Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie

Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Muzeum historii, Rynek 10, Brzozów.

Siódma edycja rajdu turystycznego „Nad Sanem i nad Stobnicą” W dniu 29 maja br. odbyła się siódma edycja rajdu współorga...
03/06/2026

Siódma edycja rajdu turystycznego „Nad Sanem i nad Stobnicą”

W dniu 29 maja br. odbyła się siódma edycja rajdu współorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej i nasze muzeum, dzięki środkom przekazanym przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Pomocy przy organizacji imprezy udzieliło także Nadleśnictwo Brzozów, które udostępniło wiatę ogniskową z opałem przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Brzozów-Zdrój”. W rajdzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Brzozowa, Starej Wsi i Turzego Pola.

Kilka dni wcześniej, w ramach przygotowań do przedsięwzięcia, we wspomnianych szkołach odbyły się warsztaty pt. „Zasady bezpiecznej turystyki”. Uczniowie mieli okazję poznać takie zagadnienia jak: przygotowanie do górskiej wędrówki, odpowiedni ekwipunek, orientacja w terenie, radzenie sobie w niebezpiecznych sytuacjach i wzywanie pomocy.

Rajd prowadził z Malinówki do Brzozowa-Zdroju. Po drodze uczestnicy marszu odwiedzili rezerwat „Cisy w Malinówce”, poznawali leśną przyrodę Pogórza Dynowskiego, zaznajomili się z historią majora Antoniego Żubryda i przedwojennego zakładu zdrojowego w Brzozowie.

Po zakończeniu wędrówki, w wiacie leśnictwa Podlesie na wszystkich uczestników czekała ciepła kiełbaska oraz gorąca herbata, a następnie konkurs wiedzowy, w którym wzięły udział reprezentacje poszczególnych szkół. Zwyciężyli uczniowie z Turzego Pola, przed Brzozowem i Starą Wsią. Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali nagrody z rąk wicestarosty brzozowskiego Adama Jajki, nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów Artura Królickiego, dyrektora naszego muzeum Dariusza Kamińskiego oraz członków Stowarzyszenia Historyczno-Krajoznawczego Ziemi Brzozowskiej - Jacka Cetnarowicza i Zbigniewa Soboty. Także wychowawcy z poszczególnych szkół otrzymali rzeczowe podziękowania.

Organizatorzy rajdu składają słowa podziękowania podmiotom, które przyczyniły się do przeprowadzenia imprezy - Starostwu Powiatowemu w Brzozowie, na czele z panem starostą Jackiem Adamskim oraz Nadleśnictwu Brzozów, na czele z nadleśniczym Arturem Królickim.

HISTORIA OŻYWA NOCĄ…Za nami wyjątkowa NOC MUZEÓW w Brzozowie, która odbyła się 15 maja 2026 r. Wieczór pełen historii, m...
19/05/2026

HISTORIA OŻYWA NOCĄ…

Za nami wyjątkowa NOC MUZEÓW w Brzozowie, która odbyła się 15 maja 2026 r. Wieczór pełen historii, muzyki i sztuki przyciągnął do Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta wielu mieszkańców oraz gości z regionu.

Zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć muzealne ekspozycje, ale również uczestniczyć w licznych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych przygotowanych specjalnie na tę wyjątkową noc. Nie zabrakło koncertów, wystaw, wspólnego odkrywania lokalnej historii oraz rozmów, które stworzyły niezwykłą atmosferę integracji i spotkania z kulturą.

Wieczór zainaugurowali historycy, przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Krajoznawczego Ziemi Brzozowskiej Zbigniew Sobota i Mateusz Podkul (kustosz w Muzeum Regionalnym w Brzozowie), którzy przygotowali prelekcję pt. „130 lat ratusza w Brzozowie”.

