Savarte Art

Savarte Art Taidegalleria Kotkassa Savarte Art -galleria on avoinna näyttelyiden aikana
ti–to klo 11–17, la klo 11–14 sekä sopimuksen mukaan. Welcome!

Savarte Art on vuonna 1987 perustettu taidealan yksityisyritys. Galleria Savarte Art on toiminut Kotkassa kauniin Vanhan Paloaseman tiloissa vuodesta 1988. Galleria esittelee suomalaisten eturivin taiteilijoiden teoksia kuukausittain vaihtuvissa näyttelyissään. Savarte Art on keskittynyt suomalaiseen grafiikkaan ja gallerialla on laaja grafiikan myyntikokoelma. Savarte Art myös välittää asiakkaill

een suomalaisten taiteilijoiden maalauksia, veistoksia, tekstiilitaidetta, valo- ja lasiteoksia, keramiikkaa ym. Savarte Art konsultoi, neuvoo ja suunnittelee yrityksille ja yksityisille taideratkaisuja sisustuksiin, taidelahjoiksi ja näyttelykokonaisuuksiin. Tervetuloa!

//

The gallery is open during the exhibitions
Tue–Thu 11–17, Sat 11–14 . Savarte Art is founded in 1987 and the gallery is located in Kotka at the beautiful Old Fire Station since 1988. The gallery presents art by leading Finnish artists in monthly changing exhibitions. Savarte Art is focused on Finnish graphics and has a wide range of graphic art on sale. Savarte Art also supplies paintings, sculptures, textile art, light installations, glass art, ceramics, etc. Savarte Art consults, advises and designs art solutions.

Tervetuloa Savarte Art -gallerian Maalla. Merellä. -taidemyyntinäyttelyyn 18.8.–5.9.! 💚 Meripäivillä avautunut näyttelym...
18/08/2026

Tervetuloa Savarte Art -gallerian Maalla. Merellä. -taidemyyntinäyttelyyn 18.8.–5.9.!

💚 Meripäivillä avautunut näyttelymme jatkuu 5.9. saakka. Näyttely kokoaa yhteen tunnelmia, tunteita ja ohi kiitäviä hetkiä niin maalta kuin mereltäkin. Luvassa on grafiikkaa ja maalauksia, suurta ja pientä, juuri valmistuneita teoksia sekä vanhempaa tuotantoa. Lisäksi grafiikan salkut ovat avoinna – tule tekemään löytöjä!

💙 Mukana on teoksia taiteilijoita mm. Göran Augustson, Hanne Juga, Juho Karjalainen, Inari Krohn, Kristian Krokfors, Kirsi Neuvonen, Paul Osipow, Kristiina Uusitalo, Hanna Varis ja Pauli Vuorisalo.

💙 Näyttely on 18.8.–5.9. avoinna:
tiistaista torstaihin klo 11–17
ja lauantaisin klo 11–14.

💚 Savarte Art galleria
Vanha paloasema, Kirkkokatu 13, 48100 Kotka
Käynti sisäpihan puolelta.
Verkkogalleria: www.savarte.fi

Tervetuloa Savarte Art -gallerian Maalla. Merellä. -taidemyyntinäyttelyyn Meripäivillä 22.–25.7. sekä 18.8.–5.9.! 💚 Näyt...
19/07/2026

Tervetuloa Savarte Art -gallerian Maalla. Merellä. -taidemyyntinäyttelyyn Meripäivillä 22.–25.7. sekä 18.8.–5.9.!

💚 Näyttely avautuu perinteiseen tapaan Meripäiväparaatin myötä. Se kokoaa yhteen tunnelmia, tunteita ja ohi kiitäviä hetkiä niin maalta kuin mereltäkin. Luvassa on grafiikkaa ja maalauksia, suurta ja pientä, juuri valmistuneita teoksia sekä vanhempaa tuotantoa. Lisäksi grafiikan salkut ovat avoinna – tule tekemään löytöjä!

💙 Mukana on teoksia taiteilijoita mm. Göran Augustson, Hanne Juga, Juho Karjalainen, Inari Krohn, Kristian Krokfors, Mildebergius, Kirsi Neuvonen, Kaisu Sirviö, Kristiina Uusitalo, Hanna Varis ja Pauli Vuorisalo.

💚 Näyttely avoinna 22.–25.7. Meripäivillä:
avajaiskeskiviikko 22.7. klo 18–21,
torstai 23.7. ja perjantai 24.7. klo 11–17
sekä lauantai 25.7. klo 11–14.

💙 Näyttely jatkuu 18.8.–5.9. ja on avoinna:
tiistaista torstaihin klo 11–17
ja lauantaisin klo 11–14.

💚 Savarte Art galleria
Vanha paloasema, Kirkkokatu 13, 48100 Kotka
Käynti sisäpihan puolelta.

