Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich

Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich jest jednostką ogólnouczelnianą działającą w głównej siedzibie Uczelni - Pałacu Branickich.

Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą.

Latem ogród Pałacu Branickich zachwyca nie tylko zielenią i barwami kwiatów, ale także widokiem drzewek 🍊 pomarańczowych...
13/06/2026

Latem ogród Pałacu Branickich zachwyca nie tylko zielenią i barwami kwiatów, ale także widokiem drzewek 🍊 pomarańczowych ustawianych w biało-czerwonych donicach.

W XVIII wieku pomarańcze miały szczególne znaczenie symboliczne, kojarzono je ze złotymi jabłkami z Ogrodu Hesperyd. To właśnie po nie, według mitologii, miał wyruszyć Herkules podczas jednej ze swoich dwunastu prac.

W ogrodach pałacowych drzewka pomarańczowe wystawiano latem. W czasach świetności ogrodu mogło być ich około 96. Ich intensywny zapach miał rozchodzić się daleko poza pałacowy ogród, wypełniając aromatem całe miasto.

Dzisiaj drzewka pomarańczowe można zobaczyć w zrekonstruowanym fragmencie ogrodów.

Informujemy, że w dniu 10 czerwca muzeum będzie zamknięte z powodu szkolenia wewnętrznego.W pozostałe dni zapraszamy do ...
09/06/2026

Informujemy, że w dniu 10 czerwca muzeum będzie zamknięte z powodu szkolenia wewnętrznego.

W pozostałe dni zapraszamy do odwiedzania muzeum w standardowych godzinach otwarcia.

Do zobaczenia!

Czy Pałac znów tętni życiem jak w XVIII wieku? 👑​Zdecydowanie tak!Tylko przez trzy dni długiego weekendu odwiedziło nas ...
07/06/2026

Czy Pałac znów tętni życiem jak w XVIII wieku? 👑

​Zdecydowanie tak!

Tylko przez trzy dni długiego weekendu odwiedziło nas ponad 1500 osób!
Dawniej Jan Klemens i Izabela Braniccy słynęli z wielkiego rozmachu, z jakim przyjmowali podróżnych – dziś z radością kontynuujemy tę tradycję!

​Dziękujemy za wspaniałą energię i każdy uśmiech na korytarzach!

Szczególnie gorąco pozdrawiamy fantastyczne Panie z Pasłęka z załączonego zdjęcia. 👋

Ukoronowanie potęgi rodu i kontynuacja wielkiego dziedzictwa.5 czerwca 1752 roku król August III Sas wręczył Janowi Klem...
05/06/2026

Ukoronowanie potęgi rodu i kontynuacja wielkiego dziedzictwa.

5 czerwca 1752 roku król August III Sas wręczył Janowi Klemensowi Branickiemu buławę hetmana wielkiego koronnego. Był to najwyższy urząd wojskowy w Rzeczypospolitej.

Branicki już przed tą nominacją posiadał ogromne wpływy państwowe. Sprawował funkcję kasztelana krakowskiego oraz hetmana polnego. Objęcie dowództwa nad całą armią stanowiło ostateczne zwieńczenie jego kariery politycznej.

Wydarzenie to miało również silny wymiar symboliczny. Jan Klemens Branicki był prawnukiem Stefana Czarnieckiego. W ten sposób prawnuk kontynuował militarne tradycje swojego legendarnego przodka. Właściciel Białegostoku świadomie i konsekwentnie budował wizerunek oparty na tej spuściznie.

Wojskowe dziedzictwo rodu pozostaje trwale zapisane w architekturze Pałacu Branickich. Zachowane na bramie wjazdowej panoplia stanowią fizyczną manifestację hetmańskiej potęgi.

Zapraszamy do zwiedzania oraz Muzeum UMB i Pałacu Branickich!

Zalecana rezerwacja telefoniczna: 85 748 54 05

Przed nami długi weekend czerwcowy. To doskonała okazja, aby poznać historyczne i medyczne dziedzictwo Białegostoku. Z t...
02/06/2026

Przed nami długi weekend czerwcowy. To doskonała okazja, aby poznać historyczne i medyczne dziedzictwo Białegostoku. Z tej okazji wydłużyliśmy godziny otwarcia naszych ekspozycji. Zapraszamy do zwiedzania reprezentacyjnych wnętrz Pałacu Branickich oraz Muzeum UMB.

