Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska

Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Muzeum poświęcone działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego Gdańsk 1 września 1939 r. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz ekspona

ty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych. Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej. Zadanie to realizujemy szerząc wiedzę o podstawach istnienia drugiego Wolnego Miasta Gdańska, jego historii, ustroju politycznym, funkcjonowaniu gospodarczym i stosunkach narodowościowych, o sytuacji polskich mieszkańców WMG oraz o polskich Pocztowcach, genezie, przebiegu i skutkach ataku na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku.

Remont Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska idzie wciąż naprzód! Są już nowe okna!
19/03/2026

Remont Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska idzie wciąż naprzód! Są już nowe okna!

Nowa wystawa w Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska powstaje dzięki wsparciu wielu osób i instytucji. Do tego grona d...
18/03/2026

Nowa wystawa w Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska powstaje dzięki wsparciu wielu osób i instytucji. Do tego grona dołączyło właśnie Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które odpowiedziało pozytywnie na naszą prośbę i przekazało w darze Medal im. Alfonsa Hoffmanna. Eksponat będzie stanowił fragment opowieści o wybitnym uczonym, który już w okresie zaborów walczył o polskość Gdańska, brał udział w wytyczaniu granic Wolnego Miasta, przede wszystkich zaś budował zręby polskiej energetyki. Dziękujemy serdecznie!

Koło Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku ma już 35 lat! Jubileusz stał się okazją do uroc...
24/02/2026

Koło Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku ma już 35 lat! Jubileusz stał się okazją do uroczystego spotkania, podczas którego nie zabrakło wspomnień i wzruszeń. Bo też wydarzeń ważnych zarówno dla pocztowych rodzin, jak i Gdańska było w ciągu tych kilkudziesięciu lat niemało: odnalezienie grobu rozstrzelanych Obrońców Poczty Polskiej, a później ich pogrzeb na cmentarzu na Zaspie, proces rehabilitacyjny, w który zaangażowany był m.in. niemiecki badacz zbrodni reżimu narodowosocjalistycznego Dieter Schenk, do tego liczne publikacje i wydarzenia, które mieliśmy zaszczyt jako Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska współorganizować.
Wyrazem uznania dla działalności Koła było wręczenie Medalu Prezydenta Gdańska pani Stefanii Koziarowskiej, córce Maksymiliana Cygalskiego, który był jednym z zamordowanych Obrońców Poczty.

Mrozy, jakie w tych dniach nawiedziły Gdańsk sprawiły, że po raz pierwszy od wielu lat Motława zamarzła. W ślad za tym p...
31/01/2026

Mrozy, jakie w tych dniach nawiedziły Gdańsk sprawiły, że po raz pierwszy od wielu lat Motława zamarzła. W ślad za tym pojawili się na niej łyżwiarze. Tym samym stojąc na Długim Pobrzeżu można oglądać obrazki jakby żywcem wyjęte ze „Wspomnień gdańskiego bówki”. W tomie pierwszym zawarł on m.in. takie wspaniałe opisy przedwojennego miasta:

„Podczas zimy uruchamiano w Gdańsku dwa lodowiska: jedno na kortach tenisowych przy Sporthalle [obecnie: Opera Bałtycka], a drugie przy Dellbrück-Allee (ul. M. Skłodowskiej-Curie), w miejscu, gdzie znajdowała się do niedawna kaplica oo. palotynów, a obecnie zbudowano kościół. Na obu lodowiskach było zawsze rojno i gwarnie, a lodowisko położone niedaleko szpitala miejskiego miało tę zaletę, że można było tam zjeżdżać z oblodzonego wzniesienia. Na obu lodowiskach zainstalowano głośniki, z których najczęściej płynęła melodia walczyka pt. „Łyżwiarze”.
Zmęczeni i głodni łyżwiarze mogli odpocząć na ławkach przy bufecie, gdzie można było otrzymać gorącą herbatę czy poncz i posilić się gorącymi parówkami. Mecze hokejowe drużyn gdańskich, w tym też Gedanii, odbywały się tylko na lodowisku przy hali sportowej.
Ze względu na koszty dalekiego dojazdu i opłaty za wejście woleliśmy z Willym [kolega Brunona Zwarry] hasać po zamarzniętych fosach. Gdy była odpowiednio wietrzna pogoda, rozpinaliśmy marynarki i popychani wiatrem zapuszczaliśmy się po przetartym specjalnym konnym pługiem torowisku na Motławie aż do dalekiego dla nas malców właściwego ujścia Raduni do tej rzeki, w miejscowości Krampitz, obecnie nazywającej się Krępiec. Stamtąd po krótkim wypoczynku w małej wiejskiej gospodzie, smagani przeciwnym wiatrem, a niekiedy gęstym śniegiem, wracaliśmy pieszo po pełnej twardych grud drodze do domu. Nic to, że kilkukilometrowa droga powrotna wymagała od nas dużego wysiłku, bo cóż to znaczyło wobec tej wspaniałej szybkości, z jaką przedtem pędziliśmy po lodzie”.

