Strona poświęcona Muzeum Przyrodniczemu Uniwersytetu Wrocławskiego, jego okazom, funkcjonowaniu i
(1)
13/03/2026
Zmiany w muzeum!
Niedawno zakończyliśmy remont jednej z gablot w sali zwierząt. Teraz zwiedzający mogą podziwiać nie tylko odnowioną ekspozycję, lecz także kilka nowych okazów — w tym imponującego lwa, który dumnie spogląda na gości muzeum. 😍
28/01/2026
Wczoraj dzieliliśmy się fotorelacją z koncertu średniowiecznych pieśni, a dziś prezentujemy kilka zdjęć autorstwa dr Anny Kędziory, które można oglądać w przestrzeni Galerii Fotografii PF w Poznaniu (wspominaliśmy o tym w poście sprzed tygodnia). Inspiracją dla autorki były okazy z naszych kolekcji muzealnych. Wystawę można oglądać do 8 marca 2026 roku. Gorąco polecamy!
27/01/2026
Pieśni średniowieczne rozbrzmiały w wyjątkowej scenerii naszego muzeum z udziałem Vox Imaginaria (https://www.facebook.com/voximaginaria). My zaś ciesząc się niezwykle wysoką frekwencją na tym wydarzeniu, udostępniamy krótką fotorelację.
16/01/2026
Wernisaż Anny Kędzory w Galerii Fotografii pf
Z ogromną radością informujemy, że dr Anna Kędziora z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która od 2022 roku twórczo współpracuje z naszymi zbiorami muzealnymi, zaprezentuje swoje prace w prestiżowej Galerii Fotografii pf w Poznaniu!
Twórczość dr Anny Kędzory, prezentowana w tej wystawie, opiera się na fotografii, której inspiracją są okazy z naszych kolekcji muzealnych. Dlatego z dumą ogłaszamy, że jesteśmy jednym z oficjalnych partnerów tego wyjątkowego wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na wernisaż! 🎨
📅 23 stycznia 2026
🕕 godz. 18:00
📍 Galeria Fotografii pf, Poznań
To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nasze zbiory w nowym, artystycznym świetle
15/01/2026
Słyszałem kosa piękny śpiew… Koncert średniowiecznej pieśni niemieckiej
Informacje organizacyjne:
- wydarzenie odbędzie się w sali wystawy “Świat zwierząt” (ze szkieletem płetwala błękitnego);
- nie jest to typowy koncert - podczas wydarzenia można będzie swobodnie przechadzać się po wystawie Muzeum Przyrodniczego;
- wstęp na wydarzenie jest wolny;
- liczba miejsc siedzących będzie ograniczona, prosimy więc o ustępowanie miejsca potrzebującym;
- muzycy będą zmieniać miejsca w przestrzeni sali wystawowej i przenosić instrumenty, prosimy więc o ułatwienie przejścia;
- pomiędzy trzema częściami koncertu zaplanowana jest moderacja - Julia Siwek wprowadzi słuchaczy w tematykę kolejnych utworów muzycznych, które wykonywane będą w dawnych formach języka niemieckiego.
Wykonawcy:
Vox Imaginaria:
Julieta González-Springer - śpiew
Ryszard Lubieniecki - portatyw organowy, recytacja
Julia Siwek - recytacja
Polecamy wejść na stronę facebookową zespołu Vox Imaginaria: https://www.facebook.com/VoxImaginaria. W komentarzach dla zainteresowanych zamieszczamy dokładny opis wydarzenia.
15/11/2025
W Sali pod Filarem w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta została wystawa „Nasi Mistrzowie. 80 lat wrocławskiej Alma Mater”. Zorganizowano ją z okazji 80-lecia polskiego Uniwersytetu we Wrocławiu (1945-2025) a przedstawia 16 wybitnych postaci z uniwersyteckiej profesury. Z grona biologów, w demokratycznej procedurze wybrany do upamiętnienia został prof. Ludwik Tomiałojć - ornitolog, który całe swe zawodowe życie związał z naszym Muzeum Przyrodniczym. Ludwik był nie tylko znakomitym naukowcem, ale też wielkim entuzjastą i aktywnym działaczem ochrony przyrody w Polsce; jednym z pionierów tego kierunku rozwoju naszego kraju. Niech zaprezentowane obiekty związane z jego życiem (terenowa kurtka, luneta, zapiski, okazy dermoplastyczne ptaków z gatunków, które stanowiły przedmioty jego badań i kilka zdjęć) inspirują nas stale w badaniach naukowych, umiłowaniu przyrody i prawdy.
