Górnośląskie Koło Ornitologiczne

Górnośląskie Koło Ornitologiczne Stowarzyszenie ornitologów, ptasiarzy, obserwatorów i miłośników ptaków z siedzibą w Bytomiu Organizacja pozarządowa - stowarzyszenie od 2012 r.

Wcześniej: Koło Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Liczba członków: ok. 70 osób opłacających składki oraz wielu stałych sympatyków

Prezesi: Piotr Cempulik (1981-1992), Jacek Betleja (1992-

Prowadzone przez GKO programy we współpracy z różnymi instytucjami:
- gromadzenie obserwacji wybranych gatunków ptaków o określonym statusie z terenu Górnego Śląska w ramach Banku Info

rmacji Awifaunistycznych Muzeum Górnośląskiego
- monitoring gatunków rzadkich lęgowych i przelotnych na całym Górnym Śląsku
- monitoring populacji ptaków w najważniejszych ostojach ptaków, w tym ostoje Natura 2000 na całym Górnym Śląsku
- organizacja otwartych spotkań Stowarzyszenia z prelekcjami o tematyce ornitologicznej w Muzeum Górnośląskim
- udział w ogólnopolskim programie Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków
- zimowe liczenia ptaków wodno-błotnych realizowane od roku 1982 i włączenie się w międzynarodowe struktury w Wetlands International w roku 1993
- obrączkowanie ptaków we współpracy ze Stacją Ornitologiczną MiIZ PAN
- zbieranie i przekazywanie martwych ptaków do kolekcji ornitologicznej Działu Przyrody

Indywidualne programy poszczególnych członków GKO:
- edukacja przyrodnicza dzieci, młodzieży i dorosłych
- promocja ornitologii, obserwowania ptaków i ich ochrony w mediach
- ochrona gatunków i siedlisk ptaków
- wykonywanie ekspertyz i opracowań ornitologicznych na zlecenie
- organizowanie wypraw ornitologicznych w kraju (poza Górnym Śląskiem) i zagranicą
- udział w akcjach obrączkowania ptaków poza Górnym Śląskiem

Od 2011 r. GKO jest także wydawcą czasopisma naukowego "Ptaki Śląska".

https://www.facebook.com/share/p/1GHNCwViqt/
11/04/2026

https://www.facebook.com/share/p/1GHNCwViqt/

🦅 Amperek, Aura i Fotowolt, czyli dokąd skrzydła poniosą?

🦅 Co słychać u naszych skrzydlatych przyjaciół? Ptasia młodzież ani myśli o ustatkowaniu, preferuje słońce i morską bryzę, podczas gdy dorosłe mewy czarnogłowe wróciły już na swoje „lęgowe adresy”. Pojawiły się zarówno w Rezerwacie Łężczok oraz nad Zbiornikiem Goczałkowickim, gdzie w tym roku będą zakładać gniazda.

🦅 Mewy czarnogłowe do lęgów przystępują dopiero, gdy osiągną dojrzałość płciową – najwcześniej w trzecim roku życia. Mewy z projektu PTAKI TAURONA są jeszcze młodzieżą – właśnie weszły w drugi rok życia. Zamiast myśleć o gniazdach, podróżują po Europie i rozglądają się za miejscami, które może kiedyś staną się ich stałym domem.

❓Zerknijmy dokąd skrzydła je zaniosły?

☀ Amperek upodobał sobie słoneczną Sardynię. Przyleciał tam w grudniu minionego roku i w tych pięknych okolicznościach przyrody pozostał całą zimę. Wygląda na to, że na razie nie zamierza porzucać przyjemnej miejscówki, czemu w ogóle się nie dziwimy...

💨 Aura z kolei zimuje w Asturii, nad Zatoką Biskajską. Najwyraźniej odpowiada jej chłodniejszy, północny klimat, bo wciąż tam przebywa. Potargane wiatrem skrzydła i oceaniczna bryza to odpowiednie dla naszej bohaterki życiowe realia.

⛱ Z kolei Fotowolt miał fantazję... Poleciał najdalej, aż do Algierii, choć tej „mniej egzotycznej”, bez słoni i żyraf. Spędza zimę na północy kraju, nad Morzem Śródziemnym i jak widać brak towarzystwa egzotycznych zwierząt mu wcale nie przeszkadza.

🦅 A jeśli chcecie śledzić przygody młodych mew czarnogłowych i dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na stronę projektu : https://ptaki.tauron.pl/

📌 Projekt badawczy jest możliwy dzięki wsparciu TAURON Polska Energia S.A, który ufundował nadajniki i jako Partner Muzeum Górnośląskiego wspiera naukę i ochronę przyrody.

📌 TAURON Polska Energia S.A. jest Partnerem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

📌 Więcej o projekcie znajdziesz na stronie Muzeum Górnośląskiego: https://muzeum.bytom.pl/?p=36531

TAURON Polska Energia

12/03/2026

🦅 Jesteście ciekawi co u Amperka? Czas na kolejny odcinek naszego cyklu przygód młodych mew czarnogłowych ze Śląska! Poznaliście już losy Aury, Fotowolta i Mewavata - naszych uroczych "elektromew".

