Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Zapraszamy do naszej nowej siedziby oraz Centrum Dawnych Technik Garncarskich

Dzień Dziecka 2026 za namiW miniony weekend, wraz z naszymi najmłodszymi gośćmi, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dzie...
03/06/2026

Dzień Dziecka 2026 za nami

W miniony weekend, wraz z naszymi najmłodszymi gośćmi, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zajęcia odbywały się w obydwu naszych budynkach. W sobotę 30.05.2026 r. w Centrum Dawnych Technik Garncarskich odbyło się “Bajkolepienie”. Uczestnicy oglądali wyświetlane na projektorze “Ania” bajki “Awantura w Zwierzątkowie” i “Maja i Gucio”, a następnie uczestniczyli w tematycznych warsztatach ceramicznych, podczas których powstały postaci inspirowane obejrzanymi kreskówkami.
Z kolei w głównej siedzibie muzeum przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 w niedzielę 31.05.2026 r. odbyła się edukacyjna zabawa archeologiczna ,,Poszukiwanie skarbów’’, podczas której, przy pomocy wykrywacza metalu, w muzealnym ogrodzie, można było odkryć pamiątkowe monety. Dla dociekliwych przygotowaliśmy również quiz z nagrodami zatytułowany ,,Co kryje się w muzeum?’’. Każdy uczestnik po rozszyfrowaniu hasła losował pamiątkową nagrodę.
Dziękujemy, że spędziliście z nami ten słoneczny weekend!
Fotorelację przygotowali Barbara Bednarowicz i Adam Faltyn

Kolejna edycja konkursu rozstrzygnięta! Cieszymy się ogromnie, że Muzeum Ceramiki może uczestniczyć w tym działaniu. Dzi...
03/06/2026

Kolejna edycja konkursu rozstrzygnięta! Cieszymy się ogromnie, że Muzeum Ceramiki może uczestniczyć w tym działaniu. Dziękujemy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu i Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" za wspaniałą współpracę. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Majowe „Otwarte spotkanie z fotografią” za namiMajowe spotkanie z fotografią odbyło się w czwartkowy wieczór, 28.05.2026...
01/06/2026

Majowe „Otwarte spotkanie z fotografią” za nami

Majowe spotkanie z fotografią odbyło się w czwartkowy wieczór, 28.05.2026 r. w głównej siedzibie muzeum przy ul. Zgorzeleckiej 28/29. Tym razem prezes stowarzyszenia “Camera” Grzegorz Sidorowicz przygotował nietuzinkową prezentację wielkoformatowych aparatów z przełomu XIX i XX w. Była to niepowtarzalna okazja aby zapoznać się z dawnym sprzętem fotograficznym.
Na spotkaniu swoje doświadczenia z fotografią zaprezentowała Agnieszka Zyga - nowa członkini SF “Camera”. Jej prezentacja “Eksperymenty fotograficzne” wzbudziła duże zainteresowanie zgromadzonych. Dodatkowo nasi goście mogli obejrzeć również kameralną prezentację biało-czarnych portretów autorstwa Pani Agnieszki. Dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie spotkania. Cieszymy się, że byliście z nami!

Kolejne spotkanie już w lipcu!
Zdjęcia ze spotkania udostępniła Iwona Champlewska i Katarzyna Zarówny - dziękujemy!

Dzień Dziecka w Muzeum CeramikiZapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami do odwiedzenia naszego muzeum przy ul. Zgorzelec...
29/05/2026

Dzień Dziecka w Muzeum Ceramiki

Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami do odwiedzenia naszego muzeum przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 w najbliższą niedzielę 31.05.2026 r. Przygotowaliśmy dla Was edukacyjną zabawę pt. ,,Poszukiwanie skarbów’’, podczas której, przy pomocy wykrywacza metalu, będziecie mogli odnaleźć pamiątkowe monety. Mamy też dla Was quiz z nagrodami pt. ,,Co kryje się w muzeum?’’. Zwiedzając z detektywistyczną uwagą nasze ekspozycje odkryjecie wiele nietuzinkowych obiektów i poznacie rozwiązanie zagadki z quizu. Dla dociekliwych poszukiwaczy przygotowaliśmy nagrody!