W innym miejscu wspomnień Zwarra przypomina jednak, że zima miały też groźne oblicze. Warto i o tym pamiętać:

„Gdzieś pod koniec lutego 1932 czy 1933 roku profesor Czartkowski [nauczyciel z Gimnazjum Polskiego] polecił memu kuzynowi Alemu, by przygotował na następną lekcję jakieś wypracowanie. Dla lepszego opanowania tego materiału wręczył mu nową grubą książkę i zwrócił uwagę, by otoczył ją należytą opieką. Kosztowała ona bowiem przeszło 50 guldenów, co równało się wtedy średniemu tygodniowemu zarobkowi urzędnika w Gdańsku.
Po lekcjach wybrałem się wraz z Alim na działkę. Skracając sobie drogę, nie przeszliśmy drewnianym mostem przy Hühnerberg (ul. Kurzej), tylko poszliśmy na przełaj po pokrywającym Opływ Motławy lodzie. Dzień był od rana słoneczny, więc miałem pewne wątpliwości co do trwałości lodu. Zwracałem Alemu uwagę na ciemniejsze miejsca, lecz ten zapewniał, że mogę być spokojny, gdyż przechodził rano z wieloma działkowiczami tą trasą. Byłem jednak przezorny i trzymałem się nieco z tyłu za prowadzącym kuzynem. W pewnej chwili usłyszałem za sobą wołanie stróża pilnującego porządku na wałach. Zamierzał nas prawdopodobnie ostrzec przed niebezpieczeństwem, jednak będąc już niedaleko przeciwległego brzegu, odwróciwszy się do niego, chciałem się już z niego śmiać, gdy nagle jakiś łoskot za mną kazał mi się ponownie odwrócić.
Zobaczyłem przed sobą sporą dziurę w lodzie i wynurzającego się z wody prychającego Alego. Spoglądał przestraszony przez swoje okulary w drucianej oprawie, a miał przy tym tak pocieszny wyraz twarzy, że chciałem się nawet głośno roześmiać. Zamarłem jednak, gdy spostrzegłem, jak Ali, chcąc się wydostać, łamie przed sobą lód i zbliża się niebezpiecznie do mnie.
Byłem na tyle przytomny, że rzuciłem za siebie trzymaną dotychczas paczkę i położyłem się jak długi na lodzie. Gdy Ali dotarł w końcu do grubszej warstwy lodu, podałem mu rękę i pomogłem z dużym wysiłkiem wydostać się na wierzch tafli. Stał ociekający wodą, gdy nagle wyrwał nam się obu okrzyk: „Książka!”.
Spojrzeliśmy na wodę, gdzie pośrodku dosyć sporego otworu w lodzie pływała i wirowała pękata od książek i zeszytów teczka Alego. Zanurzała się z każdym obrotem coraz głębiej, więc nie namyślając się, położyłem się znowu na lodzie i zawołałem do kuzyna, by kładł się na moje nogi. Spiesznie, lecz ostrożnie zacząłem się na brzuchu posuwać do przodu. Nie myślałem wcale, że mogę wpaść do wody, gdyż obawa o teczkę, a szczególnie o książkę profesora A. Czartkowskiego była zbyt wielka. Wiedziałem, co czekałoby Alego, gdyby teczka zniknęła bezpowrotnie w toni. Kolana moje moczyły się już w wodzie, gdy ostatnim wysiłkiem zdołałem uchwycić końcem palców wierzch teczki i szybko przyciągnąć ją do siebie.
Ku naszemu zdziwieniu ani ta cenna książka, ani pozostałe podręczniki nie doznały jakiegokolwiek uszkodzenia, gdyż były bardzo mocno ściśnięte. Nie poszliśmy już do przodu, tylko wróciliśmy poprzednią trasą, by udać się jednak mostem do domu. Tam mego kuzyna czekała, mimo próby zatajenia sprawy, nielicha przeprawa”.

86 lat temu, 11 stycznia 1940 r., w pobliżu obozu Stutthof Niemcy rozstrzelali 23 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gd...
11/01/2026

86 lat temu, 11 stycznia 1940 r., w pobliżu obozu Stutthof Niemcy rozstrzelali 23 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Wśród zamordowanych znaleźli się adwokat Bonifacy Łangowski, bankowcy Franciszek Kręcki i Czesław Tejkowski, działacze związkowi jak Witold Nełkowski, a także księża Franciszek Rogaczewski, Bernard Wiecki i Władysław Szymański. Odeszli, ale pamięć o nich nie przeminęła.

