Ewa Żochowska - właścicielka Pracowni Kreatoora, prezeska Fundacji Przędzalnia Sztuki, artystka sztuk wizualnych (malarstwo, grafika, fotografia, instalacje, performans), doświadczona animatorka kultury. Organizatorka warsztatów artystycznych i wydarzeń kulturalnych w Łodzi. pracownia Kreatoora Ewy Żochowskiej jest jednocześnie miejscem tworzenia sztuki, galerią artystki oraz miejscem artystycznyc
h spotkań, warsztatów i wydarzeń (m.in. Otwarte Pracownie Księży Młyn w ramach Nocy Muzeów 2014 - 2019, Łódź Design Festival 2013 – 2015, Fotofestiwal 2017). Autorską twórczość artystyczną wykonuje równolegle do artystycznej działalności edukacyjnej (od 2019 r. w ścisłej współpracy z Fundacją Przędzalnia Sztuki). Bogaty dorobek twórczy powstający nieprzerwanie od ukończenia studiów na stałe prezentowany jest w jej pracowni na Księżym Młynie, która jest miejscem otwartym dla publiczności, przechodniów i turystów. AUTORSKA TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA
Autorka wystaw indywidualnych m.in.: w Galerii Bałuckiej w Łodzi („Malarstwo” 2007, „Martwe kwiaty” 2017), w Galerii ELart w Łodzi („Afekty” 2017), w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (2007, 2012), w Foto Cafe 102 w Łodzi („Mrok”, 2014), w pracowni Kreatoora („Czarne jagódki” 2019, „Bestia/Bestie” 2014), w Galerii Wydziału Edukacji Wizualnej, ASP Łódź (2004). Energia”, Stolarska/Krupowicz Gallery (2021,2018), Warszawa, IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Wyczółkowskiego (2020), „Kontynuacja”, Piotrków Trybunalski (2015); III Piotrkowskie Biennale Sztuki (2015); 2, 3, 4 Niezależny Salon Młodych Łódzkich Twórców, Łódź (2015-2017); Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy (2010); wystawa pokonkursowa o Grand Prix Fundacji im. F. Eibisch (2008, 2012); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); V Triennale Autoportretu, Radom (2006); Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008, 2016); IX Międzynarodowe Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); „Rocznik 2002” – wystawa najlepszych dyplomów ASP (2003); Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kair (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Katowice (2003). Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Swoje działania twórcze poszerza o inne media m. in. performance „Głód” przeprowadzony z Natalią Kalisz w ramach akcji artystycznej Anki Leśniak „Marsz głodowy kobiet” zapowiadającej rocznicę marszu głodowego Łodzianek z 1981 r. (2018) oraz „Poplątanie”, instalacja przestrzenna zrealizowana z Izabelą Nakoneczną w ramach Ubierz Alles vol. 4, Galeria Off Piotrkowska, Łódź (2012). Autorka koncepcji i współwykonawczyni performansu dokamerowego „K- ŁĄCZA” zrealizowanego w ramach projektu Fundacji Przędzalnia Sztuki „Miejskie KODY Kultury” z udziałem zaproszonych do współpracy łódzkich artystów (m.in. Aleksandry Chciuk i Adama Lewartowskiego). Jest to seria krótkich efemerycznych interwencji artystycznych realizowanych na terenie osiedla Księży Młyn badająca istniejące oraz budująca nowe relacje człowieka z naturą w mieście. STYPENDIA I NAGRODY:
Współautorka projektu "Miny" - interaktywnej instalacji audiowizualnej w przestrzeni miejskiej, realizowanej w ramach stypendium MKiDN otrzymanego przez Natalię Kalisz (2019). W 2015 r. otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Młode Polskie Malarstwo” Galerii Ale Sztuka! za obraz „Martwe Kwiaty – Louise”, w 2006 r. nominację do nagrody na V Triennale Autoportretu, a w 2000 r. do nagrody w XVII Konkursie im. W. Strzemińskiego.