W tym dniu (31.05.) każde dziecko wraz z rodzicami / opiekunami ma możliwość bezpłatnego wstępu do Muzeum Ceramiki!

Zabawa pt. ,,Poszukiwanie skarbów’’ odbywać się będzie w godzinach 12:00-16:00, a quiz ,,Co kryje się w muzeum?’’ dostępny będzie od godziny 11:00 do wyczerpania nagród!
Udział w działaniach nie wymaga rezerwacji.

Serdecznie zapraszamy!

21 maja 2026 r. odbyło się we Wrocławiu pierwsze stacjonarne posiedzenie powołanej w kwietniu 2026 r. Rady Regionalnej W...
28/05/2026

21 maja 2026 r. odbyło się we Wrocławiu pierwsze stacjonarne posiedzenie powołanej w kwietniu 2026 r. Rady Regionalnej Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Członkiniami i członkami Rady są osoby reprezentujące instytucje miejskie, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe działające na Dolnym Śląsku. Celem Rady jest współpraca Wydziału z partnerami społecznymi i wspólne działania (naukowe, badawcze, dydaktyczne, popularyzatorskie, proekologiczne).
W posiedzeniu Rady wzięli udział:
dr Marek Mutor, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Elżbieta Oleniacz-Czajka, Akademickie Biuro Karier UWr
Barbara Rak, Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach
Monika Domaradzka, Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis (MPWiK SA we Wrocławiu)
Katarzyna Roj, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Daniel Ratuszniak, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia
Katarzyna Matz, Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu
Dominika Cebrat, PKO BP Regionalny Oddział Detaliczny we Wrocławiu
Dziekan dr hab. Prof. UWr Paweł Klint, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Prodziekan dr hab. Prof. UWr Rafał Włodarczyk, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
oraz Przewodnicząca Rady Regionalnej dr hab. prof. UWr Katarzyna Majbroda, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Bolesławieckie Muzeum Ceramiki reprezentowała dyrektor dr Anna Bober-Tubaj

W czwartek 21 maja 2026 odbyło się we Wrocławiu pierwsze stacjonarne posiedzenie powołanej w kwietniu 2026 Rady Regionalnej WNHiP UWr. Członkiniami i członkami Rady są osoby reprezentujące instytucje miejskie, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe działające na Dolnym Śląsku. Celem Rady jest współpraca Wydziału z partnerami społecznymi i wspólne działania (naukowe, badawcze, dydaktyczne, popularyzatorskie, proekologiczne). Zakładamy, że to właśnie w dialogu i we współdziałaniu powstaje wiedza, która ma znaczenie – zakorzeniona osadzająca dydaktykę w praktykach społecznych i instytucjonalnych, odpowiedzialna i wrażliwa na kontekst historyczny, ekologiczny oraz kulturowo-społeczny. Rozmawialiśmy o realnych współpracach, partnerstwie i odpowiedzialności społecznej i ekologicznej Wydziału oraz obecności wiedzy akademickiej w przestrzeniach, w których może być ona rzeczywiście społecznie przydatna.

W posiedzeniu Rady wzięli udział

dr Marek Mutor, Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Elżbieta Oleniacz-Czajka, Akademickie Biuro Karier UWr

Barbara Rak, Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

dr Anna Bober-Tubaj, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Monika Domaradzka, Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis (MPWiK SA we Wrocławiu)

Katarzyna Roj, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

Daniel Ratuszniak, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia

Katarzyna Matz, Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu

Dominika Cebrat, PKO BP Regionalny Oddział Detaliczny we Wrocławiu

Nasz Wydział reprezentował Dziekan dr hab. Prof. UWr Paweł Klint, Prodziekan dr hab. Prof. UWr Rafał Włodarczyk oraz Przewodnicząca Rady Regionalnej dr hab. prof. UWr Katarzyna Majbroda

partnerzy:
https://www.facebook.com/biurokarier
Kino Nowe Horyzonty
https://www.facebook.com/muzeum.ziebicach
https://www.facebook.com/hydropoliswroclaw
https://www.facebook.com/bwawroclaw
https://www.facebook.com/muzeumceramiki
PKO Bank Polski
https://www.facebook.com/DCF.DolnoslaskieCentrumFilmowe
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fossolineum_znio%3Ffbclid%3DIwZXh0bgNhZW0CMTAAYnJpZBEwdXpqeWk0YXVIcU1OSFVnc3NydGMGYXBwX2lkEDIyMjAzOTE3ODgyMDA4OTIAAR7MfTDc0sTXJHcibk_Yg24rBHrOGQuc6-KR5MW06rKBeOJ5mw0uCuCSTxIfyg_aem_w7Px3WXUZbSZ71mklnxR5w&h=AUAGpvI26I1ijgqxuWqw2-Z0Zydk0cybG4bqvtW3uAlOX1HLwram0wigE4NoOHPsVrUwKTQj7xF4itDjoVf8w-lQOrXhPrPn_mMYfdyOlk8_Nv0kPOuMdlsRxB7Uzx6xQJnLOPuKw3GTl_J2cV7l

Dzień Dziecka w dawnym stylu w garncarniMiędzynarodowy Dzień Dziecka już w najbliższy poniedziałek. Aby uczcić to piękne...
27/05/2026

Dzień Dziecka w dawnym stylu w garncarni

Międzynarodowy Dzień Dziecka już w najbliższy poniedziałek. Aby uczcić to piękne święto, w garncarni przygotowano szczególne warsztaty z nutką nostalgii. Świętowanie zaczniemy już w najbliższą sobotę 30.05.2026 r. zajęciami zatytułowanymi “Bajkolepienie”. W programie przewidziano oglądanie starych bajek utrwalonych na przezroczach oraz tematyczne warsztaty ceramiczne. Po projekcji bajek uczestnicy stworzą własne postaci inspirowane obejrzanymi bajkami. Dla dorosłych będzie to wspaniała podróż sentymentalna do lat dzieciństwa, dla najmłodszych niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w bajkowy świat swoich rodziców.

Do wspólnej zabawy zapraszamy rodziny oraz dzieci (te młodsze wraz z opiekunami) w dwóch grupach. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w Centrum Dawnych Technik Garncarskich (ul. Kutuzowa 14) o godz. 10.30, drugie o 13.00. Każde ze spotkań trwać będzie około 2 godzin. Koszt warsztatu - 40 zł od osoby. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu - 75 644 22 00.
Czekamy na Was!

Szanowni Państwo, oto główne założenia projektu “Joining the Shards”, który realizujemy razem z partnerami z Włoch, Niem...
25/05/2026

