08/05/2026
W czasie matur trzymamy kciuki za tegorocznych maturzystów, przed którymi końcowe egzaminy oraz nowe życiowe wyzwania i decyzje. Zdaniem wielu „najsilniejsze węzły przyjaźni zawiązuje się na ławach szkolnych. Wspólnie przeżyte w szkołach lata, wspólna „dola” i „niedola”, pozostają na zawsze żywo w pamięci kolegów i stanowią najmilszy temat rozmyślań i rozmów. Stąd też zjazdy koleżeńskie, urządzane w rocznice opuszczenia murów szkolnych po egzaminie dojrzałości, gromadzą zwykle prawie wszystkich kolegów, którzy nie wahają się nieraz z odległych bardzo stron kraju przybyć na zjazd, byle odświeżyć miłe wspomnienia z lat szkolnych”*.
Słowa te przywołuje Sławomir A. Mróz w swym artykule „Lista obecności zjazdu absolwentów bocheńskiego Gimnazjum z 1.06.1915 r.” w IV t. „Muzealnych Marginaliów”. Autor zawiera w nim zarówno szczegółowy opis tegoż dokumentu, pochodzącego ze zbiorów bocheńskiego muzeum, jak również prezentuje sylwetki wybranych uczestników wspomnianego spotkania. Warto się z nimi zapoznać, dlatego też gorąco polecamy Państwa uwadze lekturę tego tekstu.
*”Zjazd koleżeński”, „Nowości Illustrowane”, 26.06.1909, nr 26, s. 13.
"Muzealne Marginalia", t. IV, pocztówka fotograficzna Bochnia. C.K. Gimnazjum, przed 1909 r. ze zbiorów Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.; "Muzealne Marginalia", t. IV.