04/03/2026
WYSTAWA MALARSTWA MIKOŁAJ BIELUGA "CREDA 2"
Zapraszamy Państwa na wystawę MALARSTWA Mikołaja Bielugi "CREDA 2" w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.
Wystawa czynna od 13 marca do 17 kwietnia 2026 r.
Odnaleziony w archiwum Pracowni Sztuki stary, miejscami pożółkły, kredowy karton, pamiętający lata świetności i chwały dwudziestego wieku, zachęcił mnie do nowej próby spojrzenia na własną twórczość. Przypomniało mi to pierwsze kroki malarskie, jakie nieświadomy i niezdarny przeprowadzałem w okresie wczesnego dzieciństwa.
Biały kredowy papier, doskonale gładki i doskonale materialny, sprowokował mnie do nakładania warstwami plam malarskich. Była to przypominająca czasy dzieciństwa zabawa, kiedy bez żadnej konieczności i przymusu rozlewałem na białym papierze kolorowe plamy, których strugi zlewały się ze sobą, mieszając się i kapryśnie wędrując po powierzchni kartek. Ta beztroska zabawa przyniosła mi radość i pozwoliła powrócić do czasów, kiedy wierzyłem, że wszyscy ludzie są dobrzy, bo zło nie ma sensu.
[tekst autorski z monografii Mikołaj Bieluga.CREDA]
Urodzony w 1963 roku w Lublinie. Ukończył stacjonarne studia na kierunku wychowanie plastyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w 1988 roku broniąc dyplom z malarstwa w pracowni profesora Mariana Stelmasika. W 1995 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, pod kierunkiem profesora Marka Wyrzykowskiego, uzyskał kwalifikacje pierwszego stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, specjalności malarstwo. W 2008 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, specjalności malarstwo. Od 2010 roku zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowisku profesora uczelni.
Od 1999 roku kontynuował poszukiwania w obrębie malarstwa gestu, konsekwentnie wzbogacając język achromatyczny o doświadczenie koloru, eksperymentując z techniką, formatem i podobraziem. Najważniejszą częścią kreacji był zawsze sam akt malowania. Konsekwencją była refleksja nad skutkami relacji dzieła z odbiorcą, który filtruje przekaz i energię obrazu poprzez własne doświadczenie, kondycję i przypadłości, stając się współtwórcą a zarazem częścią eksperymentu artystycznego. Autor 28 pokazów indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych.