Interaktywne Centrum Poszanowania Energii to kolejna placówka edukacyjna o charakterze proekologicznym stworzona w Bielawie dzięki współpracy miasta z Niemiecką Fundacją Ochrony Środowiska (OBU) i Unią Europejską. Niezwykłość tego projektu polega na udanym połączeniu historii ,ze spojrzeniem w przyszłość. Historyczna jest sama lokalizacja Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii, znajduje się o
no bowiem na terenie pochodzącej z początku XX wieku stacji pomp. Stacja ta zbudowana w 1909r dostarczała przez dziesięciolecia wodę do pobliskich zakładów włókienniczych. Jednak wskutek upadku przemysłu włókienniczego na naszym terenie pod koniec XX wieku straciła swą pierwotną funkcję. Jednak dzięki inicjatywie miasta obiekt ten zyskał drugie życie. Obok części muzealnej z zachowaną starą stacją pomp, stworzono nowoczesną placówkę dydaktyczną, której celem jest edukacja ekologiczna w różnych grupach wiekowych. Uczestnicy prowadzonych zajęć zgłębiają wiedzę na temat możliwości pozyskiwania energii w szczególności ze źródeł odnawialnych, a także metod jej poszanowania. Dzięki bogatemu wyposażeniu placówki w pomoce dydaktyczne uczestnicy mogą w sposób aktywny śledzić procesy wytwarzania energii dawniej i dziś. Interaktywnym Centrum Poszanowania Energii zarządza Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego, która udostępnia obiekt do zwiedzania oraz organizuje zajęcia promujące ekologie dla dzieci i młodzieży. Istnieje możliwość wynajęcia sali konferencyjnej na imprezy okolicznościowe: imprezy rodzinne, komunie, urodziny, imieniny, a także konferencje, szkolenia czy imprezy integracyjne. Sala mieści 40 osób, posiada w pełni wyposażoną kuchnię. Na zewnątrz obiektu znajduję się miejsce do grillowania i ogniska. Cennik wynajmu obiektu:
1. Na cele rekreacyjne:
- Wynajem ze sprzątaniem - 700 zł netto/ dzień lub 70 zł netto/ godzinę
Wynajem bez sprzątania - 500 zł netto/ dzień lub 50 zł netto/ godzinę
- Wynajem dla jednostek organizacyjnych Gminy Bielawa - 400 zł netto/dzień lub 40 zł netto/godzinę.
2. Na cele edukacyjne:
- bilet wstępu w wysokości 5 zł od każdego ucznia z bielawskich placówek oświatowych oraz podopiecznych bielawskich jednostek edukacyjnych;
- bilet wstępu w wysokości 20 zł od pozostałych osób.