Galeria Sztuki MOK w Dębicy

Galeria Sztuki MOK w Dębicy Galeria Sztuki MOK to Galeria otWARTA – inkluzywna przestrzeń spotkań i nieustającej wymiany myśli, miejsce, w którym od 1986 r. WSTĘP WOLNY.

inspirujemy siebie i inspirujemy się sobą. Sztuki nie zrozumiesz - sztukę poczujesz!

Spójrzcie, jak z wielobarwnej tkaniny etniczności i folkloru wysnuwają swe malarskie opowieści  cztery Artystki: Agniesz...
23/04/2026

Spójrzcie, jak z wielobarwnej tkaniny etniczności i folkloru wysnuwają swe malarskie opowieści cztery Artystki: Agnieszka Danecka, Magdalena Jankisz, Renata Masłyk i Elżbieta Salamon. Przyjmijcie zaproszenie i wyzwanie podróży w głąb tego, co nas ukonstytuowało jako potomków, dziedziców i mieszkańców Rzeszowszczyzny.

Galeria Sztuki MOK w Dębicy wraz z Artystkami serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy pt. Tradycją malowane, który odbędzie się 23 kwietnia o godz. 18.00. Ekspozycji towarzyszyć będzie koncert, poddający autorskie melodie Podkarpacia reinterpretacji poprzez jazzowe aranżacje.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 23 kwietnia do 16 maja 2026 r.

Nie potrzebujemy optymizmu, potrzebujemy refleksji. A jeżeli okazałaby się zbyt dotkliwą, zbyt gorzką – potrzebujemy jes...
10/04/2026

Nie potrzebujemy optymizmu, potrzebujemy refleksji.

A jeżeli okazałaby się zbyt dotkliwą, zbyt gorzką – potrzebujemy jeszcze energii niesionej światłem i przestrzenią. Tę, w najbardziej wysublimowanej, czarownie nieważkiej formie, poda nam Maciej Majewski. Prace Artysty, eksponowane na wystawie malarstwa pt. LEKKOŚĆ, wykarmią sobą Wasze metafizyczne nienasycenie, nie dręcząc przesytem – zniewalające w swej czystości: koloru i formy.

Malarstwu Macieja towarzyszy wystawa, będąca w całości zachwytem ponad cudem czudeckiej arkadii. VII edycja poplenerowej wystawy rysunku CZUDRYS zabierze Was tam, gdzie powinniście zagościć choć jeden raz. Ale teraz… teraz wystarczy, że przyjdziecie do Galerii Sztuki MOK w Dębicy.

Obydwie wystawy czekają na Was do 18 kwietnia. Serdecznie zapraszamy!

„Czegoś cudownego nie da się objaśnić” – napisał w Księdze Ziół Sándor Márai. Dlatego nie silimy się na jakiekolwiek szu...
26/03/2026

„Czegoś cudownego nie da się objaśnić” – napisał w Księdze Ziół Sándor Márai. Dlatego nie silimy się na jakiekolwiek szumne frazy, na perswazje czy ro@zbudowane argumentacje. Nie widzimy w tym sensu. Ten najprawdziwszy sens zobaczycie bowiem w pracach prezentowanych podczas naszych nadchodzących wystaw.

Galeria Sztuki MOK w Dębicy wraz z Twórcami ma zaszczyt zaprosić na podwójny wernisaż. W wiosnę wkraczamy razem z malarstwem Maciej Majewski oraz ujętymi w formę rysunku wrażeniami Artystow obecnych na plenerze w cudownym Czudcu.

Otwarcie wystaw rozpocznie się dziś, 26 marca, o godz. 18.00. Tu rysunek spotka się z malarstwem, wychodząc Wam naprzeciw.

Przyjdźcie, bo jak powiada Milan Kundera… „Zawsze pozostaje mały procent niewyobrażalnego.”

Do zobaczenia!

„Świat sztuki nie jest światem nieśmiertelności, lecz metamorfozy.” – powiada największy pośród najmędrszych – André Mal...
06/03/2026

„Świat sztuki nie jest światem nieśmiertelności, lecz metamorfozy.” – powiada największy pośród najmędrszych – André Malraux.

o!BŁĘDEM byłoby się z nim nie zgodzić, zwłaszcza spoglądając na prace ponad siedemdziesięciu Artystów, prezentowane na czterdziestej Dębickiej Wystawie Środowiskowej. Zmarli – nie milczą i daleko im do nieobecności. Jeszcze dalej do śmiertelności.

