23/11/2023
W roku 1892 drzeworytniczą reprodukcję tego obrazu zamieścił „Tygodnik Ilustrowany”, opatrując ją następującym, obszernym komentarzem:
„Antoni Kozakiewicz należy do artystów, którzy umieją tworzyć wyborne sceny rodzajowe z tematów bardzo zwyczajnych, ale pochwyconych z natury na gorącym uczynku. Doskonała charakterystyka figur, realizm w traktowaniu całości i szczegółów, zmysł spostrzegawczy czynią każdy jego obraz interesującym zarówno pod względem treści, jak i wykonania.
Weźmy choćby tę grupę dzieciaków „na ulicy” [...] co za wyborne typy tych bosych łobuziątek, spotykanych na bruku każdego przedmieścia! ... poznać od razu, że to dzieci rzemieślników lub wyrobników ubogich, zostawionych na bożej opiece pod gołym niebem na całe dnie. Pośród nich tylko dziewczynka lepiej ubrana i w bucikach należy widocznie do klasy dostatniejszej; zajada jakieś łakocie, którym z pożądliwą minką przyglądają się jej towarzyszki jakby mówiły: „dobre to? ... daj nam skosztować!” – a mała egoistka patrzy zalękniona i podejrzliwie, czy im nie przyjdzie ochota podzielić się z nią wbrew jej woli i dla większej pewności usiłuje całą buzię wypakować sobie co prędzej swoim przysmakiem.” *
Antoni Wit Kozakiewicz, pochodzący z Krakowa malarz realista, powstaniec styczniowy. Za udział w powstaniu został na krótko uwięziony. W 1868 wyjechał do Wiednia i studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki cesarskiemu stypendium przeniósł się do Monachium, gdzie jego tradycyjne malarstwo przyniosło mu powodzenie. W Monachium spędził 30 lat. Następnie wyjechał w 1900 roku do Warszawy, w której przebywał 5 lat. Nie odniósł tu jednak sukcesów, zapomniany i ubogi zamieszkał w Szczawnicy.
Kozakiewicz malował sceny historyczne, pejzaże i portrety. Tworzył obrazy o tematyce rodzajowej, ubarwione folklorem i scenami z życia wsi, Cyganów i Żydów.
Antoni Kozakiewicz "Na ulicy" 1891 r.
* https://sztuka.agraart.pl/licytacja/74/3793
Rodzicielstwo - chyba najpiękniejsze doświadczenie w życiu. Zapraszam do podróży przez galerię