Dom Pastora − dawna plebania nieistniejącej już parafii ewangelicko-augsburskiej. W 1986 wpisany do Rejestru zabytków pod numerem A-238[1]. W 1853 roku Rada Administracyjna Królestwa Polskiego oddała łomżyńskim ewangelikom zniszczony kościół popijarski (wybudowany przez jezuitów w 1732 roku, przejęty następnie przez pijarów, a po kasacji tego zakonu zamieniony na magazyn zboża). Przy wsparciu fina
nsowym m.in. Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie, cesarzowej Aleksandry Fiodorowny, kosztem 4600 rubli kościół został odremontowany. Na przełomie 1889 i 1890 roku, na tyłach kościoła postawiono budynek, który pełnił funkcję plebanii ewangelickiej. Obiekt wybudowany przez pastora Kacpra Mikulskiego ze składek społecznych.
24 maja 1899 w budynku plebanii Józef Piłsudski zmienił wyznanie i dokonał konwersji do Kościoła ewangelicko-augsburskiego, aby móc wziąć ślub z Marią Koplewską, Warto dodać, że później Józef Piłsudski wrócił do wyznania katolickiego
Od 1981 do 2005 w budynku miało swoją siedzibę Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Miasto nie inwestowało w niszczejący i opuszczony budynek, gdyż jego zwrotu domagała się parafia ewangelicko-augsburska z Pisza. Kiedy już dom stał się własnością miasta, pojawił się plan dokonania remontu oraz pomysł na jego zagospodarowanie. Początkowo w obiekcie miała się mieścić Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Łomżyńska" oraz Centrum Informacji Turystycznej. Niestety z braku środków własnych oraz szansy na pozyskanie środków zewnętrznych, budynek ponownie trafił pod skrzydła Urzędu Miejskiego. Od listopada 2013 do lipca 2015 roku, trwały prace budowlano-remontowe, Podczas remontu odkryto, że budynek został postawiony na istniejących już wcześniej, kamiennych fundamentach, które mogą pochodzić nawet z XV-XVI wieku. Dawna ewangelicka plebania zamieniła się w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej. Domek Pastora ma służyć turystyce kulturoznawczej (warsztaty upowszechniające umiejętności reprezentowane przez np. przedstawicieli ginących zawodów regionu, warsztaty mające na celu odnalezienie wspólnego mianownika między dawnymi obrzędami a sztuką współczesną) organizacja zielonych szkół i warsztatów dla studentów (np. malarstwo sztalugowe, warsztaty garncarskie) warsztaty fotograficzne (np. "strzelbę zamieniasz na lufę obiektywu") wycieczki szlakiem tematycznym, obsługa turystyczna w mieście, wytypowanie szlaków turystycznych, Współpraca z przedstawicielami rzemiosł tradycyjnych: zabawkarstwo, hafciarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, rzeźbiarstwo, zdobnictwo itp. Domek Pastora w Łomży będzie również działał na rzecz całego regionu m.in. poprzez innowacyjną, łatwą i intuicyjną w obsłudze sieć infokiosków. Turysta odwiedzający miasto Łomża będzie mógł nie tylko zapoznać się z atrakcjami turystycznymi jakie oferuje Łomża, ale również z atrakcjami jakie czekają na niego w całym regionie. Na terenie miasta zainstalowanych będzie 5 paneli LCD w najatrakcyjniejszych punktach związanych z obsługą i ruchem turystycznym. Centrum aktywności turystycznej i kulturalnej będzie można zorganizować warsztaty tematyczne, nawiązujących do tradycji, historii, folkloru Łomży i otaczającej ją przyrody, na które składać się będą zajęcia przyrodnicze, artystyczne, historyczne, ekologiczne, regionalne, a także wycieczki.