🦅 Czas na czwartego skrzydlatego bohatera, który udowadnia, że imię zobowiązuje. Przed Wami Amperek!

🦅 Ten młody obieżyświat otrzymał swój "plecak" z nadajnikiem GPS w połowie czerwca 2025 roku na Zbiorniku Goczałkowickim. I wiecie co? Od tamtej pory ani myśli siedzieć w miejscu!

❓Gdzie go nosiło:

• Lipiec: Rozgrzewka! Najpierw skok na czeski Śląsk do Ostrawy, a potem powrót na nasze śląskie stawy Wielikąt.
• Sierpień: Kierunek: południe. Amperek stacjonował głównie na czeskim stawie Hradecký, kręcąc się między miejscowościami Šumvald i Tovačov.
• Październik: Padło hasło: „Lecimy do Włoch!”. 13 października o 13:00 Amperek ruszył w trasę i już następnego dnia rano meldował się w okolicach Wenecji! Po dwóch tygodniach zwiedzania postanowił sprawdzić, co słychać na zachodnim wybrzeżu Italii.
• Listopad: Miesięczny chillout nad Morzem Liguryjskim (między La Spezia a Livorno).
• Grudzień – teraz: Amperek postawił na pełen luksus! Przeniósł się na słoneczną Sardynię, gdzie od ponad dwóch miesięcy stacjonuje w jej północno-zachodniej części.

😎 Obecnie nasz bohater odpoczywa aż 1300 kilometrów od miejsca wyklucia. Jak widać, śląskie mewy czarnogłowe to prawdziwi fani „dolce vita”!

📌 Projekt badawczy jest możliwy dzięki wsparciu TAURON Polska Energia S.A, który ufundował nadajniki i jako Partner Muzeum Górnośląskiego wspiera naukę i ochronę przyrody.

📌 TAURON Polska Energia S.A. jest Partnerem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

📌 Więcej o projekcie znajdziesz na stronie Muzeum Górnośląskiego: https://muzeum.bytom.pl/?p=36531

ℹ️ Informacje w ślōnskij gŏdce w komentarzu 👉 sōm my rōd gŏdać do Wŏs po naszymu!

TAURON Polska Energia

16/02/2026
Wczoraj, w imieniu 65 organizacji pozarządowych, wręczyliśmy burmistrzowi Tarnowskich Gór Arkadiuszowi Czechowi petycję ...
21/01/2026

Wczoraj, w imieniu 65 organizacji pozarządowych, wręczyliśmy burmistrzowi Tarnowskich Gór Arkadiuszowi Czechowi petycję o powołanie rezerwatu „Park w Reptach”.

​Była to jedna z trzech złożonych petycji. Niezależnie od nas, własną petycję przygotowali mieszkańcy Tarnowskich Gór, a Pracownia na rzecz Wszystkich Istot (którą reprezentował prof. Piotr Skubała) złożyła petycję internetową.

​Dziękujemy za wszystkie głosy poparcia!

​Przypominamy, że wciąż trwają konsultacje społeczne dotyczące powołania rezerwatu. Link do nich znajdziecie w pierwszym komentarzu.

W październiku i listopadzie odbyliśmy cykl wieczornych spacerów przyrodniczych po projektowanym rezerwacie Park w Repta...
29/12/2025

W październiku i listopadzie odbyliśmy cykl wieczornych spacerów przyrodniczych po projektowanym rezerwacie Park w Reptach w Tarnowskich Górach. Las ten jest nie tylko ostoją dla dzikich ptaków, ale także jest wyjątkowy pod względem botanicznym i mykologicznym.

‼️Teraz zwracamy się do Was z prośbą o udział w konsultacjach społecznych dotyczących utworzenia rezerwatu.
🌱Jeśli nie macie zastrzeżeń do projektu i popieracie objęcie tego terenu formą ochrony przyrody, również bardzo prosimy o zabranie głosu – każdy głos ma znaczenie. Prosimy o wsparcie zarówno organizacje pozarządowe jak i postronnych obserwatorów.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

1️⃣ Zapoznaj się z projektami zarządzeń, uzasadnieniami oraz załącznikami.
2️⃣ Pobierz i wypełnij tabelę.
3️⃣ Prześlij ją do 23 stycznia 2026 r.:
📧 e-mail: [email protected]

📬 lub pocztą:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Plac Grunwaldzki 8–10
40-127 Katowice

📎 Wszystkie informacje oraz pliki do pobrania znajdziecie w pierwszym komentarzu.

