało z tej okazji "Igraszki" Bolesława. Cieszy też to, że niemal zabraklo miejsc w sali widowiskowej. A dlaczego? Benefis Boleslawa Grobelnego oprócz mieszkańców Ostrzeszowa i powiatu zaszczyciło ponad 100 osób (gości) z 4 województw (dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego), 16 powiatów i ponad 40 miejscowości, wśród nich 12 literatów z Wielkopolski i Dolnego Śląska. To wyrazisty bukiet wrażliwych serc i potwierdzenie, że Bolesław jest człowiekiem wielkiego ducha! Dziękujemy dyrektorowi OCK Michałowi Szmajowi i pracownikom za miłą współpracę. Życzymy Bolesławowi wielu pięknych twórczych dni i wielu spotkań z ludźmi, którzy niosą innych na skrzydłach w sfery Im tylko objawione.

14/04/2026

Zarząd Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego "Stacja Bukownica" zaprasza na Walne Zebranie Członków w dniu 14 kwietnia 2026 (wtorek) godz. 19.00 Sala Domu Rolnika w Bukownicy.
Bardzo mile powitamy nowe osoby, które chciałyby działać artystycznie razem z nami. :)
W imieniu Zarządu - prezes Maria Pigulska

Adres

Stacja Kolejowa Bukownica
Grabów Nad Prosną Gmina

Telefon

6091432209

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie Stacja Bukownica umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie Stacja Bukownica:

Udostępnij