Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera w Łodzi

Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera w Łodzi Organizujemy : niedzielne wycieczki rowerowe w regionie, rajdy i wyprawy rowerowe po kraju Parku Śledzia) w Łodzi ul. Nowomiejska.
(1)

Niedzielne bezpłatne wycieczki rowerowe dla wszystkich chętnych ruszają spod zegara słonecznego w Parku Staromiejskim (tzw. Zbiórka uczestników o godzinie 9.00

INFORMUJEMY w dniach 31.05 oraz 7.06 niedzielne wycieczki rowerowe nie odbędą się. 👇👇👇----------------------------------...
28/05/2026

INFORMUJEMY w dniach 31.05 oraz 7.06 niedzielne wycieczki rowerowe nie odbędą się.
👇👇👇----------------------------------
Większość klubu ŁKTK w tym większość naszych Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w dniach 30.05--6.06.2026 będzie przebywać na 66. Ogólnopolskim Szkoleniowym Zlocie Przodowników Turystyki Kolarskiej w Ustroniu, z tego powodu niedzielne wycieczki 31 maja i 7 czerwca NIE ODBĘDĄ SIĘ. Zapraszamy 14 czerwca - szczegóły w kolejnym poście.

Dowiedz się więcej o 66. Zlocie >>> link w komentarzu

SERDECZNIE ZAPRASZAMY na 70. JUBILEUSZOWY ROWEROWY RAJD URODZINOWY ŁKTKw terminie 11-13 września 2026baza rajdu DOBIESZK...
28/05/2026

SERDECZNIE ZAPRASZAMY na 70. JUBILEUSZOWY ROWEROWY RAJD URODZINOWY ŁKTK
w terminie 11-13 września 2026
baza rajdu DOBIESZKÓW k/Łodzi
Szczegóły zaproszenia w Regulaminie Rajdu >>https://www.lktk.pl/sites/all/files/70.%20RU%20%C5%81KTK%20Regulamin.pdf

W tym roku ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU corocznie obchodzony 3 czerwca nasz klub będzie świętował w Ustroniu podczas 66. Ogólno...
28/05/2026

W tym roku ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU corocznie obchodzony 3 czerwca nasz klub będzie świętował w Ustroniu podczas 66. Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK - Ustroń w dniach 30.05-06.06.2026.
WIĘCEJ o ŚWIATOWYM DNIU ROWERU oraz o 66.ZLOCIE dowiesz się w komentarzu.

"OCZY ZIEMI" 👉KLUBOWY RAJD ROWEROWY DO SKARŻYSKA-KAMIENNEJ I OKOLIC 2026-05-23. Ten rajd zorganizował i przygotował Jace...
26/05/2026