Szanowni Państwo, oto główne założenia projektu “Joining the Shards”, który realizujemy razem z partnerami z Włoch, Niemiec, Holandii i Ukrainy!
Celem projektu „Joining the shards” jest podniesienie kompetencji pracowników muzeów oraz instytucji kulturalnych w zakresie konserwacji eksponatów ceramicznych, w szczególności dotkniętych konfliktami wojennymi oraz narracji i edukacji historycznej dotyczącej dziedzictwa ceramicznego zniszczonego w wyniku działań zbrojnych.
Przedsięwzięcie popularyzuje innowacyjne metody oraz nowoczesne technologie w zakresie restauracji ceramiki, a także buduje w kręgach muzealników świadomość, jak efektywnie i ciekawie opowiadać o tragicznych losach kruchych eksponatów, angażując w tym celu publiczność. Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie uniwersalnych wytycznych dotyczących konserwacji ceramiki oraz mechanizmów wykorzystania nie prezentowanego
do tej pory dziedzictwa kulturowego związanego z tym zagadnieniami w wystawach stałych i czasowych, z których będą w przyszłości mogły korzystać zainteresowane instytucje muzealne. Projekt realizowany jest przez 6 partnerów: MIC Foundation - Museo Internazionale delle Ceramiche in Faenza (Italy) – Lead Partner, Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Germany), Museum of Ceramics in Bolesławiec (Poland), Музей Ханенків. The Khanenko Museum (Ukraine), CNR Consiglio Nazionale delle Ricerche (Italy) i Foundation of War Childhood Museum (Bosnia and Herzegovina / Netherlands). Każda z tych instytucji wnosi do współpracy unikalne doświadczenia – od konserwacji i badań technologicznych po edukację muzealną, projektowanie narracji wystawienniczych i działania angażujące publiczność. Przez dwa lata partnerzy będą organizować wspólne warsztaty, szkolenia
specjalistyczne, wizyty studyjne, pilotaże technologiczne oraz działania związane z budowaniem nowych ścieżek narracyjnych wokół zbiorów. Będą także testować innowacyjne rozwiązania konserwatorskie i metody zwiększania zaangażowania publiczności. Projekt zakłada również wymierne efekty społeczne i instytucjonalne: aktywizację dotąd nieeksponowanych zbiorów, lepsze dopasowanie kompetencji pracowników muzeów do potrzeb współczesnego sektora kultury oraz rozwój bardziej angażujących i zrozumiałych wystaw. W działaniach weźmie udział co najmniej 40
specjalistów, a rezultaty będą prezentowane podczas wydarzeń lokalnych i międzynarodowych oraz w cyfrowych opracowaniach i zestawieniach danych. Powstaną także praktyczne wytyczne i publikacja prezentująca nowoczesne technologie dotyczące
konserwacji ceramiki oraz plany konserwacji i ekspozycji dla uczestniczących muzeów. Projekt powstał z potrzeby połączenia specjalistycznej wiedzy konserwatorskiej z nowoczesnym podejściem do komunikacji i ekspozycji. Dziedzictwo ceramiczne dotknięte skutkami konfliktów często pozostaje trudne w interpretacji, rzadko prezentowane publicznie i niewystarczająco wykorzystywane edukacyjnie. Jednocześnie rozwój technologii konserwatorskich, cyfrowych i narracyjnych otwiera dziś zupełnie nowe możliwości pracy muzeów. To przedsięwzięcie łączy edukację zawodową, ochronę dziedzictwa i budowanie europejskiej pamięci kulturowej. Pokazuje, że konserwacja to nie tylko ratowanie obiektów, ale także przywracanie historii, emocji i znaczeń, które mogą budować współczesny dialog o pamięci, konflikcie i wspólnym europejskim dziedzictwie.
Projekt „Joining the Shards – Podnoszenie kompetencji pracowników muzeów w zakresie waloryzacji i narracji europejskiego dziedzictwa ceramicznego dotkniętego skutkami wojny” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

“Męski format rzeźby” - nowa wystawa czasowa w Muzeum CeramikiPodczas obchodów Bolesławieckiej Nocy Muzeum w Muzeum Cera...
19/05/2026

“Męski format rzeźby” - nowa wystawa czasowa w Muzeum Ceramiki

Podczas obchodów Bolesławieckiej Nocy Muzeum w Muzeum Ceramiki otwarto kolejną wystawę czasową - “Męski format rzeźby”. Jest to druga odsłona prezentacji lokalnego środowiska artystycznego, po zeszłorocznej wystawie “Kobiecy wymiar rzeźby” przyszedł czas na prezentację męskiego spojrzenia na rzeźbę, zarówno tego profesjonalnego, jak i amatorskiego.

Wystawa jest dialogiem kilku pokoleń twórców, a przegląd prac stanowi odzwierciedlenie różnych trendów sztuki współczesnej. Na ekspozycji zaprezentowano prace w glinie, metalu, szkle i drewnie. W gronie siedemnastu rzeźbiarzy znaleźli się: Stanisław Borowski, Mateusz Grobelny, Mieczysław Kozłowski, Józef Król, Czesław Matyjewicz, Michał Mazikiewicz, Eugeniusz Niemirowski, Mariusz Ochocki, Jacek Opała, Mariusz Potyszka, Bronisław Romanowski, Andrzej Sadczuk, Łukasz Skorupski, Robert Szulik, twórca o pseudonimie “Teapot”, Bronisław Wolanin oraz Marek Zyga.

