05/04/2026
Przed nami jedno z najważniejszych ogniw każdego Salonu Wiosennego... JURY.
W tym roku w składzie znaleźli się:
Agnieszka Gniotek - krytyczka sztuki, właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego, kuratorka i jurorka licznych konkursów.
dr Magdalena Kuczma - artystka i projektantka, łącząca doświadczenie malarskie z praktyką w obszarze komunikacji wizualnej.
Krzysztof Łobczowski - laureat 4. Salonu Wiosennego, absolwent ASP we Wrocławiu.
Wojciech Pacyna - reżyser filmowy i teatralny, fotograf, członek Polskiej Akademii Filmowej.
Robert Kuciński - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, od lat związany z instytucjonalną stroną kultury.
Krzysztof Ryfa - artysta, założyciel Galerii 33, organizator licznych wydarzeń artystycznych.
dr Tomasz Gruchot - historyk literatury, krytyk, pedagog, związany z Ostrowskim Towarzystwem Naukowym.
Skład uzupełnią Marcin i Paweł, czyli galernicy.
Jak zawsze, wybór laureatów nie będzie łatwy, a przy tak licznej i zróżnicowanej komisji może okazać się jeszcze trudniejszy. Różne doświadczenia, wrażliwości i perspektywy to jednak ogromna wartość, właśnie z tego napięcia i dialogu rodzą się najciekawsze, nieoczywiste werdykty.
Na zgłoszenia prac czekamy do godz. 0:00, choć oczywiście, jeśli ktoś wyśle je jeszcze jutro, nic złego się nie stanie.
Na koniec, spokojnych, dobrych Świąt Wielkanocnych. Niech to będzie czas oddechu, światła i nowych początków.
Marcin i Paweł