W trosce o zachowanie pamięci naszych przodków i ważnych wydarzeń tego regionu zapraszamy Państwa do utworzonego przez Gminę Czyżew w 2014r. Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Tworzyliśmy je wspólnie z mieszkańcami, którzy dzielili się losami swoich bliskich i przekazywali cenne przedmioty z ich przeszłości.Serdecznie im dziękujemy. Pragniemy podkreślić,że tworzone ekspozycje nie są dokonane i zamknięte, a
stanowią wyzwanie i jednocześnie zaproszenie do dalszego współtworzenia i uzupełniania naszej historii. Przed zaproszeniem Państwa w podróż po kolejnych ekspozycjach warto nadmienić, iż wybór miejsca utworzenia muzeum nie był przypadkowy. Dzięki wybudowanej kolei warszawsko-petersburskiej nastąpił znaczny rozwój Czyżewa.Miejsce to było też świadkiem smutnych epizodów w dziejach Ziemi Czyżewskiej: wywózek na Sybir oraz do obozów zagłady. Zapraszamy w podróż po Ziemi Czyżewskiej i odwiedzania kolejnych jej "przystanków", które stanowią poszczególne sale:
-Poczekalnia - Kolej Warszawsko-Petersburska
-Salonka carska
-Ziemia Czyżewska -tradycje i historia
-Sybir i Wagon - Pomnik
-Czasy Współczesne
Siedziba Muzeum zaprasza również wszystkich podróżujących koleją. Dworzec pełni również funkcję czynnej poczekalni. SALA GŁÓWNA DWORCA - POCZEKALNIA. Kolej Warszawsko Petersburska
Dworzec w Czyżewie został wzniesiony w latach 1859- 1862 podczas budowy kolei warszawsko-petersburskiej.Wnętrze poczekalni- sali głównej dworca,którą zwiedzamy jako pierwszą, zostało zaaranżowane w sposób nowoczesny z nawiązaniem do stylu rewolucji przemysłowej. Ekspozycja przenosi nas na XIX-wieczny dworzec, gdzie poznajemy historię budowy kolei warszawsko-petersburskiej. Dodatkowe informacje oraz zdjęcia zamieszczone na słupie ogłoszeniowym, ekspozytorach plakatowych,gablotach oraz ekranie multimedialnym pozwalają na zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi budowy kolei oraz pracą kolejarzy. Eksponaty zgromadzone w "poczekalni" stanowią oryginalne zbiory przekazane przez pracowników Nastawni PKP w Czyżewie. Ciekawostkami wartymi uwagi zwiedzających są:zabytkowy aparat fotograficzny, który zawiera zdjęcia ukazujące Ziemię Czyżewską "wczoraj i dziś",a także kiosk multimedialny zawierający całość treści zamieszczonych w muzeum, w postaci cyfrowej. SALONKA CARSKA
Rekonstrukcja wagonu carskiego,nawiązującego do wizyty cara Mikołaja w Czyżewie w roku 1912. Oryginalne meble w połączeniu z dokładnym odtworzeniem wyposażenia oraz wystroju salonki prezentują XIX wieczny styl wnętrz oraz ówczesną modę. Wyposażenie i stylistyka pełne przepychu i elegancji niespotykane obecnie, z pewnością wzbudzą zainteresowanie zwiedzających. ZIEMIA CZYŻEWSKA -HISTORIA I TRADYCJE
Oryginalna wizualnie sala poświęcona przeszłości Ziemi Czyżewskiej, zamkniętej w walizkach i kufrach podróżnych. Każda walizka to kolejny "przystanek" w dziejach naszego regionu, poświęcony konkretnemu przedziałowi czasowemu lub też postaciom. Instalacja walizek-gablot to symboliczna podróż w czasie, podczas której możemy zobaczyć świadectwa przeszłości, jak zdjęcia, pocztówki, listy, czasopisma, medale, legitymacje, dokumenty, książki, przedmioty codziennego użytku oraz wiele innych. SYBIR
Surowe,drewniane pomieszczenie prezentujące tragiczną historię Sybiraków. W sali panuje cisza i nastrój wyobcowania, które wprowadzają zwiedzających w zadumę. Z podświetlonego sufitu, przez szpary pomiędzy deskami sączy się światło, które ukazuje ścianę z kopertami i listami pisanymi przez Zesłańców do rodzin oraz eksponaty ukazujące życie codzienne Sybiraków, jak np. kołowrotek, zeszyty szkolne, kaganek , kubek wykonany z puszki po konserwie. Na zewnątrz muzeum znajduje się zrekonstruowany wagon kolejowy, którym Zesłańcy odbywali morderczą podróż w głąb Syberii. WAGON-POMNIK
Będący częścią Muzeum Ziemi Czyżewskiej, poświęcony Zesłańcom Sybiru deportowanym ze stacji kolejowej w Czyżewie przez okupantów sowieckich w latach 1940- 1941. Zrekonstruowany wagon przypomina morderczą podróż wielu rodaków wywożonych w głąb
Rosji. Mieści w sobie artefakty podróżne Sybiraków oraz ścianę z wyrytą listą Zesłańców na Syberii, ukazujące elementy wyposażenia
i przedmioty użytku codziennego.Przed wagonem znajduje się kamienny pomnik z napisem:
"W hołdzie Zesłańcom Sybiru deportowanym ze stacji kolejowej w Czyżewie
przez okupantów sowieckich w latach 1940-1941. Mieszkańcy Gminy Czyżew"