USS Intrepid

USS Intrepid USS Intrepid – amerykański lotniskowiec z okresu II wojny światowej i wojny wietnamskiej. Po wycofaniu ze służby przekształcony w 1982 w okręt-muzeum.HistoriaStępkę pod USS "Intrepid" położono 1 grudnia 1941 w stoczni Newport News.

Wodowanie miało miejsce 26 kwietnia 1943, oddanie do służby 16 sierpnia 1943. Po wejściu do służby okręt udał się na Pacyfik, gdzie wziął aktywny udział w walkach z Japończykami. W styczniu 1944 wspierał desant na Wyspy Marshalla. 17 lutego został trafiony torpedą zrzuconą z japońskiego samolotu. Uszkodzony okręt w celu naprawy musiał powrócić do Stanów Zjednoczonych. W czerwcu ponownie był zdolny do walki. 6 września jego samoloty pokładowe zaatakowały japońskie pozycje na Palau. Samoloty atakowały w tym czasie także japońskie pozycje w rejonie Filipin i Okinawy. Między 23 a 26 października uczestniczył w bitwie morskiej o Leyte. Jego samoloty pokładowe przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”. Jego samoloty trafiły także lotniskowce „Zuihō” i „Zuikaku”.

Operating as usual

Address

New York, NY

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when USS Intrepid posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Museum

Send a message to USS Intrepid:

Category

Nearby museums


Other History Museums in New York

Show All