W nowy, 2026 rok weszliśmy bez ociągania, bo też - tego jesteśmy pewni - zleci on bardzo szybko! Oto bowiem 1 września, ...
02/01/2026

W nowy, 2026 rok weszliśmy bez ociągania, bo też - tego jesteśmy pewni - zleci on bardzo szybko! Oto bowiem 1 września, w 87. rocznicę wybuchu II wojny światowej, planujemy otworzyć nową wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska. Do tego pracujemy nad nowymi publikacjami i prowadzimy badania w ramach Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. Brunona Zwarry. Cieszymy się, że z każdym dniem prace remontowe posuwają się naprzód, a za naszym pośrednictwem coraz więcej osób odkrywa swoje przedwojenne polskie korzenie w międzywojennym Gdańsku. Jesteśmy też dumni ze wsparcia, jakiego doświadczamy ze strony Koło Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku! Dziękując za każde dobre słowo, możemy tylko obiecać, że i w tym roku nie ustaniemy w upamiętnianiu i upowszechnianiu historii Polaków z Wolnego Miasta Gdańska!!

24/12/2025

Życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych z najbliższymi, w radosnej oraz rodzinnej atmosferze. Niech nadchodzący rok przyniesie szczęście oraz spełnienie marzeń i planów.
Waldemar Ossowski wraz z pracownikami Muzeum Gdańska 🎄

🌟

We wish you a healthy and merry Christmas, spent with loved ones in joyful atmosphere of togetherness. May the upcoming year bring you good fortune and may you succeed in fulfilling your dreams and plans.
Waldemar Ossowski with the Museum of Gdańsk team 🎄

🌟

Wir wünschen Ihnen ein gesundes und fröhliches Weihnachtsfest mit Ihren Nächsten in einer freudevollen familiären Atmosphäre verbracht. Es bringe Ihnen das kommende Jahr das Glück und Erfüllung Ihrer Pläne und Wünsche.
Waldemar Ossowski mit den Mitarbeitern des Museums von Danzig 🎄

Na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni pożegnaliśmy śp. Andrzeja Flisykowskiego. Żal, którego wyrazić nie sposób...
13/12/2025

Na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni pożegnaliśmy śp. Andrzeja Flisykowskiego. Żal, którego wyrazić nie sposób...

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Andrzeja Flisykowskiego, syna Alfonsa Flisykowskiego, współorganiza...
11/12/2025

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Andrzeja Flisykowskiego, syna Alfonsa Flisykowskiego, współorganizatora i drugiego dowódcy Obrony Poczty Polskiej. Przez wiele lat pan Andrzej był filarem Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, przyjacielem Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska. Z ogromną wdzięcznością wspominamy jego chęć niesienia bezinteresownej pomocy i zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o przedwojennych polskich pocztowcach! Rodzinie pana Andrzeja, a zwłaszcza siostrze, pani Henryce Flisykowskiej-Kledzik składamy najszczersze wyrazy współczucia!

107 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość! Wolność była krucha, przyszłość niepewna, nadzieje o...
11/11/2025

107 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość! Wolność była krucha, przyszłość niepewna, nadzieje ogromne. Pięć dni później polscy łącznościowcy wysłali depeszę iskrową naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, która ogłosiła światu zmartwychwstanie Rzeczypospolitej. Było to jedno z najważniejszych wystąpień w polskiej historii!

Do pana prezydenta Stanów Zjednoczonych,
Do Królewskiego rządu angielskiego,
Do rządu Rzeczypospolitej francuskiej,
Do Królewskiego rządu włoskiego,
Do Cesarskiego rządu japońskiego,
Do rządu Rzeczypospolitej niemieckiej
i do rządów wszystkich państw wojujących i neutralnych.

Jako wódz naczelny armji polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na armji polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia polskiej Rzeczypospolitej odrodzonej i niepodległej.

Wódz naczelny

[Józef] Piłsudski

Za ministra spraw zewnętrznych

[Tytus] Filipowicz

1 listopada. Wspominamy i odwiedzamy m.in. groby pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. To oni są nieodłą...
01/11/2025

1 listopada. Wspominamy i odwiedzamy m.in. groby pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. To oni są nieodłączną częścią historii Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska

Adres

Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Gdansk
80-800

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa 10:00 - 16:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Telefon

+48 789 449 667

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Poczty Polskiej - Muzeum Gdańska:

Udostępnij

Our Story

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Gdańska. Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych. Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej. Zadanie to realizujemy szerząc wiedzę o podstawach istnienia drugiego Wolnego Miasta Gdańska, jego historii, ustroju politycznym, funkcjonowaniu gospodarczym i stosunkach narodowościowych, o sytuacji polskich mieszkańców WMG oraz o polskich Pocztowcach, genezie, przebiegu i skutkach ataku na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest od lat wspierane przez Pocztę Polską S.A. Dzięki współpracy do Muzeum Gdańska trafiają m.in. ciekawe pamiątki związane z historią Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz historią poczty.