Wernisaż wystawy, który odbył się 16.05.2026 r. zgromadził wielu gości. Spotkanie otworzyła dr Anna Bober-Tubaj przedstawiając bohaterów spotkania i dziękując za współpracę przy wspólnym projekcie. Następnie głos zabrali przedstawiciele środowiska prezentującego swoje prace w muzealnej galerii - Józef Król oraz Mariusz Potyszka, którzy opowiedzieli o swojej pasji, inspiracjach i wytrwałości w poszukiwaniu własnej artystycznej drogi. Była to doskonała okazja do dyskusji o współczesnej sztuce, jej rozwoju, walorach edukacyjnych oraz potrzebie czynnego w niej udziału stale rosnącej grupy odbiorców. Po części oficjalnej spotkania goście wzięli udział w spektaklu ognia, który przygotowała grupa animatorów z PROTOTYPE GROUP.

Na wystawie zaprezentowano rzeźby ze zbiorów prywatnych autorów rzeźb, kolekcji Edwarda Miżdala oraz zbiorów Muzeum Ceramiki i Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 14.06.2026 r. (niedziela).
Serdecznie zapraszamy!

Bolesławiecka Noc Muzeów 2026 - fotorelacjaW ubiegłą sobotę 16.05.2026 r. goście Muzeum Ceramiki mieli wspaniałą okazję ...
18/05/2026

Bolesławiecka Noc Muzeów 2026 - fotorelacja
W ubiegłą sobotę 16.05.2026 r. goście Muzeum Ceramiki mieli wspaniałą okazję do zwiedzenia ekspozycji w nietypowych godzinach, a wszystko za sprawą obchodów Nocy Muzeów - inicjatywy, która od niemal 30 lat gromadzi miłośników sztuki i historii z całej Europy, a od kilkunastu lat organizowana jest również w Bolesławcu.
Ideą wydarzenia jest nie tylko udostępnianie wystaw nocną porą, ale również przygotowanie dodatkowych działań, które zachęcają do odwiedzin w różnych instytucjach kultury. W tym roku bolesławieckie muzeum przygotowało działania w obydwu swoich budynkach. W głównej siedzibie przy ul. Zgorzeleckiej nasi goście brali udział w działaniach, które poprowadzili animatorzy z PROTOTYPE GROUP z Lubania - bańki mydlane i warsztaty żonglerki ucieszyły szczególnie naszych najmłodszych gości. W salach muzealnych przygotowano dodatkowe ekspozycje kolekcji modeli statków, samolotów, czołgów oraz wozów bojowych rodziny Czyżowiczów, a także kolekcji minerałów i skamielin Krzysztofa Blicharskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 4, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O konserwacji eksponatów z muzealnego lapidarium, które zostały niedawno przeniesione z ogrodu przy ul. Mickiewicza do nowej siedziby muzeum opowiadał Sebastian Lichodziejewski.
Głównym wydarzeniem wieczoru był wernisaż wystawy “Męski wymiar rzeźby”, prezentującej prace siedemnastu związanych z Bolesławcem twórców. Na wystawie zaprezentowano prace ze zbiorów autorów oraz własnych zasobów muzeum (o ekspozycji i wernisażu więcej informacji w kolejnym poście). Po zakończeniu oficjalnej części spotkania goście uczestniczyli w tematycznym quizie dotyczącym ekspozycji - “Ukryte w rzeźbie”. Wernisaż zwieńczył spektakl ognia, który przygotowali animatorzy z PROTOTYPE GROUP.
Z kolei w Centrum Dawnych Technik Garncarskich (ul. Kutuzowa 14) goście, do północy, uczestniczyli w ceramicznych warsztatach „Bubble glazing” oraz grali w fabularną grę z elementami ceramicznymi o nazwie “Miasto”. Powstałe podczas warsztatów dzieła, w kolejnym miesiącu trafią do autorów i będą stanowić pamiątkę z Bolesławieckiej Nocy Muzeów 2026.
Kolejna Bolesławiecka Noc Muzeów za nami. Dziękujemy za Waszą obecność, twórcze rozmowy i pomysły na kolejne działania. Cieszymy się, że nocne spotkania w muzeum mają tak liczne grono odbiorców.

16/05/2026

Już za chwilę zaczynamy. Czekamy na Was!

Adres

Ulica Zgorzelecka 28/29
Bolesławiec
59-700

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 09:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Niedziela 11:00 - 17:00

Telefon

+48756121370

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:

Udostępnij

Kategoria