22/08/2025
Warto obejrzeć 😀
Skąd w leśnych stawkach na Dolnym Śląsku żółwie błotne?
Nasi naukowcy wprowadzili je tam prawie 30 lat temu, rozpoczynając reintrodukcję tego zagrożonego gatunku. Żółwiom spodobało się nowe otoczenie i rodzina szybko się powiększyła.
O szczegółach w materiale TV Echo mówi Andrzej Jabłoński, "żółwiowy dziadek" z Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, link w komentarzu.
13/06/2025
Kolejny Green Picnic za nami! 😍
Wczoraj na łące uniwersyteckiej na Kampusie Grunwaldzkim UWr odbyła się kolejna edycja Green Picnic, w którym uczestniczyliśmy. Opowiadaliśmy uczestnikom o życiu rzeki, z perspektywy-gatunków rodzimych, inwazyjnych, zagrożonych lub tych, które wyginęły. Pokazaliśmy w sumie 30 gatunków, pobranych z kolekcji naukowej naszego muzeum. Najwięcej entuzjazmu, szczególnie wśród dzieci wzbudził bóbr, wydra oraz norka amerykańska. Ta ostatnia, choć piękna jest niestety gatunkiem inwazyjnym, odpowiedzialnym m.in. za wyparcie naszego rodzimego gatunku norki, o czym należy pamiętać.
Panna młoda w welonie z foli bąbelkowej to nasza wspaniała wydra. 😃
24/04/2025
Green Picnic za nami! 😍
Wczoraj na łące uniwersyteckiej na Kampusie Grunwaldzkim UWr odbył się Green Picnic, w którym uczestniczyliśmy. Opowiadaliśmy uczestnikom o życiu rzeki, z perspektywy-gatunków rodzimych, inwazyjnych, zagrożonych lub tych, które wyginęły. Pokazaliśmy w sumie 30 gatunków, pobranych z kolekcji naukowej naszego muzeum. Najwięcej entuzjazmu, szczególnie wśród dzieci wzbudził bóbr, wydra oraz norka amerykańska. Ta ostatnia, choć piękna jest niestety gatunkiem inwazyjnym, odpowiedzialnym m.in. za wyparcie naszego rodzimego gatunku norki, o czym należy pamiętać.
06/04/2025
Pragniemy poinformować, iż Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, do którego należy nasze muzeum, zakończyło projekt pt. „Dziedzictwo nauki. Zbiory uczelniane i rozwój społeczności lokalnych” dofinansowany ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.
Jednym z elementów projektu było stworzenie pięćdziesięciu filmów dokumentalnych o polskim dziedzictwie akademickim. Od 2023 roku ekipa filmowa odwiedzała muzea i kolekcje uczelniane w całej Polsce. Filmy powstały w: Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów o Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu:
Wczoraj nasz dyrektor, prof. Jan Kotusz, oraz doktorant Daniel Kulik brali udział w konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu z okazji wydania monografii dotyczącej Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (SPK) oraz 25-lecia tegoż parku. Wraz z Michałem Sierakowskim, pracownikiem SPK, są oni autorami rozdziału poświęconego ichtiofaunie (rybom) rzek i starorzeczy znajdujących się w parku.
Zamieszczamy kilka zdjęć z wystąpienia profesora Kotusza oraz link, pod którym można pobrać powyższą publikację.