Verkkogalleria: www.savarte.fi

Tervetuloa kuvataiteilija Hanna Variksen taidemyyntinäyttelyn avajaisiin lauantaina 28.3.–25.4. Tästä alkaa Savarte Art ...
24/03/2026

Tervetuloa kuvataiteilija Hanna Variksen taidemyyntinäyttelyn avajaisiin lauantaina 28.3.–25.4. Tästä alkaa Savarte Art -gallerian kevät!

Hanna Varis on toiminut taidegrafiikan ja maalaustaiteen parissa jo 40 vuoden ajan. Hän on keskittynyt metalligrafiikkaan sekä paperipohjaisiin maalauksiin sekä näiden yhdistelmiin.

Näyttely on avoinna 28.3.–25.4.:
avajaislauantaina 28.3. poikkeuksellisesti klo 13–16,
lauantaina 11.4. suljettu Kotkan opiston tilaisuuden vuoksi,
muuten tiistaista torstaihin klo 11–17 ja lauantaisin klo 11–14.

🧡🧡🧡

"Rakastin pienenä satuja. Lumouduin satukirjan viivapiirroksista niin, että päätin isona ruveta taiteilijaksi. Kuvataiteessa voin yhdistää tarinoiden taikuuden kädentaitoon – luoda väreistä ja pintamateriaaleista uusia maailmoja, avata ihmeitä näkyviksi.

Aiheeni syntyvät tunnetilasta, joka koskettaa; kauneudesta joka läikähdyttää sielua tai uniseikkailujen oivalluksista, jotka nivon arjen mysteereihin. Innostuessani unohdan taiteen valtavirrat ja annan teoksistani tulla sellaisia kuin ne itse haluavat. Tarinat teosteni sisällä lomittuvat ja nivoutuvat, rytmittyvät toisiinsa. Olen tutkimusmatkailija ajassa, seikkaileva esteetikko. Henkilökohtaiset tragediat ovat muovanneet minusta taistelijan kauneuden ja ihanuuden puolesta.

En tiedä, valitsiko metalligrafiikka tekniikkana minut vai minä tekniikan, se tuntui heti omalta. Etsauksen piirrostyö vaatii suunnitelmallisuutta, kärsivällisyyttä, työvedoksia, värikokeiluja ja kuitenkin kuparilevyjen syövytys on lähestulkoon maaginen tapahtuma yllätyksineen. Uuden taideteoksen synnyttyä onnistuneesti, saatan liikuttua itsekin."

🧡🧡🧡

Tutustu verkkogalleriaan: www.savarte.fi

Galleria Savarte Art
Kotkan Vanha paloasema, Kirkkokatu 13
Käynti sisäpihan puolelta.

Savarte Art -gallerian joulunäyttely 29.11.–21.12.2025 – lämpimästi tervetuloa! ❤️Kierrä näyttelyteosten parissa kevään ...
28/11/2025

Savarte Art -gallerian joulunäyttely 29.11.–21.12.2025 – lämpimästi tervetuloa! ❤️

Kierrä näyttelyteosten parissa kevään valosta vehreään kesään ja syksyn ruskasta rauhalliseen talveen. Luvassa on monipuolinen kattaus grafiikkaa ja maalauksia rakastetuilta taiteilijoiltamme. Teoksista mukana uusia ihastuksia ja vanhoja tuttuja, suurta ja pientä, sekä erityisen runsaasti vedoksia selattavaksi grafiikan salkuissa.

Teoksia mm. taiteilijoilta: Hanne Juga, Juho Karjalainen, Tiina Kivinen, Inari Krohn, Kristian Krokfors, Katja Mesikämmen, Navitrolla, Kirsi Neuvonen, Esa Riippa, Kaisu Sirviö, Päivi Somppi, Katja Tukiainen ja Christen Åberg, sekä grafiikan salkuissa selattavaksi monia muita!

❤️ Näyttely on avoinna:
tiistaista torstaihin klo 11–17 sekä lauantaisin klo 11–14.
Avajaislauantaina 29.11. klo 12–15.
Itsenäisyyspäivänä 6.12. suljettu.
Adventtisunnuntaina 21.12. klo 11–14.

❤️ Savarte Art -galleria
Vanha paloasema, Kirkkokatu 13, 48100 Kotka
Käynti sisäpihan puolelta.

Tutustu verkkogalleriaan: https://www.savarte.fi/

🎁 Gallerialta paikan päältä saat myös taidelahjakortit pukin konttiin valitsemallesi summalle!

Osoite

KirkkoKatu 13
Kotka
48100

Hälytykset

Tiedä ensimmäisenä ja anna meille oikeus lähettää sinulle sähköpostitse uutisia ja promootioita Savarte Art :ltä. Sähköpostiosoitettasi ei käytetä muihin tarkoituksiin, ja voit perua milloin tahansa.

Ota Yhteyttä Yritys

Lähetä viesti Savarte Art :lle:

Oikopolut

Jaa

Kategoria