Następnie wystąpiła Amelia Sowińska z Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. Artis, której największą pasją są śpiew, taniec, aktorstwo i musical. Szerokiej publiczności dała się poznać jako uczestniczka programu telewizyjnego The Voice Kids, emitowanego na antenie TVP2. Amelia „odwróciła” trzy fotele, a na trenera wybrała Tribbsa, z którym doszła do etapu bitew.

Nieobecny był tego wieczoru kolejny uczestnik Nocy Muzeów – Tobiasz Fejdasz, wokalista, pianista i autor tekstów. Wziął udział w programie „The Voice of Poland”, gdzie trafił do drużyny Michała Szpaka. Po latach wrócił na telewizyjną scenę w „Must Be the Music”, zdobywając cztery razy „tak” od jury. Mimo swojej nieobecności podczas piątkowego wydarzenia w Muzeum, był z nami obecny za sprawą archiwalnego, wyjątkowego wystąpienia z programu muzycznego, podczas którego wykonał utwór „Jealous”.

Kolejno na scenie pojawiły się młode aktorki reprezentujące również Akademię Wokalno-Aktorską MF. Artis Maja Neupauer i Julia Biega. W Akademii uczą się od 4 lat i należą do grupy Master Class. Na swoim koncie mają już kilka tytułowych ról w spektaklach Akademii. Biorą czynny udział w przygotowaniach do koncertów i widowisk organizowanych przez Akademię. Mają również na swoim koncie debiut w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w spektaklu „Artystyczne dylematy sztucznej inteligencji”. Julia Biega zaprezentowała monodram pt. „Maska”, zaś Maja Nepuauer — „Wie tylko Bóg”.

Na zakończenie wystąpił rzeszowski zespół THE BLUES, który tworzą Andrzej Zając (harmonijki) i Tymon Buczyński (gitara). The Blues jest autorskim duetem instrumentalnym, którego muzycy grają voodoo-bluesa z psychodelią i rockową energią, inspirowani min. Clarke’em i The Doors. Wydali płyty: First (2015), Trip (2017) i Live in Radio Rzeszów (2025). Pracują nad nową płytą. Zespół koncertował w Polsce oraz za granicą. Min. na Przeworsk Blues festiwal, Pulavian Blues Festiwal, Galicja Blues Festiwal, Karpacz Blues Festiwal, Wschód Kultury, Breakout Days.

Noc Muzeów po raz kolejny pokazała, że brzozowskie muzeum jest miejscem żywym, otwartym i pełnym pasji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, artystom, partnerom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia za wspólnie spędzony czas i niezapomnianą atmosferę.

Do zobaczenia podczas kolejnych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie.

Święto naszego muzeum - zapraszamy już w najbliższy piątek na tegoroczną edycję Nocy Muzeów :D
13/05/2026

Święto naszego muzeum - zapraszamy już w najbliższy piątek na tegoroczną edycję Nocy Muzeów :D

Konferencja w BieszczadachW ubiegły piątek – 8 maja br. – w gościnnych murach Urzędu Gminy Lutowiska (Bieszczady Wysokie...
13/05/2026

Konferencja w Bieszczadach

W ubiegły piątek – 8 maja br. – w gościnnych murach Urzędu Gminy Lutowiska (Bieszczady Wysokie - Gmina Lutowiska) odbyła się konferencja popularnonaukowa pod hasłem „W Bieszczady szlakiem zasług Profesora Stanisława Leszczyckiego”. Jej głównym organizatorem był Paweł Myślik z nowosądeckiego oddziału Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT). Natomiast przedsięwzięcie zainaugurowała i powitała zgromadzonych prezes PTT Jolanta Augustyńska.

Na program konferencji złożyły się wystąpienia kolejno: Janusza Krupy – wójta Gminy Lutowiska, prof. Tomasza Komornickiego – dyrektora Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego, Mateusza Podkula – pracownika naszego muzeum, Ewy Tkacz – nadleśniczego Nadleśnictwa Stuposiany (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie), dr. Ryszarda Prędkiego – dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wspomnianego Pawła Myślika, Zuzanny Długosz – przewodniczki beskidzkiej oraz prof. Michała Ostrowickiego – wnuka prof. Stanisława Leszczyckiego.

