10/01/2026
Dziś w cieszyńskim Pałacu Książęcym odbył się "Bankiet Ambasadorów". Książę Albert III i księżna Carmen, podjęli w pałacowej Sali Jadalnej, przedstawicieli Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
Stół nakryto srebrną zastawą stołową z XVIII wieku, którą książę Albert I Sasko-Cieszyński i księżna Maria Krystyna von Habsburg, otrzymali w prezencie ślubnym w 1766 roku. Obecnie jako obiekt muzealny o szczególnej wartości, zastawa znajduje się w Skarbcu Książęcym i użytkowana jest wyłącznie podczas ważnych uroczystości państwowych.
Księżna cieszyńska Carmen, zdecydowała się nawiązać do historii i tradycji, zakładając z tej okazji srebrny diadem i komplet biżuterii z perydotów, wykonany w 1825 roku dla księżnej cieszyńskiej Henrietty von Nassau-Weilburg. Od tego czasu, klejnoty znajdują się w rękach cieszyńskiej rodziny panującej i stanowią własność każdej, kolejnej Księżnej Małżonki.
I
I
I
I
I
(UWAGA❗️Zdjęcie jest jedynie wizualizacją wygenerowaną przez AI i nie przedstawia stanu czy sytuacji rzeczywistych)