W Galerii Sztuki MOK w Dębicy czeka na Was czterdziesta (sic!) Wystawa Środowiskowa wraz z równoległą jej, antycypującą kolejne dekady ekspozycją nieOBECNI.

Prace Artystów czekają na Wasze spojrzenia do 21 marca 2026. Bądźcie OBECNYMI.

„Sztuka nie płynie z natchnienia, lecz staje się natchnieniem.” – trudno nie zgodzić się ze słowami Króla Życia i Markiz...
27/02/2026

„Sztuka nie płynie z natchnienia, lecz staje się natchnieniem.” – trudno nie zgodzić się ze słowami Króla Życia i Markiza Paradoksu. Tym bardziej, że już od czterech dekad (sic!) spotykamy się z okazji Dębickiej Wystawy Środowiskowej, by wspólnie celebrować Piękno i dzielić się nim, by współdoświadczając, uczyć się od siebie, ośmielać, wzajemnie inspirować i… czekać. Czekać na to, czym zaowocuje kolejny twórczy rok. Razem.

Nie trwońmy zatem czasu na banały! W Galerii Sztuki MOK czekają na Was dwie wystawy. Naszej dorocznej, rytualnej już Wystawie Środowiskowej, prezentującej prace Artystów związanych z regionem akompaniuje głos tych, którzy nieOBECNI, przemawiają wyraźnie, łagodnie acz stanowczo. Głos tych, których pozornie nie ma już wśród nas, a którzy przez lata wyznaczali nam ścieżki artystycznych poszukiwań – i ten mutualizm trwa po dziś dzień. I będzie trwać.

Na wizualny polilog snujący opowieść o czterdziestu latach Galerii Sztuki MOK w Dębicy składa się dodatkowo kronika galeryjnych wydarzeń od 1986 do 2026, ujęta w fotograficznych kadrach, z których każdy stanowi osobną opowieść.

„(…) to patrzący nadaje pięknemu dziełu jego miriady znaczeń” – mówi Oscar Wilde. Przyjdźcie, poczujcie sztukę!

WYSTAWY DOSTĘPNE DLA OBECNYCH w dniach 20 lutego-21 marca.

Wystarczy zamienić uporczywość spojrzenia, na cierpliwośćNatarczywość – na pokorne wyczekiwanieTym jesteśmy – jako istot...
30/01/2026

Wystarczy zamienić uporczywość spojrzenia, na cierpliwość
Natarczywość – na pokorne wyczekiwanie
Tym jesteśmy – jako istoty ludzkie
Jako istoty żywe.

Czy ośmielisz się ujrzeć samego siebie w… Innych Wymiarach?
Czy jesteś gotowy? Oto najistotniejsze pośród pytań, które stawia przed nami twórczość Roman Przewoźnik – jest przestrzeń otwierająca się na Ciebie: przestrzeń pełna światła, którego promieniem jesteś Ty.

Nie, to nie oznacza bynajmniej sztuki łaszącej się, sztuki proszącej o atencję. To ten rodzaj artystycznej wypowiedzi, która stawia Ciebie wobec wyzwania… wobec wyznania – będąc i mając tylko tu i teraz, potrzebuję oddechu, jakim jest ten jeden niepowtarzalny, przenikający ulotnością moment.

Dziękujemy Roman Przewoźnik– za niezapomnianą podróż w Inne Wymiary

Teraz – brakuje już tylko Was! Zapraszamy! W Inne Wymiary czekają na Was do 14 lutego 2026 r.

Gdy lustrzana tafla szkła weneckiego nagle traci swą nieprzystępność i staje się oknem, ogarnia Was nienazywalne uczucie...
19/01/2026

Gdy lustrzana tafla szkła weneckiego nagle traci swą nieprzystępność i staje się oknem, ogarnia Was nienazywalne uczucie: voyerystyczna ostrożność i niezwalczone zaciekawienie--- Moment wyzwolenia w uścisku niepowtarzalnej chwili
Wkraczacie w Inne Wymiary – bo właśnie w samo ich serce zabiera Was Roman Przewoźnik, Autor, którego prace zobaczycie już 23 stycznia.

Zmieni się skala Waszej percepcji i Waszej uległości wobec Piękna
Spoglądając przez okno Innych Wymiarów, otworzone dla Was przez Artystę, ujrzycie całe wszechświaty. I zarazem, spojrzycie w lustra ---

Na wyjątkową ekspozycję składają się prace, w których empiryzm i pełna zgody na uczestnictwo w rzeczywistości czułość, wykraczają w Inne Wymiary ku abstrakcyjnej syntezie. Zobaczycie spójność ujęć, w których iluzyjna zdawałoby się amorficzność i biofilne oddanie łączą się z szacunkiem do Natury. Ona bowiem stanowi jedyną rękojmię ładu, w który trudno uwierzyć wobec nacierających zewsząd bodźców.

To sztuka na wskroś otulająca ciszą, rezonującą wewnętrzny głos; miejsce, w którym znaczenia nabieramy my sami w pełni swej człowieczej nagości – moralnej, emocjonalnej – wobec świata. Świat, owszem – przeraża, ale jest nam zarazem wszystkim i wynagradza Pięknem, jeżeli tylko odważymy się czuć.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Inne wymiary, które odbędzie się 23 stycznia 2026 r. o godz. 17.00 w Galerii Sztuki MOK.

W Innych Wymiarach możecie gościć od 23 stycznia do 14 lutego 2026 r.

Odjechał, lecz pozostawił w nas rozbłękitnioną melancholię, zachwyt oraz głód poezji… Mowa o „Niebieskim wozie według St...
18/12/2025

Odjechał, lecz pozostawił w nas rozbłękitnioną melancholię, zachwyt oraz głód poezji… Mowa o „Niebieskim wozie według Stanisławy Kopiec”, którego wciąż nie potrafimy pożegnać.

Na szczęście nostalgię i niedosyt wywołany pierwszorzędnym widowiskiem scenicznym w reżyserii Janusza Pokrywki możemy przygaszać którymś z ośmiu pozostawionych przez Lubeńską Poetkę tomików wierszy oraz wspomnieniami.

Spektakl Teatru Poezji Inscenizowanej Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się 14 grudnia o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki MOK w Dębicy, przeradzając się w podróż zbudowaną na rozbrajającej prostotą poezji. Jest to bez wątpienia twórczość frazy krótkiej, przeszywająco szczerej i bezpośredniej – lecz nie bezczelnej. Nie przewrotnej. Raczej przekornej tym ujmującym gatunkiem przekory, który zjednuje sobie natychmiast odbiorcę swą odmiennością – jako olśniewająca swobodą i samoświadomością oraz zadomowieniem w życiu. I bezpruderyjną autentycznością.

Te najbardziej emblematyczne dla Stanisławy Kopiec walory uwydatnił reżyser tak poprzez esencjonalny scenariusz oraz sugestywną scenografię.

„W cieniu wielkiego drzewa nic nie wyrośnie” – rzekł Constantin Brâncuși, opuszczając pracownię Rodina. Słowa te uzmysła...
16/12/2025

„W cieniu wielkiego drzewa nic nie wyrośnie” – rzekł Constantin Brâncuși, opuszczając pracownię Rodina. Słowa te uzmysławiają, jak wiele może nam zabrać Mistrz. Równocześnie, aby zrozumieć wartości zupełnie przeciwstawne i ujrzeć, jak wiele może nam Mistrz ofiarować, wystarczy przyjść do Galerii Sztuki MOK i zobaczyć trwającą właśnie wystawę.

Ekspozycja „Powiązania. Batruch i uczniowie” odzwierciedla ujmujący paradoks wybitnych uczniów. Prace Artystów składają się na wielogłos, poświadczający formacyjną rolę Profesora w życiu autorów. Po części hołd, po części nadpisywanie historii, która – zdawałoby się – winna ścichnąć wraz z odejściem Mistrza przed dekadą. A jednak – zarówno wymykające się czasowi malarstwo Batrucha, jak i wspaniale kontynuujące rozpoczętą narrację obrazy jego Uczniów pokazują, że elementarne wartości ujęte w postać dzieł sztuki, uzupełniając się – trwają nieprzerwanie.

„Powiązania”, będąc hołdem czci i wdzięczności, scalają w sobie i wciąż przędą kolejne nici, kolejne więzi w międzypokoleniowej twórczej rozmowie. Jednak na tym nie poprzestają – wykraczają ku widzowi, zabierając go w przestrzeń na wskroś człowieczą, urzekającą szczerością estetyki i intelektu.

Wystawa dostępna do zwiedzania od 12 grudnia 2025 r. do 10 stycznia 2026 r.