Mówcy przedstawili zagadnienia poświęcone pięknu południowo-wschodniego zakątka polskich Bieszczadów oraz osobie prof. Leszczyckiego. Kustosz naszego muzeum Mateusz Podkul przybliżył zasługi tego geografa, którego nieugięta postawa w Moskwie w 1945 r. – podczas negocjacji polsko-radzieckich dotyczących wytyczenia granicy – sprawiła, że Tarnica z przyległościami została po II wojnie światowej przy Polsce.

Mateusz Podkul najpierw w 2017 r., a później w 2020 r. w mediach społecznościowych przypomniał te zapomniane działania prof. Leszczyckiego. Zasugerował wówczas upamiętnienie uczonego poprzez nazwanie jego imieniem przełęczy pomiędzy Haliczem a Rozsypańcem w Bieszczadach. Zainspirowani tymi informacjami członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na czele z Pawłem Myślikiem, podjęli starania, aby tak się stało.

Dzięki współpracy z władzami samorządowymi Gminy Lutowiska, w tym wójtem Januszem Krupą, działania te zakończyły się sukcesem. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2025 r. „w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych” ustalono nazwę „Przełęcz im. prof. Stanisława Leszczyckiego” na obniżenie (1235 m n.p.m.; 22°46'07"E, 49°04'00"N) pomiędzy szczytami Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.). Punkt ten znajduje się w gnieździe Tarnicy i przechodzi przez niego bardzo popularny czerwony Główny Szlak Beskidzki. Dzięki stosownej tablicy ulokowanej w tym miejscu turyści będą mogli zaznajomić się z nieznaną w środowisku turystycznym, a zasłużoną dla Bieszczadów postacią. Profesor Leszczycki jest drugą – po dr. Mieczysławie Orłowiczu – osobą, która patronuje bieszczadzkiej przełęczy.

Ostatnio odwiedzili nas ciekawi świata mali odkrywcy z Przedszkole Samorządowe Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzozo...
12/05/2026

Ostatnio odwiedzili nas ciekawi świata mali odkrywcy z Przedszkole Samorządowe Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzozowie :)

52. Rajd Odkrywców „Poznajemy piękno i historię ziemi brzozowskiej”W ubiegły wtorek – 5 maja 2026 r. – nasze muzeum było...
07/05/2026

52. Rajd Odkrywców „Poznajemy piękno i historię ziemi brzozowskiej”

W ubiegły wtorek – 5 maja 2026 r. – nasze muzeum było po raz pięćdziesiąty drugi organizatorem Rajdu Odkrywców „Poznajemy piękno i historię ziemi brzozowskiej”. Tym razem w słoneczne przedpołudnie zawitaliśmy do Grabownicy Starzeńskiej. Dzięki uprzejmości dyrektora miejscowej Szkoła Podstawowa w Grabownicy Starzeńskiej Mariusza Hałasika około pół setki uczniów pod opieką wychowawców miało okazję poznać niezwykłe miejsca, postaci i wydarzenia związane z ich rodzinną miejscowością. Naszą wędrówkę wsparli także dwaj mieszkańcy Grabownicy – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska Tadeusz Stępień oraz miejscowy społecznik i animator kultury Marcin Michańczyk, który przybliżył zasłużone osoby i ciekawostki z przeszłości rodzinnej wsi.

Na trasie rajdu znalazły się pomniki i kapliczki, obiekty zlokalizowane wokół kościoła parafialnego (cmentarz, spichlerz, stara plebania, organistówka z Izbą Tradycji, dąb „Józef”) oraz teren związany z przemysłem naftowym. Zakończenie rajdu zaplanowano w Małym Skansenie, utworzonym przez Tomasza Kędrę. Tutaj wszyscy wędrowcy mogli poczęstować się kiełbaską z ogniska, a chętni wziąć udział w konkursie z nagrodami, który sprawdził wiedzę nabytą podczas rajdu.