"OCZY ZIEMI" 👉KLUBOWY RAJD ROWEROWY DO SKARŻYSKA-KAMIENNEJ I OKOLIC 2026-05-23. Ten rajd zorganizował i przygotował Jacek Siech. Niestety z powodów osobistych nie mógł go poprowadzić. Korzystając z materiałów i wskazówek autora zrobił to Tomek Konecki. Dzięki niemu dziewięciu chętnych członków ŁKTK udało się w sobotę 23 maja 2026 r. do Skarżyska-Kamiennej i okolic.
Pierwszym celem był Wąchock a w nim Opactwo Cystersów. Z uwagi na trwające budowy, remonty, objazdy i piaszczyste szlaki turystyczne droga trwała nieco dłużej niż przewidywano. Oczekujący nas brat Albert ucieszył się na nasz widok. Obejrzeliśmy eksponaty muzealne ukazujące chronologiczne dzieje Opactwa na tle wydarzeń historii naszego kraju a następnie pod przewodnictwem Brata zabudowę i poszczególne pomieszczenia klasztorne, poznając także ich przeznaczenie. Brat nie szczędził nam informacji dotyczących dziejów mnichów przybyłych do klasztoru w Wąchocku, ufundowanego przez krakowskiego biskupa Gedeona w 1179 roku. Klasztor jest obecnie najcenniejszą i najlepiej zachowaną budowlą romańską w Polsce. Nic dziwnego, że zrobił na nas niesamowite wrażenie.
Będąc w Wąchocku nie mogliśmy odpuścić sobie jedynego w Polsce Pomnika Sołtysa odsłoniętego 28 czerwca 2003 r. na skwerku miasta, w hołdzie wszystkim sołtysom. Poziome tablice przed monumentem upamiętniają liczne dowcipy i żarty o Sołtysie i jego rodzinie z czasów PRL-u.
Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w kierunku Rezerwatu Geologicznego „Oczy Ziemi” – unikatowej atrakcji na terenie nieczynnego kamieniołomu Gębury. Przed wejściem od niedawna znajduje się dość pokaźna brama zbudowana z inicjatywy Nadleśnictwa Suchedniów. Dotychczas miejsce znane głównie przez miejscowych, w ostatnich latach staje się atrakcją turystyczną. Nazwa Rezerwatu pochodzi od charakterystycznych otworów w ścianie kamieniołomu i dlatego tak nazywała skały miejscowa ludność. Wcześniej była to kopalnia piaskowca. Podczas II wojny światowej zasoby wykorzystane były przez Niemców do budowy dróg i torów. Obecnie jest to pionowa skała, w której bystry obserwator może dostrzec ludzkie oczy. U podnóża skały jest nieckowate obniżenie terenu powstałe wskutek działania kopalni odkrywkowej, zarastające roślinami, wśród których można wypatrzeć rzadkie okazy. Wcześniej było wodnym oczkiem wypełnionym wodą koloru turkusowego. Obok postawiona jest duża wiata z ławami i stołami oraz miejsce na ognisko. Piękne miejsce wśród lasu, ze ścieżką rowerową odwiedzają liczne grupy turystów. Właśnie tam spotkaliśmy grupę osób świętujących swoją uroczystość, z którymi nawiązaliśmy serdeczny kontakt. Niespodziewanie dla nas ugościli nas, częstując pączkami. Liczyliśmy tam na pieczątkę, która powinna być umieszczona w drewnianej skrzynce. Niestety była tylko skrzynka. Prawdopodobnie ktoś pieczątkę sobie przywłaszczył.
Wróciliśmy do Skarżyska-Kamiennej. Podjechaliśmy do Muzeum Orła Białego. Obejrzeliśmy również Ruiny Wielkiego Pieca z 1838 roku. Stamtąd nasza droga wiodła do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej – sanktuarium będącego wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. Powstała z inicjatywy biskupa radomskiego i repatriantów z Kresów. Jej historia to utworzenie parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w 1986 r., intronizacja kopii wizerunku MB w 1989 r. i papieska koronacja obrazu koronami poświęconymi przez Jana Pawła II w 1997 r. Zbliżająca się godzina 18:00 była dla nas hasłem udania się do pobliskiej restauracji, w której mieliśmy zamówiony dwudaniowy obiad. Posileni, odpoczęliśmy przy stolikach na tarasie a następnie udaliśmy się na poszukiwanie ławeczki Leopolda Staffa. Mieliśmy z tym niejaki problem. Internetowe źródła podawały mylące informacje. Znaleźliśmy pomnik poety a z tyłu za ogrodzeniem drewnianą ławeczkę. Obok na kamieniu tabliczka, że to „ławeczka pod świerkami” na której siadywał Staff. Przy okazji znaleźliśmy ławeczkę z umieszczoną na niej Gitarą naturalnych rozmiarów z heavy metalu upamiętniającą posadzenie 10 drzew z okazji 10-lecia zespołu Nocny Kochanek. Udaliśmy się da Dworzec Kolejowy, by o 20:33 wyruszyć do Łodzi.

Relacja: Mirosława Chaba
Zdjęcia: Ewa Barańska i Mirosława Chaba

Odwiedziliśmy dziś 24.05 DWORZEC KOLEI WARSZAWSKO-WIEDEŃSKIEJ w Rokicinach-Kolonii. Wjeżdżając do "centrum kolejowego" w...
24/05/2026