Mistrz Stanisław Batruch i jego wybitni Uczniowie: Katarzyna Adamek-Chase, Stanislav Bojankov, Jan Bosak, Elżbieta Cieszyńska, Katarzyna Dziurkowska, Marek Kolanko, Paweł Kotowicz, Wojciech Mazur, Piotr Olszewski, Marek Olszyński, Dariusz Pala, Iwona Siwek-Front, Sebastian Konrad Ślęczka, Krzysztof Świętek, Grzegorz Szpila, Kamil Targosz, Krzysztof Tomalski

Mówiąc o malarstwie profesora Stanisława Batrucha można żonglować niezliczoną ilością najbardziej wyrafinowanych terminó...
12/12/2025

Mówiąc o malarstwie profesora Stanisława Batrucha można żonglować niezliczoną ilością najbardziej wyrafinowanych terminów z teorii sztuki. Jednak, po co? Skoro wystarczy spojrzeć na te płótna, by wiedzieć, że kapizm, koloryzm, abstrakcyjna stylizacja i wszystkie inne etykiety, którymi się je opatruje są niewystarczające.

Wystawa „Powiązania. Batruch i uczniowie” to malarska opowieść Artystów, którzy mieli przywilej wsłuchiwać się w słowa Mistrza i uczyć się patrzeć smakować kolory. Słowa i spojrzenia tych, którzy RAZEM z Profesorem nadawali porządek światu tworząc, nie zatraciły nic ze swej indywidualności.

Przekonajcie się sami, podziwiając odbicie tej rozkosznej i kojącej skłonności Batrucha do odnajdywania w świecie kosmicznego ładu, obłaskawiania chaosu.

Stanisław Bartuch – mocno osadzony w czasie, ale i w rzeczywistości, sięgał po środki proste, ale trafiające do samego rdzenia duszy. Mistrz sam stanowczo doprecyzowywał swoje malarstwo jako współczesne, uciekając przed labilną nowoczesnością i sprawiając, że w swej adekwatności twórczość zyskuje ponadczasowość To ten rodzaj Sztuki, który nigdy nie skruszeje, tym mocniej, że – jak Państwo widzą – Mistrz ma znakomitych Uczniów.

Wystawa dostępna do zwiedzania od 12 grudnia 2025 r. do 10 stycznia 2026 r.

Mistrz prof. Stanisław Batruch i wybitni Uczniowie: Katarzyna Adamek-Chase, StanislavBojankov, Jan Bosak, Elżbieta Cieszyńska, Katarzyna Dziurkowska, Marek Kolanko, Paweł Kotowicz, Wojciech Mazur, Piotr Olszewski, Marek Olszyński, Dariusz Pala, Iwona Siwek-Front, Sebastian Konrad Ślęczka, Krzysztof Świętek, Grzegorz Szpila, Kamil Targosz, Krzysztof Tomalski

Ci, którzy nie mają czasu na czytanie poezjiA także ci z Was, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia – zobaczcie ją ...
10/12/2025

Ci, którzy nie mają czasu na czytanie poezji
A także ci z Was, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia – zobaczcie ją na własne oczy!

14 grudnia o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki MOK w Dębicy pojawi się „Niebieski wóz według poezji Stanisławy Kopiec”. Widowisko w reżyserii Janusza Pokrywki zabierze Was wprost do świata poetki, której twórczość Tadeusz Nowak przyrównywał do ożywczej i nasycającej pragnienie źródlanej wody. Przejrzysta, ujmująco prosta i trafiająca wprost do serca poezja pisana ręką jednej z nas – mieszkanki malowniczego Podkarpacia splata się w poruszające prostolinijnością wyznania.

Stanisława Kopiec, urodzona razem z wiosną w Lubeni, zadebiutowała zbiorem "Niebieska wieś", a dziesięć lat po debiucie ukazał się "Wielki Wóz". Jak widać, Autor scenariusza nie poprzestaje wyłącznie na ukazaniu jednego aspektu transparentnej poezji, a splata całość twórczości w niezapomnianą podróż poprzez kolejne ujęte w liryczną formę dekady.

Zapraszamy najserdeczniej w imieniu swoim oraz Teatru Poezji Inscenizowanej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego!

Adres

Ulica Akademicka 8
Debica
39-200

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 14:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Galeria Sztuki MOK w Dębicy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Galeria Sztuki MOK w Dębicy:

Udostępnij

Kategoria