Bytomski Detektyw Historyczny.

Bytomski Detektyw Historyczny. wycieczki na krańce Bytomia i EC Szombierki :)

21/08/2025

Gdzieś w Polsce .

EC Miechowice .Dlaczego tak zdrowy technicznie budynek doprowadza się do ruiny ? Jeszcze niedawno były tam okna.Budynek ...
21/08/2025

EC Miechowice .Dlaczego tak zdrowy technicznie budynek doprowadza się do ruiny ? Jeszcze niedawno były tam okna.Budynek socjalny .Trudno wejść na teren EC Miechowice a więc i trudno zdemontować okno i je wynieść .Tym bardziej gdzie zamontować okno co ma określony wymiar i ma ponad 80 lat .

Jest w księgarni w Agorze drugie wydanie książki ,,Ballada o śpiącym lwie ".  Jeśli jeszcze ktoś jeszcze nie ma to warto...
21/08/2025

Jest w księgarni w Agorze drugie wydanie książki ,,Ballada o śpiącym lwie ". Jeśli jeszcze ktoś jeszcze nie ma to warto nabyć . Jak wyglądało pisanie tej książki od kulis ? Nie była pisana jak większość książek dziś przez sztuczną inteligencję .
Poniżej część korespondencji z Panią Agatą .
W dniu 2021-06-09 o 18:47, Agata Listoś pisze:
,,Szanowny Panie, Załączam fragmenty Pańskiej wypowiedzi zaznaczonej kolorem zielonym z prośbą o autoryzację. Dodaję też większy fragment tekstu, żeby wiedział Pan mniej więcej w jakim kontekście ukażą się Pańskie wypowiedzi. Jest to fragment z wycieczki zorganizowanej przez Pana po EC Szombierki, w której miałam przyjemność uczestniczyć.
pozdrawiam serdecznie
Agata Listoś

1920
Elektrownia powstaje, żeby spożytkować resztki pozostałe po wydobyciu z największej wówczas kopalni w Europie Bobrek założonej niegdyś przez spółkę Gräflich Schaffgotsch’sche Werke GmbH. Carl Godulla starał się o nadanie pól Neue Olga i Neue Adonis bezskutecznie jeszcze przed rokiem 1844. Węgiel odpadowy przyjeżdża z kopalni wagonami. Zsypywany jest do bunkrów, które ciągną się wzdłuż całej pierzei elektrowni. Z małej wieży nawęglania jedzie w górę skipami – dopóki nie zamontują taśmociągów i wieża straci swoje zadanie. Energii jest tyle, że wystarcza, by obdzielić nią okoliczne kopalnie, huty, a nawet całe miasto. Ale prądu można wyprodukować jeszcze więcej, więc w pobliżu powstaje dodatkowo karbidownia. W piecach spala się kamień wapniowy na karbid. Posłuży on potem górnikom pod ziemią do lampek. Z tego zrodzą się później plotki, że w czasie wojny skoro robią karbid, to na pewno powstaje tu amunicja, co konstrukcja elektrowni – potężna, niczym obiektu militarnego – będzie jeszcze potwierdzać.