Odwiedziliśmy dziś 24.05 DWORZEC KOLEI WARSZAWSKO-WIEDEŃSKIEJ w Rokicinach-Kolonii. Wjeżdżając do "centrum kolejowego" w tej miejscowości, możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do XIX wieku albo na plan filmowy jakiejś historycznej produkcji. Nie da się zaprzeczyć, że w Rokicinach-Kolonii jest po prostu pięknie i klimatycznie! Taki efekt dają zabytkowe budynki kolejowego dworca wybudowanego w stylu warszawsko-wiedeńskim oraz Zajazdu Poczty Konnej.
=====================
Dworzec warszawsko-wiedeński
------------------------------------
Zapewne zastanawiasz się, na czym polega niezwykłość starego dworca kolejowego? Okazuje się, że nie jest to zwyczajny dworzec..., gdyż jego budynek został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Dworzec znajdujący się przy ulicy Tomaszowskiej w Rokicinach-Kolonii liczy aż 180 lat. Wybudowano go w 1846 roku. Początkowo służył jako strategiczny punkt przeładunkowy towarów do Łodzi i Tomaszowa. Do czasu powstania kolei w Łodzi wyprodukowane towary, surowce oraz węgiel potrzebny w kotłowniach łódzkich fabryk transportowane były właśnie drogą z Rokicin. Ciekawostką jest też fakt, że przez gminę Rokiciny przebiega 9,5-km odcinek historycznej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej liczącej 327 km. Niegdyś planowano tu stworzyć węzeł kolejowy, jednak właściciel folwarku w Rokicinach, Michał Brujewicz, nie wyraził zgody na sprzedaż znacznych połaci gruntu pod tę inwestycję.
Obecnie dworzec jest od września 2024 po przebudowie i renowacji. Odtworzeniu oraz konserwacji poddano secesyjne elementy, którymi mocowano lampy oraz tak zwane repery, czyli znaki geodezyjne w formie tabliczek. Przed wejściem głównym pojawił się stylizowany na historyczny duży zegar. Nowe oblicze zyskało też wnętrze.
=========================
Zajazd Poczty Konnej w Rokicinach-Kolonii
------------------------------------------
Na uwagę zasługuje także Zajazd Poczty Konnej, który został wzniesiony w 1848 roku. To najbardziej rozpoznawalny zabytek w gminie Rokiciny oraz jeden z nielicznych obiektów budownictwa pocztowego z początku XIX w. zachowanego w Polsce. Zanim wybudowano linię kolejową z Koluszek do Łodzi Fabrycznej był miejscem przeładunku towarów przewożonych Koleją Warszawsko-Wiedeńską, które następnie pocztą konną wywożono w kierunku Łodzi.
Podczas II wojny światowej Zajazd Poczty Konnej wykorzystywano głównie jako magazyn, a w jego południowej części utworzono sklepy. Wówczas został do niego dobudowany ganek. Tuż po wojnie obiekt przejęła spółdzielnia "Słońce", a od 1963 roku, już jako własność państwowa, pełnił kolejno funkcję: szkoły, przedszkola i apteki. W końcu lat 80. XX w. obiekt poddano gruntownej konserwacji, w efekcie czego stał się siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach.
Obecnie funkcjonuje tu również Gminna Publiczna Biblioteka z lokalną izbą pamięci. Budynek wpisany jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Obiekt łączy kilka stylów architektonicznych. Podzielono go na dwie części, z której pierwsza stanowi część piętrową z kwadratową wieżą obserwacyjną. W drugiej części parterowej znajdowały się niegdyś pokoje administracyjne, gościnne i kuchenne. Wozownia i stajnie dla koni mieściły się natomiast w budynku przylegającym do zajazdu od południa.
------------------------------------
Łącznie od startu z Parku "Śledzia" do Trasy Górna przy Rzgowskiej przejechaliśmy 65 km przy pięknej słonecznej pogodzie. Trasę wycieczki udostępniamy w komentarzu. W wycieczce wzięło udział 32 uczestników w tym wielu Sympatyków klubu.
Prowadzenie i relacja Mariusz K.
Info historyczne: Tomaszowski Informator Tygodniowy-2.08.2023
Foto : Krysia D. , Jadwiga Ł.

20/05/2026

Velo Warta. Kluczowy element rozwoju sieci tras rowerowych w województwie łódzkim

19/05/2026

Trzech przedstawicieli naszego klubu uczestniczyło w niedzielę 17 maja w imprezie rowerowej "GRAVEL po SKOSZEWSKU", zorganizowanej przez Gmina Nowosolna. Wydarzenie było związane z jubileuszem 600-lecia Starych Skoszew - w roku 1426 Władysław Jagiełło nadał wsi prawa miejskie (odebrane w 1702 roku). W imprezie uczestniczyło ok. 60 kolarzy dorosłych (oraz wiele dzieci na trasie 2,5 km) a trudna technicznie trasa o długości 40 km (ślad trasy w komentarzu) poprowadzona po terenie Wzniesień Łódzkich i Gmina Nowosolna zaczynała się i kończyła na terenie szkoły w Skoszewach. Na zakończenie imprezy przygotowano poczęstunek. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal. Podziękowanie dla Gmina Nowosolna za wysoki poziom organizacyjny imprezy.

Dziś 16.05 po raz 14-ty odbył się Rajd "Rowerem i pieszo wzniesienia Łódzkie cieszą". Pan Adam pracownik Park Krajobrazo...
16/05/2026

Dziś 16.05 po raz 14-ty odbył się Rajd "Rowerem i pieszo wzniesienia Łódzkie cieszą". Pan Adam pracownik Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich - ZPKWŁ Oddział PKWŁ poprowadził nas na rowerach po pięknych ale trudnych technicznie ścieżkach parku. Nasz klub zapewnił asystę przewodnicką na szlaku dla naszych Sympatyków i Klubowiczów. Na zakończenie rajdu po przejechaniu ponad 30 km odpoczęliśmy wspólnie przy ognisku przygotowanym przez pracowników PKWŁ. Następna okazja uczestniczenia w tym rajdzie już za rok.
Fotorelacja : Marzena Wielgosz - lider wśród naszych Sympatyków !

To z kim widzimy się w sobotę 16 maja na XIV Rajdzie "Rowerem 🚴‍♀️🚴🚴‍♂️ i pieszo🚶‍♀️🚶🚶‍♂️ Wzniesienia Łódzkie cieszą" ? ...
14/05/2026

To z kim widzimy się w sobotę 16 maja na XIV Rajdzie "Rowerem 🚴‍♀️🚴🚴‍♂️ i pieszo🚶‍♀️🚶🚶‍♂️ Wzniesienia Łódzkie cieszą" ? DAJ ZNAĆ W KOMENTARZU !!! Nasz klub jest współprowadzącym na trasach rowerowych tego WYDARZENIA >>> https://www.facebook.com/events/3122808884590804/
FOTO : znaczek-button rajdowy

Adres

Wigury 12a
Łódź
90-301

Godziny Otwarcia

17:00 - 18:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera w Łodzi umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera w Łodzi:

Udostępnij