Harmonogram otwarcia:

Czwartek (04.06) – ZAMKNIĘTE

Piątek (05.06) – 9:00 - 18:00

Sobota (06.06) – 9:00 - 18:00

Niedziela (07.06) – 9:00 - 17:00

Ze względów konserwatorskich oraz dla Państwa komfortu liczba miejsc w grupach jest ograniczona. Zalecamy wcześniejszą rezerwację telefoniczną.

📞 Kontakt: 85 748 54 05

Czekamy na Państwa w prawym skrzydle Pałacu!

PROF.  TADEUSZ KORZYBSKI – BIOCHEMIK, TWÓRCA POLSKIEJ PENICYLINYZ okazji 120. rocznicy urodzin prof. Tadeusza Korzybskie...
02/06/2026

PROF. TADEUSZ KORZYBSKI – BIOCHEMIK, TWÓRCA POLSKIEJ PENICYLINY

Z okazji 120. rocznicy urodzin prof. Tadeusza Korzybskiego, cykl „Historia et Medicina. Eksponat miesiąca Muzeum UMB” kontynuują zbiory związane z osobą tego wybitnego biochemika, naukowca, który wyodrębnił pierwszy polski preparat penicyliny.

Tadeusz Korzybski urodził się 4 czerwca 1906 roku w Mławie, gdzie ukończył Państwowe Gimnazjum w 1924 roku. Studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po otrzymaniu tytułu doktora medycyny w 1937 roku, rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Chemii Lekarskiej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, pod kierunkiem prof. Jakuba Parnasa. Brał tam czynny udział w badaniach nad przemianą materii w tkance mięśniowej przy pomocy izotopu 32P, fosforu radioaktywnego, otrzymywanego w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze. W czasie II wojny światowej pracował w lwowskim Instytucie Zwalczania Duru Plamistego u prof. Rudolfa Weigla. Kierował też Pracownią Biochemii w Klinice Gruźlicy, a następnie jako profesor zatrudniony został w Katedrze Chemii Organicznej Instytutu Medycyny. Podczas pobytu we Lwowie brał udział w muzycznych zebraniach, organizowanych przez prof. Tadeusza Kielanowskiego – pierwszego rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Po wojnie powrócił do Krakowa, gdzie zainteresował się tematem penicyliny. W 1946 roku w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Krakowie wyodrębnił pierwszy polski preparat penicyliny. W latach 1946-1947 dzięki organizacji UNRRA wraz z prof. Włodzimierz Kuryłowiczem i inż. Kazimierzem Bohatyrewiczem przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie poznawał zasady produkcji penicyliny. W 1953 roku pod kierownictwem prof. Korzybskiego uruchomiono pierwszą w Polsce seryjną produkcję penicyliny krystalicznej w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa”.
Prof. Korzybski od 1954 roku pracował w PZH, następnie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W latach 70-tych został rzeczywistym członkiem PAN. Był aktywnym członkiem w wielu towarzystwach naukowych. Był on autorem 130 publikacji, w tym monografii „Antybiotyki, pochodzenie, rodzaje, właściwości” (1955), za którą otrzymał zespołową Nagrodę Państwową I stopnia. Dzięki Jego inicjatywie w 1997 roku powstała Fundacja Oświatowa im. Korzybskich. Zmarł w Warszawie w 2002 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Mławie. 15 maja 2026 rok Sejm RP podjął uchwałę ws. upamiętnienia 120. rocznicy urodzin prof. Tadeusz Korzybskiego.

PAŁAC BRANICKICH W... KONINIE ?!Nasz Pałac miał dość burzliwą historię. Czasy zaborów i obu wojen światowych spowodowały...
27/05/2026

PAŁAC BRANICKICH W... KONINIE ?!

Nasz Pałac miał dość burzliwą historię. Czasy zaborów i obu wojen światowych spowodowały duże zniszczenia rezydencji, a także utratę lub przeniesienie wielu zabytków oraz archiwaliów. Ciężko się jednak spodziewać, że zdjęcia Pałacu znajdują się w zupełnie innym regionie Polski. Zdjęcie, które Państwo widzą zostało podpisane jako siedziba niemieckiego dowództwa w Pałacu pomiędzy Koninem a Kołem w Wielkopolsce 🏰. Na szczęście dociekliwi pracownicy Muzeum Okręgowego w Koninie nie zadowolili się tym podpisem, a w swoich poszukiwaniach zahaczyli o Podlasie. Niewątpliwie zdjęcie przedstawia Pałac Branickich w Białymstoku w czasie okupacji niemieckiej (na szczycie widać flagę hitlerowską i wartownika przed dziedzińcem). Dziękujemy za dociekliwość i kontakt z naszym Muzeum 🙏 😁

Muzeum Okręgowe w Koninie

🌸 Święto Ulicy Kilińskiego już w najbliższą niedzielę! Bądźcie tam z nami! 🌸Już 24 maja nasza ulica zamieni się w tętnią...
19/05/2026

🌸 Święto Ulicy Kilińskiego już w najbliższą niedzielę! Bądźcie tam z nami! 🌸

Już 24 maja nasza ulica zamieni się w tętniące życiem centrum wydarzeń! Wszystko będzie odbywać się na samej ulicy Kilińskiego, a my jako Muzeum UMB i Pałacu Branickich również włączamy się w to wyjątkowe święto. To idealny pomysł na spędzenie niedzieli (i Dnia Matki!) w sercu Białegostoku.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was bezpłatne zwiedzanie części pałacowej! 🏛️

Najważniejsze informacje o zwiedzaniu:

🏰 Trasa: Przejdziemy przez pałacowe piwnice oraz reprezentacyjne pierwsze piętro Pałacu Branickich (uwaga: to zwiedzanie nie obejmuje ekspozycji z historii medycyny i farmacji).

⏱️ Czas trwania: około 1 godziny.

🕒 Godziny wejść: Mamy dla Was dwie tury: o 12:30 i 13:00.

🎟️ Wejściówki: Darmowe bilety będziemy rozdawać przed wejściem do Muzeum już od godziny 12:15.

⚠️ Ważne: Liczba miejsc jest ściśle ograniczona! Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, dlatego warto pojawić się chwilę wcześniej.

Zajrzyjcie na Kilińskiego, skorzystajcie z atrakcji, koncertów (szczegóły na plakacie) i koniecznie zajrzyjcie do nas na historyczny spacer po pałacowych wnętrzach. Do zobaczenia! 👋

Międzynarodowego Dnia MuzeówCzy sztuka leczenia potrafi łączyć ludzi ponad podziałami? 🏛️Tegoroczny Międzynarodowy Dzień...
18/05/2026

Międzynarodowego Dnia Muzeów

Czy sztuka leczenia potrafi łączyć ludzi ponad podziałami? 🏛️

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzeów odbywa się pod hasłem „Muzea jednoczące podzielony świat”. W Pałacu Branickich od wieków przenikały się różne kultury, a dziś, zgłębiając historię dawnej medycyny, przypominamy sobie, że wobec troski o zdrowie i życie wszyscy jesteśmy równi. Nasze muzeum to nie tylko dawne narzędzia aptekarskie czy zbiory anatomiczne, ale przede wszystkim żywa przestrzeń otwartego dialogu i zrozumienia.

Z jakimi emocjami lub wspomnieniami kojarzy się Wam wizyta w naszych murach? Dajcie znać w komentarzu! 👇

Witajcie!Podstawowe informacje i Zajęciach Edukacyjnych w Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branicki...
18/05/2026

Witajcie!

Podstawowe informacje i Zajęciach Edukacyjnych w Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich

Adres

Jana Kilińskiego 1
Białystok
15-089

Godziny Otwarcia

Wtorek 10:00 - 17:00
Środa 10:00 - 17:00
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 09:00 - 17:00
Niedziela 09:00 - 17:00

Telefon

+48857485467

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Pałacu Branickich:

Udostępnij

Kategoria