03/06/2026
Siódma edycja rajdu turystycznego „Nad Sanem i nad Stobnicą”
W dniu 29 maja br. odbyła się siódma edycja rajdu współorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej i nasze muzeum, dzięki środkom przekazanym przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Pomocy przy organizacji imprezy udzieliło także Nadleśnictwo Brzozów, które udostępniło wiatę ogniskową z opałem przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Brzozów-Zdrój”. W rajdzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Brzozowa, Starej Wsi i Turzego Pola.
Kilka dni wcześniej, w ramach przygotowań do przedsięwzięcia, we wspomnianych szkołach odbyły się warsztaty pt. „Zasady bezpiecznej turystyki”. Uczniowie mieli okazję poznać takie zagadnienia jak: przygotowanie do górskiej wędrówki, odpowiedni ekwipunek, orientacja w terenie, radzenie sobie w niebezpiecznych sytuacjach i wzywanie pomocy.
Rajd prowadził z Malinówki do Brzozowa-Zdroju. Po drodze uczestnicy marszu odwiedzili rezerwat „Cisy w Malinówce”, poznawali leśną przyrodę Pogórza Dynowskiego, zaznajomili się z historią majora Antoniego Żubryda i przedwojennego zakładu zdrojowego w Brzozowie.
Po zakończeniu wędrówki, w wiacie leśnictwa Podlesie na wszystkich uczestników czekała ciepła kiełbaska oraz gorąca herbata, a następnie konkurs wiedzowy, w którym wzięły udział reprezentacje poszczególnych szkół. Zwyciężyli uczniowie z Turzego Pola, przed Brzozowem i Starą Wsią. Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali nagrody z rąk wicestarosty brzozowskiego Adama Jajki, nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów Artura Królickiego, dyrektora naszego muzeum Dariusza Kamińskiego oraz członków Stowarzyszenia Historyczno-Krajoznawczego Ziemi Brzozowskiej - Jacka Cetnarowicza i Zbigniewa Soboty. Także wychowawcy z poszczególnych szkół otrzymali rzeczowe podziękowania.
Organizatorzy rajdu składają słowa podziękowania podmiotom, które przyczyniły się do przeprowadzenia imprezy - Starostwu Powiatowemu w Brzozowie, na czele z panem starostą Jackiem Adamskim oraz Nadleśnictwu Brzozów, na czele z nadleśniczym Arturem Królickim.