Fot. Adam Mankiewicz

Serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę 20 grudnia na drugi odłów Akcja Karmnik w Miejski Ogród Botaniczny w Zabrz...
18/12/2025

Serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę 20 grudnia na drugi odłów Akcja Karmnik w Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Chętnych do wyciągania ptaków z sieci zapraszamy pod bramę główną Ogrodu chwilę przed 8:00 (można też przyjść później). Odłowy są prowadzone o pełnych godzinach, od 8:00 do 12:00. W trakcie obrączkowania nasz doświadczony obrączkarz Michał Szlęzak raczy uczestników garścią ciekawych informacji o ptakach i ich identyfikacji.

Poniżej ilustracja pierwszego odłowu w obiektywie Marka Fabera Młody_ornitolog oraz pierwszy ciekawy retrap - bogatka rezydentka, zaobrączkowana w Ogrodzie 3 lata temu!

Niedoświadczonych również zapraszamy - wszystkiego nauczymy Was na miejscu!

Do zobaczenia w sobotę!

Serdecznie zapraszamy na cykl popołudniowych spacerów przyrodniczych po Parku Repeckim, z mocnym akcentem ornitologiczny...
17/10/2025

Serdecznie zapraszamy na cykl popołudniowych spacerów przyrodniczych po Parku Repeckim, z mocnym akcentem ornitologicznym 🦉
Na przełomie października i listopada odbędą się aż 4️⃣ weekendowe spotkania – szczegóły znajdują się na poniższej grafice.

❗Najbliższy spacer odbędzie się już jutro!❗

Celem spotkań jest nie tylko przyjemne i odprężające spędzenie czasu w otoczeniu dzikiej przyrody oraz nauka rozpoznawania różnych gatunków zwierząt, roślin i grzybów, lecz także zwrócenie uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze Parku Repeckiego. Stanowią one istotny argument przemawiający za ustanowieniem tego obszaru 69. rezerwatem przyrody w województwie śląskim.

Jeśli nie podpisaliście jeszcze petycji za utworzeniem rezerwatu przyrody Park Repecki, link zamieszczamy w komentarzu.⬇️

Organizatorzy:
🌼 Śląskie Kwitnące
🌍 Śląski Ruch Klimatyczny
🕊️ Górnośląskie Koło Ornitologiczne

Apelujemy o wsparcie zrzutki na rehabilitację dla młodych ornitologów, uczniów Technikum Leśne w Brynku, którzy ulegli t...
15/10/2025

Apelujemy o wsparcie zrzutki na rehabilitację dla młodych ornitologów, uczniów Technikum Leśne w Brynku, którzy ulegli tragicznemu wypadkowi samochodowemu.

Już niewiele zostało, a każda złotówka się liczy
⬇️⬇️⬇️

W dniu 18.09.2025 roku społeczność Technikum Leśnego w Brynku przeżyła wielką tragedię. W wyniku okropnego wypadku komunikacyjnego zginęło dwóch naszych uczniów, a trzech kolejnych poważnie ucierpiało i jest hospitalizowanych. Szymon, Maciej i Tadeusz – uczniowie Technikum Leśnego w...

09/10/2025

🪶 Ptasi Big Brother trwa! Śledzimy Mewawata, Amperełkę, Fotowolta i Amperka, którzy wybijają się na niepodległość! Przypominamy, że mija kolejny miesiąc współpracy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z TAURON Polska Energia S.A. Nasi badacze ruszyli tropem wyjątkowych ptasich podróżników – mew czarnogłowych! Te rzadkie ptaki, których w Polsce gniazduje zaledwie kilkadziesiąt par (a połowa z nich w województwie śląskim), zostały wyposażone w nadajniki GPS/GSM firmy INTERREX-RINGS, dzięki którym możemy śledzić ich wędrówki.

🪶 Pracownicy TAURON-u wykazali się kreatywnością i nadali mewom imiona inspirowane energetycznym światem: poznajcie Mewawata, Amperełkę, Fotowolta i Amperka! Brawo za pomysłowość!

🪶 W czerwcu ptaki z województwa śląskiego otrzymały nadajniki, a już we wrześniu młode osobniki ruszyły w świat. Dwie mewy zawędrowały do Holandii, dwie do Czech, a po jednej do Niemiec i Danii. Odległość od ich rodzinnych gniazd wynosi od 100 do nawet 1000 km! Gdzie odpoczywają i żerują? Na dachach budynków, zbiornikach wodnych, polach i... wysypiskach śmieci. Tak, mewy są naprawdę wszechstronne!

🪶 Projekt badawczy jest możliwy dzięki wsparciu TAURON Polska Energia S.A, który ufundował nadajniki i jako Partner Muzeum Górnośląskiego wspiera naukę i ochronę przyrody.

🪶 TAURON Polska Energia S.A. jest Partnerem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

🪶 Więcej o projekcie znajdziesz na stronie Muzeum Górnośląskiego: https://muzeum.bytom.pl/?p=36531

Polska Energia

Adres

C/o Dział Przyrody Muzeum Górnośląskie, Place Jana III Sobieskiego 2
Bytom
41-902

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Górnośląskie Koło Ornitologiczne umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Górnośląskie Koło Ornitologiczne:

Udostępnij