Dyrektor i pracownicy muzeum pragną wyrazić podziękowanie osobom i instytucjom, które pomogły w realizacji wydarzenia: dyrektorowi i wychowawcom z grabownickiej szkoły, właścicielowi Małego Skansenu Robertowi Kędrze – za udostępnienie obiektu, gościnę i pomoc w organizacji ogniska, organiście Januszowi Madurze – za umożliwienie zwiedzenia kościoła i Izby Tradycji oraz strażakom z OSP KSRG Grabownica Starzeńska - za zabezpieczenie przejścia przez ruchliwy odcinek drogi.

Najnowsze wydanie "Wiadomości Brzozowskich"
04/05/2026

Najnowsze wydanie "Wiadomości Brzozowskich"

Witajcie kochani w ten słoneczny dzień ☺️☺️
mamy dla Was najnowsze wydanie "Wiadomości Brzozowskich"
👇👇👇👇👇👇
Zachęcamy do lektury:
https://muzeum.brzozow.pl/wp-content/uploads/2026/05/MARZEC-KWIECIEN-WB-2026_online.pdf

PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI…W piątkowy wieczór, 17 kwietnia br., w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbył ...
21/04/2026

PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI…

W piątkowy wieczór, 17 kwietnia br., w Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie odbył się wernisaż wystawy prac Doroty Wasylewicz-Krynickiej. Bohaterka spotkania jest znaną w Brzozowie i poza jego granicami malarką, graficzką, ilustratorką książek oraz ikonopisarką. Tworzy obrazy olejne, akrylowe, pastele i akwarele, ukazując wszechstronność środków wyrazu. Unika monotonii, chętnie sięga po intensywne kolory i wypowiada się bogatą paletą barw. W jej pracach widoczna jest autentyczna radość, a szczególne miejsce zajmuje tematyka sakralna. Jej twórczość jest swobodna, pełna spokoju, emanuje ciepłem i wyciszeniem.

Pracowała jako plastyczka w Muzeum Regionalnym im. A. Fastnachta w Brzozowie, była autorką opraw plastycznych wystaw muzealnych, ilustracji do książek wydawanych przez muzeum oraz grafik publikowanych w miesięczniku regionalnym „Wiadomości Brzozowskie”. Wspólnie ze swoim mężem, Tomaszem Krynickim, prowadziła pracownię plastyczną „DO-TO” w Brzozowie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Spotkanie rozpoczął dyrektor muzeum, Dariusz Kamiński, który powitał gości i przedstawił bohaterkę wieczoru.

Część muzyczną stanowił recital Tomasza Wiśniewskiego – osobista dedykacja artysty dla artystki. Sylwetkę i dorobek muzyka przybliżyła sympatykom muzeum kustosz Agnieszka Adamska. Tomasz Wiśniewski to wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, mieszkający w Krośnie. Największą rozpoznawalność zdobył jako frontman zespołu Kruk. Obecnie jest wokalistą i gitarzystą grupy BADdo, z którą w 2024 roku wydał debiutancką płytę. Równolegle współpracuje z krośnieńskim zespołem Wind Down. Artysta prowadzi także projekt akustyczny, w ramach którego od lat występuje na żywo, prezentując autorskie aranżacje znanych utworów rockowych i nie tylko.

Po koncercie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy. W swobodnej, kuluarowej atmosferze goście – przy kawie i słodkim poczęstunku – mieli okazję porozmawiać z artystką oraz kontemplować jej malarską twórczość. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14 czerwca 2026 r.

Adres

Rynek 10
Brzozów
36-200

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 15:00
Wtorek 07:00 - 15:00
Środa 07:00 - 15:00
Czwartek 07:00 - 15:00
Piątek 07:00 - 15:00
Sobota 09:00 - 13:00
Niedziela 09:00 - 13:00

Telefon

+48134341856

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria