19/03/2026
17 marca wernisaż Macieja Pażdziora otworzył jego wystawę autorską pt. "Rozważania kolorem".
Wystawa będzie czynna do 30 marca 2026 roku
kurator wystawy: B.Lisiecka
zapraszamy
MACIEJ PAŹDZIOR urodzony 5 lutego 1972 r. w Katowicach.
Artysta malarz, grafik, poeta, bard.
Twórca cyklów wystaw: Sanktuarium refleksji, Rozważania kolorem, Pejzaże zadumy,
Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, Pogadajmy z duszą, Powrót nadziei, Świątynie , Horyzonty wyobraźni, Droga kolorem zapisana, Koloryty Wspomnień, Wędrowiec
Swoje ekspozycje zawsze dopełnia refleksją w postaci białego wiersza i ilustruje muzyką, nadając im niepowtarzalny wymiar, niejednokrotnie wzbogacając własnym recitalem poezji śpiewanej.
Ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i 26 zbiorowych, w tym międzynarodowe.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą
(we wszystkich krajach Europy, w Kanadzie, USA, Australii, Indiach, Chinach, Filipinach, Japonii, Meksyku, Egipcie).
Spełnia się także jako ilustrator książek i tomików wierszy.
Jako poeta zadebiutował tomikiem Słowa dla przestworzy (1998).
Kolejne publikacje to: Dokąd prowadzą me słowa? (2001), Zwierciadła miłości (2003), Na horyzoncie czasu (2004), W powietrzu duszy (2005), Wędrowiec (2008), W ogrodzie serc (2009),Na drodze natchnienia (2010) , Alchemia, czyli z sobą o sobie ( 2023), Apokryf Milczenia ( 2024),
Wędrówki rozważań (2026)
Od 1993 roku związany jest z Miejskim Domem Kultury „Ligota” w Katowicach, prowadząc pracownie plastyczną, Galerie Pod Łukami ,Grupę Artystyczną „ IMPAST” oraz warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W latach 2016 - 2024 związany był z Miejskim Domem Kultury w Mikołowie gdzie prowadził pracownie plastyczną, Nadal w różnych projektach artystycznie współpracuje z miastem Mikołów.
W pracy z dziećmi, realizuje się też poprzez pisanie sztuk i musicali.
Jest również autorem sztuk dla młodzieży i dorosłych, między innymi: Spektaklografia, Lot nad warsztacim gniazdem, Bohema cafe, które wystawiane były między innymi na deskach teatru Korez przez zespół teatralny „Rairewa”, którego jest twórcą i reżyserem.
Występuje z recitalami poezji śpiewanej, wykonując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej swoje kompozycje.
W 2019 roku został nakręcony film dokumentalny o jego twórczości i życiu pt.: "Wędrowiec"
W 2022 roku na mikołowskim rynku odsłonięto dwie rzeźby jego autorstwa : Rafała Wojaczka
i Kozy.
W 2023 roku obchodził 30 lat działalności twórczej, które zaowocowały dużymi wystawami
w galeriach w Mikołowie, Katowicach oraz wystawą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Został nominowany przez Kapitułę Redakcji Dziennika Zachodniego do nagrody Osobowość Roku 2023 w kategorii kultura.
W 2024 roku odbyła się jego autorska wystawa w „Galerii Na Żywo” Polskiego Radia Katowice
i nagranie audycji o nim w cyklu Artystyczne Spotkania pod redakcją Macieja Szczawińskiego.
W 2025 roku został zaproszony do programu „ W pracowniach śląskich artystów” pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice.
W tymże roku odsłonięto jego trzecią rzeźbę na mikołowskim rynku – Rycerza.
Jest „wędrowcem idącym w nieznane , by nie odczuwać żalu za poznanym” – jak sam zwykł powtarzać motto swej drogi twórczej i życiowej.
pazdzior.art