11/06/2026
📜 Brawurowa akcja odbicia więźniów w Pabianicach
10 (lub 11) czerwca 1945 roku żołnierze podziemia niepodległościowego przeprowadzili jedną z najbardziej spektakularnych akcji w regionie. Oddział dowodzony przez Aleksandra Arkuszyńskiego „Maja” uwolnił z aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Pabianicach więzionych żołnierzy Armii Krajowej. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, bez oddania ani jednego strzału.
Warto pamiętać, że w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej operacji uczestniczyli również członkowie podziemia z Łasku. Wśród nich byli m.in. Władysław Pajor ps. „Andrzej” oraz Jerzy Rendecki ps. „Bren”, który dostarczył na potrzeby akcji jedną z ciężarówek z łaskiej mleczarni. Ich zaangażowanie było ważnym elementem przedsięwzięcia, które na trwałe zapisało się w historii powojennej walki o niepodległość.