2019
– Karbidowni już nie ma – mówi Andrzej Janota znany jako Bytomski Detektyw Historyczny. – Rozebrali ją od dołu złomiarze, aż w końcu się zawaliła, a resztę wysadzono.
Prosi, żebyśmy włożyli na głowy kaski i zaprasza pod ziemię. W tunelu co rusz ktoś zahacza głową o wieszaki, które kiedyś trzymały rurociąg. Elektrownia ciągnęła nim wodę z Bytomki, z wód głębinowych kopalni Bobrek i spod karbidowni, gdzie były olbrzymie stawy, które zasysały wodę z całej niecki miechowickiej. W zamian za wodę elektrownia oddawała okolicy prąd, który biegł po kablach na Bobrek – do kopalni, na dworzec w Bobrku, na Chebzie i w drugą stronę na Szombierki – do domów, na kopalnię i dalej – na Bytom i Rozbark. Gdy w 1922 roku nowa granica podzieliła te ziemie, prąd uparcie płynął na polską stronę do huty Pokój w Nowym Bytomiu i kopalni Karol w Orzegowie.
Z piętra taśmociągów patrzymy na Bytom: wieża ciśnień, szczyty kościołów, kominy kopalni Rozbark, szyby Krystyna i Ewa, w oddali dostrzegamy znikającą już kopalnię Centrum.
– Powoli się z nią żegnamy. Już pożegnaliśmy jej dwa zabytkowe szyby – mówi Janota, rysując w powietrzu kontury dawnych szybów.
Na placu pod nami nie widać nawet śladów po chłodniach kominowych, w których stygła rozgrzana woda. Elektrownia w latach siedemdziesiątych XX wieku stała się elektrociepłownią i woda zaczęła się schładzać w mieszkaniach bytomian. Wieżom chłodniczym pomogły też w odchodzeniu ładunki wybuchowe.
– Idziemy środkiem kotłowni, nie schodzimy na boki – instruuje Janota.
W kotłowni nie ma już poręczy i można spaść jak węgiel – na odżużlanie albo jeszcze niżej, na odpopielanie. Mijamy dziury po kotłach, których część wyjechała po wojnie do Związku Radzieckiego. Na wschodzie jednak do niczego się nie przydały, bo ktoś zapomniał zabrać dokumentację, a bez instrukcji nie udało się ich poskładać. Pozostałe kotły zużywały się latami. Przetrwały tylko dwa.
– To jest ostatni kocioł, a w zasadzie to, co po nim zostało. Kotłownia bardzo się zmieniła w ciągu tych dwóch lat. Nie do poznania… – urywa nasz przewodnik i wyłącza mikrofon.

[Jest jeszcze fragment, który dotyczy Pana, natomiast nie jest Pana opowieścią, tylko pana Edwarda Nowaka: "Andrzej Janota oprowadza grupy zwiedzających, żeby potem było na deski, narzędzia, papę, kłódki, kamery, które mają wychwycić nocnych gości."]

To nie pierwszy i nie ostatni wstrząs w Bytomiu. Ludzie nieruchomieją sparaliżowani strachem. Większość, nauczona doświadczeniem, (...)

EC Szombierki.Mroczne podziemia.
20/08/2025

EC Szombierki.Mroczne podziemia.

EC Szombierki.Szybik o wysokości 7 metrów.W połowie szybika widać ceglane wejście do chodnika .
20/08/2025

EC Szombierki.Szybik o wysokości 7 metrów.W połowie szybika widać ceglane wejście do chodnika .

W nawiązaniu do wczorajszego posta z zapytaniem co się stanie z zabudowaniami kopalni Bobrek po likwidacji kopalni odezw...
19/08/2025

W nawiązaniu do wczorajszego posta z zapytaniem co się stanie z zabudowaniami kopalni Bobrek po likwidacji kopalni odezwał się w komentarzu Daniel Lekszycki z bytomski.pl .Według jego informacji likwidację zabudowań ma prowadzić ,,Węglokoks " w bardziej cywilizowany sposób niż to robiła,, SRK "z likwidowanymi przez nią kopalniami .Byłoby super.
Co się zachowało na kopalni Bobrek ?
- maszynownia szybu ,,Bolesław " z 1908 roku
- maszynownia szybu ,,Józef" z 1909 roku
-hala sprężarek i rozdzielnia energetyczna z 1908 roku
- zespół zabudowań i kuźni z lat 1907 -1908
- budynek dawnej dyrekcji , cechowni i łaźni z 1908 roku
- budynek stacji ratowniczej z lat 1934 -1935
- wieża ciśnień przy szybie,,Józef " powstała w 1911 roku
- czy istnieje budynek warsztatu zbudowany 1865 roku ?
( zdjęcia ze zwiedzania kopalni Bobrek i zdjęcie przedstawiające mechanizm zegara w wieży zegarowej )

W końcu tego roku kończy wydobycie kopalnia ,,Bobrek ‘’ , która miała wydobywać węgiel do 2040 roku. Pracę straci około ...
18/08/2025

W końcu tego roku kończy wydobycie kopalnia ,,Bobrek ‘’ , która miała wydobywać węgiel do 2040 roku. Pracę straci około 2000 osób .Co ciekawe pod koniec 2025 roku traci koncesję kopalnia ,,Siltech „ w Zabrzu a ,,Siltech „ jak piszą w prasie górniczej chce przejąć notowana na polskiej giełdzie ukraińska spółka ,,Coal Energy” i zacząć wydobywać węgiel z pokładów kopalni Bobrek .Tym bardziej ,że po likwidacji EC Miechowice można będzie wydobywać węgiel z jej filara ochronnego.
Kopalnia kończy wydobycie bo wydobywanie węgla z pokładów jest zbyt niebezpieczne .Dla porównania do lat obecnych w latach 1951-1954 odnotowano w kopalni rekordową ilość wypadków 2224 z czego pierwszej kategorii 19.
Wiadomo najważniejsi są ludzie .