W środę 19 marca w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom i osobom wyróżnionym w Studenckim Programie Stypendialnym. W gronie laureatów znalazł się nasz doktorant i pracownik, Mateusz Sapieja, który otrzymał wyróżnienie w ramach stypendium im. Alfreda Jahna w kategorii nauk o Ziemi i środowisku. Nagrodę przyznano za jego osiągnięcia naukowe uzyskane w trakcie realizacji pracy doktorskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
Skontaktuj Się Z Firmę
Wyślij wiadomość do Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego:
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego powstało z połączenia niegdysiejszych muzeów: zoologicznego, botanicznego oraz zielnika – czyli herbarium – placówek, które pierwotnie funkcjonowały w Uniwersytecie jako jednostki samodzielne lub afiliowane przy instytutach. Muzeum Zoologiczne powstało w 1814r., wkrótce po założeniu świeckiego Uniwersytetu Wrocławskiego, wówczas niemieckiego (1811). Założył je prof. Johann Ludwig Christian Gravenhorst. Pierwotnie mieściło się ono w głównym gmachu Uniwersytetu przy Placu Uniwersyteckim. Od samego początku gromadzone były tam zbiory dla potrzeb nauki, dydaktyki i ogólnie dostępnych wystaw.
Do szczególnie zasłużonych uczonych, których zbiory zachowały się do dnia dzisiejszego i służą głównie nauce (np. typy opisowe), należeli profesorowie Adolph Eduard Grube, Carl Chun, W***y Kükenthal, Ferdynand Pax junior. Do obecnego budynku, zbudowanego specjalnie dla Muzeum, zbiory zostały przeniesione w 1904 pod nadzorem W. Kükenthala.
W czasie II-giej wojny światowej, podczas oblężenia Festung Breslau, gmach został zbombardowany i runęło całe skrzydło, a wystawy, z wyjątkiem Sali Szkieletowej, uległy totalnemu zniszczeniu, podobnie jak pomieszczenia przeznaczone na cele dydaktyczne. Ze zniszczeń wojennych ocalało około 50% zbiorów naukowych. Po wojnie muzeum zostało przejęte przez polskie władze uniwersyteckie. Zabezpieczanie zachowanych kolekcji odbywało się pod kierownictwem prof. Kazimierza Sembrata oraz pierwszego kustosza doc. Jana Kinela oraz doc. Zofii Kozikowskiej (wszyscy przybyli ze Lwowa). Budynek został wyremontowany, częściowo przebudowany, a zbiory zabezpieczone. Modernizacja budynku, reorganizacja zbiorów i organizacja pierwszych wystaw odbywały się pod nadzorem prof. Władysława Rydzewskiego, którego imieniem Muzeum zostało nazwane.
W 1974 r., z inicjatywy prof. Rydzewskiego, powstała w Uniwersytecie jednostka w randze instytutu, funkcjonująca w ramach Wydziału Nauk Przyrodniczych. Do nowej placówki, z racji swojej specyfiki, włączone zostały zbiory zoologiczne i botaniczne.
Zbiory botaniczne zaczęto tworzyć najpierw jako zielnik przy ogrodzie botanicznym w 1821 z inicjatywy Ludolpha Christiana Treviranusa. Później staraniem prof. Heinricha Roberta Goepperta powstało Muzeum Botaniczne. Wśród osób szczególnie zasłużonych dla tych placówek wymienić należy także prof. Karola Adolfa Jerzego Lauterbacha, który zapisał w testamencie swój ogromny zielnik zebrany podczas ekspedycji do Melanezji i Nowej Gwinei. Inną wybitną postacią był prof. Ferdynand Pax senior.
Po wielkich zniszczeniach w czasie II-giej Wojny światowej, obejmujących około 60% kolekcji, to, co przetrwało w różnych miejscach ewakuacji ponownie połączono w jeden zielnik i zabezpieczono w odbudowanym budynku przy ul. Kanonia 6. Obecnie zielnik znajduje się w nowym budynku przy ulicy Mieszka. Do kolekcji włączono również "Herbarium Silesiacum", przed wojną należące do Schlesische Gesellschaft für Vaterländische Kultur. Prace katalogowe i zabezpieczeniowe oraz nowy układ okazów zostały zapoczątkowane przez prof. Krzysztofa Rostańskiego, najbardziej zasłużoną osobę w powojennej historii tego zbioru.