Ale pytanie jest co się stanie z zespołem zabudowy kopalni? Kopalnia ,,Bobrek” stanowi dobrze historycznie zachowany w dawnym układzie zespół zabudowy przemysłowej .Wśród wielu budynków znajdują się budynki z lat 1865 -1911 .Na terenie kopalni znajduje się archiwum techniczne , które posiada dokumenty z czasów Karola Goduli .Czy skończy się to tak jak z kopalnią Miechowice gdzie jest klepisko ? Czy jak z kopalnią Szombierki, gdzie wyburzono całe zabytkowe zabudowania wkoło ? Czy jak z EC Miechowice i jej archiwum ?

17/08/2025

EC Szombierki .Odżużlanie nowa odsłona.Piękny widok.Niesamowite , znowu wróciło światło .

Idziemy po  tą niesamowitą lampę Behrensa :)
17/08/2025

Idziemy po tą niesamowitą lampę Behrensa :)

Wypalony w środku schron ,,Słoń" w Łagiewnikach .( schron piechoty typu Urban z 1939 roku ). Schron nie był ukończony wi...
17/08/2025

Wypalony w środku schron ,,Słoń" w Łagiewnikach .( schron piechoty typu Urban z 1939 roku ). Schron nie był ukończony więc wypalił się też oryginalny szalunek z 1939 roku

Przy okazji poszukiwań ,,Przeklętej lamy Behrensa na EC Szombierki " trafiliśmy do  tunelu prowadzącego  z EC Szombierki...
16/08/2025

Przy okazji poszukiwań ,,Przeklętej lamy Behrensa na EC Szombierki " trafiliśmy do tunelu prowadzącego z EC Szombierki do kopalni Bobrek i do odnogi tego tunelu prowadzącego pod dworzec na Bobrku .Udało mi się wciągnąć brzuch i przejść resztkami tego tunelu.

EC Szombierki .Hrabiowskie Zakłady Szaffgotschów  w latach 20 tych ubiegłego wieku wybudowały dwie oczyszczalnie ścieków...
16/08/2025

EC Szombierki .Hrabiowskie Zakłady Szaffgotschów w latach 20 tych ubiegłego wieku wybudowały dwie oczyszczalnie ścieków na terenie swoich zakładów .Jedna była na terenie kopalni Bobrek , druga na terenie EC Szombierki.Pozostałości oczyszczalni na terenie EC Szombierki istnieją do dziś.Solidna betonowa konstrukcja o wysokości 7 metrów. Jak czysta była wtedy woda w rzece Bytomce świadczy fakt ,że EC Szombierki oprócz ujęcia wody głębinowej na kopalni Bobrek miało też ujęcie wody na rzece Bytomce na potrzeby elektrowni.( potem doszło ujęcie wody na sztucznych stawach przy karbidowni Bobrek , które zbierały wodę deszczową z całej niecki miechowickiej ) .A wiemy ,że w latach 1903–1906, w Bytomiu przy ul. Łagiewnickiej powstała pierwsza biologiczna oczyszczalnia ścieków w ówczesnych Niemczech. Wykorzystywała procesy biochemiczne do usuwania zanieczyszczeń, co czyniło ją przełomową i innowacyjną. A wiemy też ,że oczyszczalnia „Bobrek” działa od 1936 roku i jest najstarszą, nadal funkcjonującą oczyszczalnią w mieście. Pozostałości po oczyszczalni ścieków na terenie EC Szombierki zostały zabezpieczone przez właściciela terenu .Niestety zostało już zdjęte zabezpieczenie z jednego otworu.

Adres

Bytom
41-902

Telefon

+48601669999

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Bytomski Detektyw Historyczny. umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Bytomski Detektyw Historyczny.:

Udostępnij

Kategoria